Eka kertaa Kreetalle

Oltaisiin lädössä Plataniakseen syyskuussa ja olisi kiva tietää paljonko silloin olisi suunnileen lämmintä ja miten hyvät ostos mahdollisuudet olisi ja onko vaatteet tai laukun kovin kalliita?
71614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

yli viime kesän suomen hellepäivien

Äänestä
  • mutta viime syyskuussa oli myös sadetta ja pilvista, mutta aallokko oli sävyisää vain yhtenä päivänä ei ollut uinti meressä mahdollista.
    Lämpötila kuitenkin yli 20 ast.

    Äänestä

  • Hellassa kirjoitti:

    mutta viime syyskuussa oli myös sadetta ja pilvista, mutta aallokko oli sävyisää vain yhtenä päivänä ei ollut uinti meressä mahdollista.
    Lämpötila kuitenkin yli 20 ast.

    Moro!

    Tuolta löytyy tietoa...

    http://www.kreeta.info/index.html

    Äänestä


Syyskuussa viime vuonna ne olivat aikalailla jo tarjouksessa, kun alkoi olla turistisesonki ohitse. Aikalailla Suomen hintatasoissa ne pyörii. Agia Marinassa on niitä kauppoja tosi paljon ja samaa tavaraa voi olla hieman eri hinnoilla eri liikkeissä. Halvin kauppa oli sillä kertaa erään tanskalaisen liike, hotelli Alexiasta kadun ylitse ja Haniaan päin n.200m. Plataniaksessa taas on vilkkaampaa ja vielä enemmän kaikenlaisia pikkuputiikkeja. Ihan kävellen pääsee, kun nämä on kylki kyljessä nämä kylät, kasvaneet yhteen. Siellä rakennetaan aika lailla ja näkyy uutta ja vanhaa rakennuskulttuuria sekaisin, josta näyttää siltä, että kaikki on ehkä kaaostakin, mutta kun ei välitä, niin lomasta nauttii :-) Ihmisillä on todellakin paha tapa nakella tyhjät pullot ym.roskat ympäri katuja siellä, mutta toivotaan, että kehitys menee siltä osin siisteydessä eteenpäin sielläkin...roska-astioita kyllä oli katujen varsilla, eli siisteys on ihmisistä kiinni...hotelli oli kyllä siisti. Nautihan reissustasi.

Äänestä

Hyvää lomaa teille kauniiseen Kreetan saarelle. Itse olen meossa toukokuussa jo kolmatta kertaa plataniakseen.2 viikkoa. Ihanaa. Taitaa olla että haniassa on enemmän vaateliikkeitä kuin plataniaksessa. Itse en osta vaattita sieltä.Ehhkä t-paidan tai topin. Lämmintä siellä on aikas paljon siihen aikaan.

Äänestä

Ihan just tuossa kohdassa en ole ollut matkalla, muutama kilometri länteen väliä "sijoituksessa". Läpi tuon alueen tuli matkattua useamman kerran. Kuitenkin jatketaanpa ostosmahdollisuuksista ym ..Kreetalla ruoka hinnoissaan, tosin kyllä maittavaakin joten ruokarahaa kannattaa varata matkaan.. Yläkaupungissa upeiden maisemien äärellä useita hyviä ravintoloita, auringonlaskun aikaan tunnelmallista ruokailla ja maailman parasta Moussakaa löytyy sieltä...Edullista ruokaa löytyy kyllä LIDL stä Hanian laitamilta mutta kukapa sieltä lomallaan ruokaa haluaa?? Muuten ostettavaa tavanomaiset rantatuotteet, laukut ym. Nahkatuotteet mielestäni kannattanee hankkia Hanian keskustasta vaikka satamasta vanhan kaupungin kujilta, siellä valikoimat paremmat kuin näissä turistikeskuksien myymälöissä. Jos lapsia matkassa, Hanian keskustasta kun lähtee länteen, on keskustan reunalla JUMBO niminen lelukauppa, se on valtavan kokoinen, kaksikerroksinen tavaratalo ja myynnissä pääosin leluja ja edulliseen hintaan mm Legoja, Barbie tuotteita. Lisäksi melkein ilmaisilta tuntuvia kynttilöitä ym sisustustavaraa pienet valokoimat. Paperitavaraa koululaisille ym ym ym. Kaiken kaikkiaan upea lomakohde, auton vuokrausta suosittelen ja ajamaan maisemakierros saaren eteläosaan jossa upea laguunimainen uimapaikka, nimeä en muista olisiko ollut joku elefantti- sanaa muistuttava eleafonis tai joku.. ja matka sinne kilometreissä ei paha ja maisemat todella henkeä salpaavat..
Mukavaa lomaa teille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


==) kirjoitti:

Oltaisiin lädössä Plataniakseen syyskuussa ja olisi kiva tietää paljonko silloin olisi suunnileen lämmintä ja miten hyvät ostos mahdollisuudet olisi ja onko vaatteet tai laukun kovin kalliita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu