luisteluhiihdon alkeet?

tietääkö kukaan löytyisikö jotain luisteluhiihdon opetusvideota netistä? Ymmärrän kyllä, että sen oppii vain hiihtämällä, mutta pienet perusteet alkuunsa ei olisi pahitteeksi.
102245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat
  • hyvät ohjeet. Parhaat mitä olen nähnyt. Hyvä Karhu!

    Äänestä

...

Äänestä
  • menoa jonkun hiihtovalmentajan tai ohjaajan puheille ja pyytää livenä perusteiden ohjausta.

    Äänestä

  • Lisäksi, kannattaa katsoa hiihtokilpailuja töllöstä! Katso miten ammattilaiset hiihtää ja opi. Ainakin itselleni on ollut paljon apua.

    Äänestä

jos näet ladulla jonkun, ketä hiihtää hyvällä tekniikalla,niin ampaise puolen metrin päähän perään hiihtämään. Sitten seuraat edellä olevan tekniikka tekemällä kaiken samassa tahdissa!

Äänestä

Ehkä tuo puolimetriä on vähän liian vähän, on siihen hyvä edellähiihtäjään jättää rakoa 1-2 metriä.
Itse juoksen maratooneja ja olen hiljan ottanut liukkaamille keleille korvaavaksi harjoitusmuodoksi luisteluhiihdon.
Kyllä toi hyvän tekniikan omaavan perässä hiihtämällä hiihto sujuu paljon paremmin, rytmi on paljon parempi, kun yksin menis, mutta ehkä kun lisää tulee harjoiteltua, niin löytynee se rytmi itsekseenkin.
Jotkut tietysti suhtautuu oudosti tähän. Jotkut kiristää vauhtia, mutta onneksi ei jää kunnosta kiinni, niin pystyn kyllä todella reippaasti kiristämään myös vauhtia, kun perässä hiihtämällä toi rytmityskin on niin helppoa. Välillä tosiaan tulee luisteltua todella kovaa.
Joitain ilmeisesti myös häiritsee, kun pysähtyvät kierroksen päätteeksi hetkeksi. Itsellä juomapullo myös mukana vyöllä, niin pysähdyn myös itse juomaan, ja ampaiseen taas perään, kun tämä hyvän tekniikan omaava hiihtäjä jatkaa lenkkiä.

Äänestä
  • :).

    Äänestä

  • hihittelijä kirjoitti:

    :).

    ammattilaiset kertoo yleisimmät virheet ja miten ne korjataan.Paljon videon pätkää josta alun näkee ilmaiseksi,en tiiä mitä toi lysti kustantaisi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aakkenus kirjoitti:

tietääkö kukaan löytyisikö jotain luisteluhiihdon opetusvideota netistä? Ymmärrän kyllä, että sen oppii vain hiihtämällä, mutta pienet perusteet alkuunsa ei olisi pahitteeksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu