turvallista

kuubassa?

meitä on lähdössä 3 tyttöä etelä-amerikkaan reppureissaamaan ja kuuba yksi matkakohteista. onko suht turvallinen maa? uskaltaako mennä? ;)
vinkkejä saa antaa!

3

1124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takaisin Kuubaan

      -Ei ryöstöjä
      -Ei murhia
      -Ei juoppoja
      -Ei tappeluja
      -vain rahan pummaajia
      -kauppiaita kadulla

      t.20 eri maassa matkaillut

      Ps.Poliiseja on kaduilla ihan riitävästi eikä edes paloautot,ambulanssit eikä poliisiautot huuda pillit päällä kuten esim.Helsingissä nykyään. Ja viinaa saa jika paikasta.

      • Zede

        Mihin tämä jälkikirjoitus perustuu? Havannassa kyllä pari viikkoa sitten ambulanssi huusi siinä missä poliisikin.


      • You too
        Zede kirjoitti:

        Mihin tämä jälkikirjoitus perustuu? Havannassa kyllä pari viikkoa sitten ambulanssi huusi siinä missä poliisikin.

        Jos joku tulee tarjoamaan apua, älkää ottako vastaan vaan kysykää itse apua, siitäkin ehkä saatetaan kysyä pientä palkkiota, useimmat kyllä neuvovat auttaakseen.
        Tietäkää millä kaduilla/alueella ei kannata liikkua edes päiväsaikaan (köyhät korttelit), siellä on ryöstön mahdollisuus puukolla uhaten.
        Vanha havanna on sokkeloinen kuja-labyrintti, illalla pimeällä siellä ei ole kiva tunne liikkua jos ei mukana paikallisia kavereita, miehet huutelee perään jotain.
        Jos ystävällinen miesporukka pyytää teitä lähtemään drinksuille ja aikovat tarjota, varautukaa laskun tullessa miehien äkkiä poistuvan.
        Nämä siis esimerkkejä koetuista todellisista tilanteista. Mutta asenteella ei jää paha maku suuhun ja kun tapaatte niitä ihania ihmisiä niin awot!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4603
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3175
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2863
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      60
      2797
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2380
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2175
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      18
      1606
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      17
      1574
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1508
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1504
    Aihe