Itävalta on kriminalisoinut puoskariopetuksen ja valvomattoman hoitotoiminnan, kieltänyt parantajakoulutusten markkinoinnin sekä lakkauttanut Natsi-Saksasta perimänsä heilpraktiker-parantajatoimen. EU:n tuomioistuimen mukaan potilasturva kuuluu jäsenvaltion toimivaltaan ja Itävallan toimet ovat laillisia.
http://curia.europa.eu/jurisp/cgi-bin/gettext.pl?where=&lang=de&num=79979288C19000294&doc=T&ouvert=T&seance=ARRET
http://www.ris2.bka.gv.at/Dokumente/Bundesnormen/NOR40071655.html
Saksasta alkaa kuulua huolestuneitakin huomioita vaihtoehtolääkintöjen (CAM) ja spiritualistihoitojen buumista. Virhediagnooseja, kuolemantapauksia, henkistä sitomista, rahastusta:
http://www.rbb-online.de/_/kontraste/beitrag_jsp/key=rbb_beitrag_6265727.html
Kuluttajatesti:
http://www.oekotest.de/cgi/ot/otgs.cgi?suchtext=&doc=38457&pos=0&splits=0:1628:3101:4586
"Doch ein Vergleich von 20 Therapeuten war ernüchternd: Oberflächliche Untersuchungen bei der Behandlung sind an der Tagesordnung, in einigen Fällen sogar grober Unfug."
http://curia.europa.eu/jurisp/cgi-bin/gettext.pl?where=&lang=de&num=79979288C19000294&doc=T&ouvert=T&seance=ARRET
http://www.ris2.bka.gv.at/Dokumente/Bundesnormen/NOR40071655.html
Saksasta alkaa kuulua huolestuneitakin huomioita vaihtoehtolääkintöjen (CAM) ja spiritualistihoitojen buumista. Virhediagnooseja, kuolemantapauksia, henkistä sitomista, rahastusta:
http://www.rbb-online.de/_/kontraste/beitrag_jsp/key=rbb_beitrag_6265727.html
Kuluttajatesti:
http://www.oekotest.de/cgi/ot/otgs.cgi?suchtext=&doc=38457&pos=0&splits=0:1628:3101:4586
"Doch ein Vergleich von 20 Therapeuten war ernüchternd: Oberflächliche Untersuchungen bei der Behandlung sind an der Tagesordnung, in einigen Fällen sogar grober Unfug."
Vastaukset 3
Vanhimmat
Carmen ei ole ainoa kuolonuhri. Kuitenkin pahinta on ollut ja on "puoskaroitujen" henkinen väärinkäyttö, tunteiden manipulointi, maagisen ajattelun esilleleyhyttely, psyykkinen sitominen ja riippuvuus "parantajasta". Miten se vaurioittaa diplomi-terapeutin asiakasta? Psyykkinen vamma tai riippuvuus voi jäädä vuosikausiksi.
http://www.rbb-online.de/_/kontraste/beitrag_jsp/key=rbb_beitrag_6265727.html
Ehkä oikeusturvassa on puoskarilain mentävä aukko Suomessakin? "En halua leimata koko joukkoa hyvää tarkoittavia parantajia...", Hannu Lauerma medialle v. 2005.
"VANKEUSTUOMIO ALAPÄÄN HIERONNASTA. Käräjäoikeus uskoi vaihtoehtohoitajan asiakasta."
Otteita Seiska-lehdest' 43/2005: "NN käräjäoikeus tuomitsi biologisia hoitoja antavalle kiropraktikko OO vuoden ja kaksi kuukautta vankeutta seksuaalisesta hyväksikäytöstä viime torstaina. Täytäntöön pannaan samalla miehen aiempi 10 kuukauden ehdollinen vankeusrangaistus seksuaalisesta hyväksikäytöstä. OO ilmaisi tyytymättömyytensä tuomioon. PP käräjäoikeus tuomitsi terapeutti RR kahden vuoden neljän kuukauden ehdottomaan vankeuteen. RR tuomittiin kahdesta potilaaseen kohdistuneesta raiskauksesta, lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvan hallussapidosta, pahoinpitelystä ja huumausainerikoksesta ja ampuma-aserikkomuksesta. Tuomiosta on valitettu hovioikeuteen. Suljetuin ovin pidetyn oikeudenkäynnin asiakirjat ovat salaisia 40 vuotta. Potilaaseen sekaantuva terveydenhuollon laillistettu ammattilainen menettää oikeutensa. Vaihtoehtoparantajat sen sijaan saavat jatkaa ja mainostaa toimintaansa edelleen, koska hänen työnsä ei ole luvanvaraista"
"Varttitunnin "sisähieronta". Myös OO halusi salaisen oikeudenkäynnin, mutta hänen uhrinsa vaati ja sai avoimen käsittelyn. Uhri oli synnytyksen jälkeistä masennusta potenut nainen, joka meni viime talvena OO vastaanotolle. Tämä kertoi sisähieronnan parantavasta vaikutuksesta.OO komensi asiakkaan hoitopöydälle ja antoi tälle sormillaan vaginahierontaa. Vartin "sisähieronnan" jälkeen OO ilmoitti naisen olevan niin lukossa, että tätä ennen vain yksi nainen on ollut näin lukossa ja että "tämä kanava täytyy joskus avata uudelleen". OO kiisti teon. Käräjäoikeus piti naisen kertomusta uskottavampana. Teko aiheutti naiselle ahdistusta ja häpeän tunnetta ja hänen mielenterveytensä järkkyi. Käräjäoikeuden mukaan OO antama hoito ei ollut lääketieteellisesti perusteltua eikä asianmukaista edes vaihtoehtolääketieteellisesti."
"Terapiaa ja kalevalaista kuppausta. OO on kiropraktikko, muttei "koulutettu kiropraktikko", joiden toimintaa Terveydenhuollon oikeusturvakeskus (TEO) valvoo. Pelkkä kiropraktikko ei ole suojattu nimike. Nettisivuillaan OO mainosta biologisia hoitomuotoja. Listalla on kiropraktiikan ja akupunktion lisäksi muun muassa kalevalaista kuppausta."
"Vaihtoehtohoidot eivät kuulu virallisen valvonnan piiriin. Poliisille puhuminen on hankalaa ja myös näytön saaminen on äärettömän vaikeaa, jos on vain sana sanaa vastaan. Tavallista on, että syytetty leimaa ilmiantajansa mieleltään häiriintyneeksi. Seksuaalirikollisten on helppo ujuttautua mukaan eri tahojen järjestämiin kirjaviin koulutuksiin, joissa käsitellään ihmisen kehoa ja mieltä. Psykiatrian erikoislääkäri, dosentti Hannu Lauermalle asia ei ole yllätys."
"- Olisi maailman ihme, jos mukaan ei tulisi ihmisiä, jotka käyttävät suggestiivisia ja manipulatiivisia menetelmiä väärin. Näihin koulutuksiin hakeutuu myös henkilöitä, jotka nauttivat toisten ihmisten manipuloinnista, sanoo Lauerma. Lauerma on Turussa sijaitsevan Vankilamielisairaalan ylilääkäri. - Virallisessa psykoterapeuttien koulutuksessa tällaiset ihmiset pyritään hyvinkin tarkasti rajaamaan pois valintavaiheessa. Kaiken maailman terapiakoulutuksiin otetaan sen sijaan mukaan jokainen maksava. - En halua leimata koko joukkoa hyvää tarkoittavia parantajia..."
harrastetaan koukuttamista. Nimiä en sano, mutta usealla vaihtoehtopoppamiehellä ja naisella on ollut sama tyyli. Olen mennyt kertomaan vaivoistani ja heidän tehtyään poppamiestaikojaan, yhdessä vaiheessa he löytävät käpälöintinsä avulla muka jonkinlaisen aiemmin huomaamattoman sisäisen vaivan joka pitäisi hoitaa seuraavalla kerralla, että tervetuloa vaan taas. Tämä sisäinen vaiva vaihtelee poppamiehen mukaan ja yksikään ei ole löytänyt samaa ongelmaa. Minä en mene helppoon, mutta useat ihmiset menevät. Liekö poppamiehet sitten ahneita vai seurankipeitä?