Mitä puuhaatte lapsenne kanssa päivisin

itselläni on kohta 3 kk:n ikäinen lapsi ja en oikein tiedä, että onko tarkoituksenmukaista viihdyttää häntä päivisin, kun on hereillä vai antaa olla itsekseen lattialla lelukaaren alla tai sitterissä?

Jos leikitte yms. niin miten ja mitä?
3589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

olla sekä vanhempien kanssa että välillä itsekseen. Saa rauhassa opetella taitojaan...

Kun vauva oli tuon ikäinen, niin teimme tälläisiä juttuja päivisin:
-katteli babysitterissä mun touhuilujani (imurointi, tiskit koneeseen/tiskaus tms.)
-huiski kädellään leikkimaton roikkuvia elukoita
-tarttui muistaakseni jo itsekin tavaroihin, joten annoin niitä sitteriin
-laululeikkejä/loruttelua
-hassuttelua
-ilmakylpyjä
-aikuisten sängyn päällä köllimistä

Eli aika simppeleitä juttujahan nuo leikit ovat vielä pitkään...pienestä tulee vauva onnelliseksi!
Vanhemman ja lapsen välistä vuorovaikutusta kannattaa harjoittaa paljon...eli ihan jutustelet vauvalle joka tilanteessa...puhut ikäänkuin itseksesi ääneen selittäen mitä teet ja miksi teet. Kattelet vauvaa silmiin ja laulelet hänelle tms.

Meijän vauveli on oppinut hyvin ja nopeasti liikkumaan, kun on saanut olla paljon lattialla! Sitten välillä tietysti sylissä ja välillä sitterissä ja välillä siinä sängyn päällä...eli paikkaa vaihdellen (ei joka hetki).

Äänestä
  • ja peilistähän vauva tykkää katella!! Hassuteltiin peili edessä. =)

    Äänestä

kannattaa laittaa vauva muutamankin kerran päivässä lattialle viltin päälle mahalteen. oppii paljon uusia juttuja siellä, selkälihakset vahvistuu ja saa purettua vähän energiaa. Voit välillä antaa vauvan puuhailla itsekseen mahallaan, laita värikkäitä leluja tai tavaroita katseltavaksi ja välillä sitten voit olla hänen seuranaan ja vaikka jutella. kun vauvan alkaa väsähtää, käännä mahalleen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hänen hereillä ollessaan? kirjoitti:

itselläni on kohta 3 kk:n ikäinen lapsi ja en oikein tiedä, että onko tarkoituksenmukaista viihdyttää häntä päivisin, kun on hereillä vai antaa olla itsekseen lattialla lelukaaren alla tai sitterissä?

Jos leikitte yms. niin miten ja mitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu