tä saa naisen. Hassua, et moisia edes tehdään.
Naisesta ei saa millään korjausleikka-
uksella miestä, mutta miehes-
111432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Naisesta ei saa leikattua miestä, eikä miehestä naista. Mutta transnaisesta saa naisen ja transmiehestä saa miehen. Vaikka tietysti he ovat naisia ja miehiä jo valmiiksi, se leikkaus vaan avittaa elämää naisena/miehenä.
nainen on mielestäsi "aito nainen" mutta korjattu mies ei ole "aito mies"? Kummastakin saa täysin aidon näköisen, ja ulkonäköhän on ainoa, joka mieheyden ja naiseuden mielestäsi ratkaisee, joten missä on ongelma? Varmaan pyörätuolissa istuva henkilö ei ole mielestäsi ihminen. Sinänsä toisaalta on hassua, että korjausleikkauksia tehdään, koska olisi parempi, että yhteiskunnassa hyväksyttäis naiset, joilla on penis ja miehet, joilla ei ole.
Ei yhtään hassua. Mä halusin alapäärempan IHAN itseni takia, en ympäristön vuoksi. En ois kestänyt niitä hiivatin kulkusia vaikken ois ikinä näyttänyt niitä muille.
Muuten en väitöstäsi ymmärrä.
Vaan kyllä kohtuullisia miehen vehkeitäkin tehdään.
että mies haluaa peniksen. Itse en kyllä ole sitä toistaiseks hankkinut, eikä mun mieheys siitä riipu millään lailla. Onhan se heteromiehenä jotenkin jännää, että saa nähdä pimpin aina kun haluaa... Tavalliset miehet ajattelee, että olis ihan hirveetä olla transmies. Tai useimmat ei edes ajattele niin, koska ne pitää meitä vaan naisina eikä tajua, että ne vois itte olla tässä samassa tilanteessa. Mutta siinä vaiheessa kun alkaa tulla ikää, tavallisella miehellä lakkaa seisomasta, testosteronitasot laskee, lihakset kutistuu, tulee eturauhassyöpää (jonka hoito pienentää penistä), eturauhasen liikakasvua ja virtsasuihkun heikkous pakottaa istumaan pöntölle, puntit alkaa tasottua. Transmiehelle ei tosiaan saada eturauhasta rakennettua, joten myöskään sen liikakasvusta ei voi kärsiä eikä voi sairastua er-syöpään. Ja koska "oikeita" kiveksiä ei voida rakentaa ja hormonit otetaan ruiskeena, testosteronitasot eivät laske.
Suoraan sanottuna, kaiken tän jälkeen, olen ihan tyytyväinen siihen, että olen syntynyt tähän maailmaan transsukupuolisena.
peniksen menettäminen on se pahin painajainen, mutta ts-mies tottuu siihen vauvasta saakka, se ei oo niin paha. Jos normimies menettäis kyrvän jossain onnettomuudessa niin sehän tekis varmaan itsarin. Vähän niinku jos joku sokeutuu nii se on katastrofi mut sokeena syntyneille se on arkee.
Vain hyvin pieni vähemmistö sodassa, tapaturmassa tai syöpäleikkauksessa peniksensä menettäneistä miehistä tekee ko. menetyksen tai jonkun muun syyn takia itsemurhan.
tehdään pillu ,kuinka käy eturauhasen
miehelle ei koskaan tehdä pillua. Transnaisen eturauhasesta en tiedä, mutta tuskin ne sitä kaipaamaan jää, jos se poistetaan.
Eturauhasta ei poisteta turhaan koskaan, transnaiseltakaan. Sinne se jää mutta melkoisesti kutistuneena estrogeenien takia.
.. jonkun mielestä, niin se tekisi:
1. sillä tavalla ajattelevista miehistä homoja, ja:
2.sillä tavalla ajattelevista naisista... öh, mitä? Naiset on aina valikoivia miesten suhteen. Sitä vaaditaan tuhat asiaa (pitää olla kiltti mutta ilkeä, komea mutta uskollinen jne.) eikä koskaan kukaan ole tyytyväinen, joten sama se mitä naiset aattelee :D Sitä on sovinisti ajatteli miten vaan eikä koskaan kelpaa.