putkivahvistinfetissit

en tajua

siis miten hitossa jotkut putkivahvistimet mistä lähtee jotain surkeat 2x10W tehoa voi maksaa useita tonneja! onko ne tarkoitettu joillekin vanhoille papoille jotka kuuntelee musiikkia hiirenhiljaisella voimakkuudella? mikä tuon hinnan oikein saa aikaseksi, joku fetissi putkivahvistimia kohtaan vai?

9

818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiedonjanoinen

      minkälaista tehoa itse käytät kotikuuntelussa?
      20w?, 100w?, 1000w?

      • lukee tuolla

        ohjekirjassa


      • no hyvä
        lukee tuolla kirjoitti:

        ohjekirjassa

        tuolla teholla sitte kuuntelet päivät pitkät. mikäs siinä.


      • onpas semmonen
        lukee tuolla kirjoitti:

        ohjekirjassa

        lause, että tarkoittaneen kotiteatterin kaiuttimien yhteenlaskettua tehonkestoa.


      • peak power?
        onpas semmonen kirjoitti:

        lause, että tarkoittaneen kotiteatterin kaiuttimien yhteenlaskettua tehonkestoa.

        lienee todellakin kaikkien kaiutinlähtöjen yhteenlaskettu piikkiteho. buhhahhaa.


    • sitä samaa

      kuin että pari puupalasta ja pätkää teräslankaa
      maksaa staojatuhansia euroja.
      Stradivarius viulu.

      Sanotaan, että jos harrastus ei vie kaikkia
      rahoja ja vapaa-aikaa, se ei ole tosi harrastus.

    • rajoitteita

      20W oikea RMS-teho on kotikuuntelussa kunnollisilla kaiuttimilla sellainen kokemus, että etpä pysty sitä jatkuvasti normaalissa olohuoneessa kuuntelemaan. Ei sitä tehoa tarvitakaan kuin huipuissa. Subbarit ja niiden vahvarit on sitten asia erikseen (eivätkä oikeastaan edes kuulu 2-kanavaiseen stereoon). Ja siitä päästään aiheeseen:

      Putkivahvarilla ja samantehoisella trankkuvahvarilla on yksi iso ero ja se on särön olomuoto. Siinä missä trankkuvahvarin särö ilmenee erittäin epämiellyttävänä leikkautumisenä, putkivahvari alkaa vasta pyöristämään huippuja ja kuulosta siinä vaiheessa vielä aivan hyvältä.

      Myös pienemmillä tehoilla saattaa trankkuvahvistimessa esiintyä särömuotoja (ylimenosäröä, TIMmiä ym), joita ei putkivahvistimessa juuri ole tai eivät häiritse tarkkakorvaisia samalla tavalla. Mutta on totuuden nimessä sanottava, että noista on kyllä nykyvahvareissa hyvin päästy eroon, oikealla suunnittelulla.

      Voi siis sanoa että "samantehoisista" vahvareista putkivahvistin sittenkin pystyy tuottamaan _kuuntelukelpoista_ ääntä enemmän!

      • Tubelube

        Ja siksipä "putki-watteja" ja "transistori-watteja" ei voi käytännössä verrata lainkaan. Puhumattakaan "kotiteatteri-wateista". Tarkoitan niitä parinsadan euron paketteja, joissa on DVD-soitin, 5 kaiutinta ja vahvistin, tehoa luvataan jotain 300-600 watin väliltä. Hassuja juttuja sitä nykyään näkee...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      112
      5468
    2. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      41
      3665
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      52
      3495
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      93
      3348
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1887
    6. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      34
      1777
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      134
      1667
    8. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      43
      1619
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1326
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1189
    Aihe