Mitäs te ajattelitte siitä kun Kalkaros tappoi Dumbledoren? Itse en koskaan suostunut uskomaan Kalkaroksen pettäneen Dumbledoren, sillä feeniks aistii uskollisuude eikä sitä voi huijata. Minua tosin mietitytti minkä takia Albus kuoli :)
Kysymys kaikille
10
1768
Vastaukset
- tsiuhhh
Kun minäkin luin sen niin tiesin heti että jonkun ajan päästä selviää, ettei se tehny sitä tahallaan tai jotain sinne suuntaan. Mistä tiedät että feeniks aistii uskollisuuden? .. ai siitä kun se tuli Harrynkin luo, vai olenko missannu jotaki kirjasta?:) kalkaros on ihana!
- hihhuli
Dumbledorehan tiesi että Kalkaros tulisi tappamaan hänet ettei Malfoyn tarvitsisi. tai jotain, jos olen ymmärtänyt kirjan oikein. :)
- -eräs-
Henkilökohtaisesti en ole koskaan tykännyt Kalkaroksesta, toivon aina että sille käy kurjasti. Loppujenlopuksikin olen sitä mieltä, että Kalkaros ajoi enemmän omaa etuaan ja "aatteitaan" kuni mitään muuta. Vaikka Dumbledore oli tosi hieno hahmo en ollut surullinen vaikka Kalkaros hänet tappoikin, Harrya vain kävi sääliksi... Olin vain vihainen Kalkarokselle, toisaalta taasen kiitollinen kun hän pelasti Draco paras pulasta. :)
- rosie
eikös se ollu jotain sellasta et dumbledore oli tavallaan pyytänyt kalkarosta tappamaan itsensä jotta kalkkaros olis sen selja-sauvan oikea omistaja? siis jos olette lukeneet viimeisimmät puoliverinen prinssi ja kuoleman varjelukset niin ehkä ymmärrätte :D tai sitten mä olen ymmärtänyt jotain pahasti väärin ^^
- rosie
oli sillä sitten kai joku tarkotuskin? Kalkkaros on mahtava x3
- potter fani
niin, kalkaros suostui kaikkeen vain Lily Potterim takia.
- mäkin mietin...
Olin heti varma et se oli Kalkaroksen ja Dumppiksen sopima juttu. Se oli kirjotettu sillä tavalla, että se ei jääny mulle ainakaan epäselväks. :) Tai sit en vaan halunnu ajatella pahaa Kalkaroksesta, koska se on ollu mun lempihahmo heti ensimmäisestä kirjasta. :D Mut niin mäkin sen aattelin, ettei se oikeesti pettäny Dumbledorea.
- plotter
itsekkin olin ihan varma koko ajan ettei se kalkaros ole mikään pahis vaikkei hartrysta pahemmin tykännytkää. mutta mites se oikein meni koska harryhan oli sen seljasauvan oikea omistaja sitte koska se oli taistellu malfoyta vastaan ja voittanu.. hmmm.
oli minusta vähän sekavia nuo kaks viimestä kirjaa. pitää lukea uudestaan tässä ku joutaa...
voi olla etten muista oikein.
harmittaa kun tuo potter keskustelu täällä on laantunut jo niin pahasti. oon muuten 24 vuotias mies.. omituista? minkä ikäisiä te lukijat olette. että onko siis muitakin minun kaltaisia? - werrttpå
plotter kirjoitti:
itsekkin olin ihan varma koko ajan ettei se kalkaros ole mikään pahis vaikkei hartrysta pahemmin tykännytkää. mutta mites se oikein meni koska harryhan oli sen seljasauvan oikea omistaja sitte koska se oli taistellu malfoyta vastaan ja voittanu.. hmmm.
oli minusta vähän sekavia nuo kaks viimestä kirjaa. pitää lukea uudestaan tässä ku joutaa...
voi olla etten muista oikein.
harmittaa kun tuo potter keskustelu täällä on laantunut jo niin pahasti. oon muuten 24 vuotias mies.. omituista? minkä ikäisiä te lukijat olette. että onko siis muitakin minun kaltaisia?joo, kieltämättä harmittaa:)
eihän se ole ollenkaan outoa, näitähän lukee kaikenikäiset ihmiset, ainaki mitä lehdistä ja muualta olen lukenu. ;)
- PotterGinny
Aluksi ajattelin et hahaa Dumbledoren epäilykset oli väärät et Kalkaros olikin paha ja yllätyinkin. Mutta sitten ajattelin tarkemmin ja aloin hieman miettimään että ehkä Dumbledoren murha olikin suunniteltu ja Kalkaros oli hyvis :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14910901
- 525200
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452413- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421514Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92925TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882