Joulu ja uusivuosi on takana.
Edessä laskiainen ja ystävänpäivä ennen pääsiäistä. Vai onko muitakin arkea katkovia pikkujuhlia? Millaiset tavat teidän perheellänne on? Järjestättekö paljon juhlia?
Jotain ikiomia traditioita?
Katkoksia arjen rutiineihin
6
628
Vastaukset
- ainakin ..
kalevanlanpäivä ja runeberginpäivä ja eikös naistenpäiväkin ole ennen pääsiäistä? Eräänlainen juhla on talvilomakin, eli elämä on yhtä juhlaa.
Kun vielä työt saisi jossakin välissä tehdyksi.kalavalanpäivää, runeberginpäivää tai naistenpäivää jotenkin? Niihin liittyviä perhetraditioita?
- meijän perhees
satu50 kirjoitti:
kalavalanpäivää, runeberginpäivää tai naistenpäivää jotenkin? Niihin liittyviä perhetraditioita?
Leivotaan yhdessä Runebergintorttuja, ei sen suurempia juhlallisuuksia. Ja joskus siirretään tapa seuraavaan viikonloppuun, kun ei ole yleinen vapaapäivä.
- ainakin
lasten nimipäiviä
ystävänpäivää vai juhlistatteko mitenkään?
Joitain oman perheen traditioita?- Vierailija.....
Ystävänpäivä on mieheni mielestä hömpötystä, naistenpäivän lisäksi....:)
Itse juuri hirmumäärän joulukortteja väsänneenä en yleens innostu yst.p.korttien lähettelystä, vaan lähettelen omatekosia kortteja sit synttäreiden kunniaks, kun vauva syntyy, tms.
Lapset tuovat merkkipäiviin sisältöä koulun ja päiväkodin tekeleiden mukana, ja tekeminen kotona, yhdes leipominen tekee merkkipäivistä näkyvää.
jouluna silti "traditioita" eniten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523406Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512389Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu121194- 1121169
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48937Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9913Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 46864
- 36692
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt196666