Miten kannattaa toimia jos on mielestään kehittänyt kivan lautapelin?..ettei ideaa varasteta tms.
Oma peli-idea
miten toimia?
3934
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jaa, sama aihe hieman pohdinnassa itselläkin, kaipa tuo menee nuihin "registered trademark" meininkeihin, mistä ottamaan selvää vaan. Paljoa muulla kai voi nuita "suojella".
Tietenkin tuo sitten maksaa rahaa ja kaikki maksaa rahaa, ei vaan käsitystä kuin paljon...
Yksi vaihtoehto on tietty, ettei edes pyri toteuttamaan peliä kauppaan asti itse, vaan menee rohkeasti jonkin pelitalon juttusille, että tässä olisi tällainen, kiinnostaako. He tietävät onko pelillä edellytyksiä mihinkään (tai ottavat selvää) ja korvauksenkin siitä saa. Hankalaa pienelle ihmiselle lähteä ihan itse tekemään ja markkinoimaan ym. Ja mainostus, rahoitus, levitys ja muu vastaava on pelitaloilla paremmin hallussa. Ja loppujen lopuksi pelattavaksihan pelit on tarkoitettu. Toki voi kokeilla omia siipiä konstilla jos toisella, mutta jos idea on hyvä ja peli pelattavassa muodossa, niin itse ainakin lähtisin kyselemään neuvoa niiltä joilla enemmän kokemusta. Pelistä itsestäänhän ei pelifirman ihmisille tarvitse alussa jutella mitään muuta kuin että idea on. Siitä sitten kyselemään, että miten edetään asian suhteen, niin he kertovat varmaankin jotain tietämisen arvoista tuon suhteen.
Vähän myöhässä tulee vastaus. Mutta joskus kun juttelin semmosessa kaupassa kuin Lautapelit.fi, niin siellä myyjä sano että ne ettii koko ajan uusia julkaistavia. Pitää vaan ottaa yhteyttä ja sopia esittelyaika. Tsekkaa www.lautapelit.fi
Niin ja muutenkin voit kysellä asiasta Suomen Lautapeliseuran foorumilla: www.lautapeliseura.fi/foorumi. Siellä taisi olla ihan oma aihe-alueensa pelisuunnittelulle