on surkeeta kuulla joka päivä kuinka työttömyys syvenee..mihinkähän tää johtaa.
työttömyys
pahenee.....
11847
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
työttömyydestä tulee virallinen ammattinimike, ja silloinhan on kaikki hyvin?
Kokkolan osalta suuret irtisanomiset on vielä edessä:(
Isot odottavat ensimmäisen neljänneksen tulosta ja jos ei ihmeitä tapahdu maailman taloudessa niin kaupungin verotulot romahtaa rajusti. Jokainen joka saa pitää työpaikkansa tänä vuonna täytyy olla onnellinen oli ammatti sitten mikä hyvänsä.
Kruunupyy ei nostanut palkkoja
Kruunupyyn kunnanhallitus ei nostanut johtoryhmän jäsenten palkkoja. Ehdotuksen mukaan kuusi kunnan johtavaa virkamiestä olisi saanut palkankorotuksen. Kunnanhallitus äänesti ehdotuksen nurin äänin 6-1. Kaksi äänesti tyhjää.
Esitys olisi nostanut kunnansihteerin palkkaa 3700 euroon (nyt 3600), kamreerin 3700 euroon (3644), koulutoimenjohtajan 4750 euroon (4626), teknisen johtajan 4750 euroon (4034), henkilöstösihteerin 3300 euroon (3202) ja sähkölaitoksen johtajan 4300 euroon (nyt 3700).
rahasta.
Kiva kun tulee lisää meikäläisiä.. itsekkin jo 32v ja tehnyt elämäni aikana ehkä yhteensä 2kk. töitä:) Ei kannata mennä töihin jos näinkin voi elää. Kohta meikäläisiä ei niin enää sorsitakkaan ku työttömyys lisääntyy.. minusta tämä on mukavata.
Työttömiltäkin loppuu mukavuus, kun ne rahat vähenee, joilla työttömille maksetaan korvauksia.
On tietenkin TYÖTTÖMIÄ ja työttömiä, eli PASKAA ja pastaa.
Ominavuin työttömäksi kirjoitetaan ISOILLA ja pakkotyöttömät pienillä kirjaimilla.
Työtä löytyy aina.Se on asenteista ja kolutuksesta kiinni.Laiskat maatkoon nurkissa.
voi vittu mikä nuija!
Nuija taidat olla itse kun kaivelet näin vanhoja juttuja arkistosta. Eiks sulla oo muuta tekemistä? Siis yli 2 vuotta vanhaa materiaalia!
Oli tosi hyvä Kataisen haastattelu MTV 3:sen aamutv:ssä ikääntyneiden työllistymisestä työmarkkinoille. Se vaan on "mutta", kun kukaan tai mikään firma ei lämpene ajatukselle. Siinä ei auta Kataisen ehdottama " hyvän ilmapiirin omaava"
titteli työpaikoille , jos palkkaavat yli 50- vuotiaita työttömiä. Näin se vaan menee!
Jonkinlainen tukirahasto olisi ennemmin paikallaan.
Kokkolan kaupunki saisi irtisanoa puolet henkilökunnastaan.