Kun kanoniin ja nikoniinkin.Mekaanisesti ehkä joitakin ominaisuuksia menettäen.Olympuksen kinari objektiiveja olis ja sovite.Onko kellään omakohtaisia kokemuksia.
Miten toimii olympus 520:ssä sovitteella
vanhat kinofilmi objektiivit
1
504
Vastaukset
- Jarmo
Itsekin olen kuvannut OM-2:lla pari vuosikymmentä ja linssejä on. Nykyisin kuvaan E500:lla ja uusilla digiZuikoilla.
Olen ymmärtänyt, että jos sovitteella liittää vanhan Zuikon uuteen digijärkkäriin niin valotus on tehtävä aukon esivalintaan perustuen ja lisäksi automaattitarkennus ei toimi.
Olen saanut sen käsityksen että jos sinulla ei ole jotain todella erityisen painavaa syytä, esim supervalovoimainen optiikka jne niin tämä homma ei kannata.
Pahoittelen että kirjoitan kuitenkin kuulopuheitten varassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1802207
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,871580Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821454Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141294Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita441114Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2161092- 45997
- 98909
- 85845
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49815