Palvelu kultasepänliikkeessä

Sanna Sipuli

Kävimme mieheni kanssa katselemassa sormuksia tampereella eräässä liikkeessä (en muita kuollaksenikaan nimea)ja saimme erittäin huonoa palvelua, vaikka liikkeessä ei ollut muita asiakkaita jouduimme odottamaan pitkään ennenkö kukaan tuli meitä palvelemaan. Lopulta kun myyjä vaivautui palvelemaan meitä ei hän kertonut mitään sormuksista tai kivien laadusta, valmistajasta tms.. jäi huonomaku suuhun..ja sormukset ostamatta.

5

3165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinä

      niistä kivien laaduista, valmistajista ym.?

    • Mutta mutta

      Et suinkaan sinäkin ole niitä asiakkaita, jotka eivät itsekkään tiedä mitä he haluavat? Ei ne myyjät mitään selvännäkijöitä ole.
      ja jos on kysyttävää niin voihan sitä suunsa aukaista. Tuskin se myyjä sinulle alkaa niistä kivistä jauhaa et kysy.
      Ainakin kirjoituksesi perusteella annat myyjille niin vähän informaatiota, ettei mikään mestarimyyjä sinua osaisi palvella. Kaupanteko kun vaatii vuorovaikutus taitoja sekä myyjältä, että asiakkaalta. Varsinkin tuollaisessa erikoisliikkeessä kuin kultasepänliike.

      • Ex myyjä

        Ei ole olemassa mitään erikoisliikkeitä vaan normaali liikkeitä. Jos myyjä ei tunne tuotteita tai osaa kertoa oma-alotteisesti mitään niin hän on huono myyjä. Asiakas ei suinkaan aina tiedä tarpeeksi ostamastaan tuotteesta, vaan myyjän on osattava kertoa hänelle selkeästi tuotteen perustiedot ja mieluummin vähän enemmänkin.

        Niin olen muuten valmistan itse nykysin kultakoruja ja myyn niitä myös itse.


    • Ex myyjä

      Harva myyjä oikeastaa tietää mitään myymistään sormuksista, muutakuin että se on kullasta ja siinä on timantti. Timanttien yhteinen caraatipaino on luettu esitteestä, mutta laadusta ei oikeasti osata sanoa mitään. Kiven yksittäispainoa ei tiedetä. Yksi isompi timantti maksaa kymmeniä kertoja enemmän kuin läjä pienempiä. Eli oikeasti kivien hinta ei ole kiinni yhteispainosta, vaan yksittäisten kivien painoista ja laaduista.

      Jos myyjä ei osaa sanoa mitä sormus esimerkiksi painaa, niin kannattaa vaihtaa liikettä. Paino on hyvä mittari laadulle sormuksessa. Jos sormuksella on painoa alle 4 grammaa niin voit olla melko varma että se ei kestä. Sormuksen pitäisi olla sellainen että aikuinen mies ei pysty painamaan sitä lyttyyn.

      www.timantit.com

    • ,.-.-ljöjhkökjh

      osata myydä.
      Jos haitte sormuksia, niin lähteä kysymyksestä:
      - kulta / hopea / valkokulta / palladium tai jokin muu
      - timantilla, timanteilla vai ilman

      no, tähän loppuu minun tietämykseni sormuksista. Myyjä varmaan tietää enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1062
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe