Palvelu kultasepänliikkeessä

Sanna Sipuli

Kävimme mieheni kanssa katselemassa sormuksia tampereella eräässä liikkeessä (en muita kuollaksenikaan nimea)ja saimme erittäin huonoa palvelua, vaikka liikkeessä ei ollut muita asiakkaita jouduimme odottamaan pitkään ennenkö kukaan tuli meitä palvelemaan. Lopulta kun myyjä vaivautui palvelemaan meitä ei hän kertonut mitään sormuksista tai kivien laadusta, valmistajasta tms.. jäi huonomaku suuhun..ja sormukset ostamatta.

5

3120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinä

      niistä kivien laaduista, valmistajista ym.?

    • Mutta mutta

      Et suinkaan sinäkin ole niitä asiakkaita, jotka eivät itsekkään tiedä mitä he haluavat? Ei ne myyjät mitään selvännäkijöitä ole.
      ja jos on kysyttävää niin voihan sitä suunsa aukaista. Tuskin se myyjä sinulle alkaa niistä kivistä jauhaa et kysy.
      Ainakin kirjoituksesi perusteella annat myyjille niin vähän informaatiota, ettei mikään mestarimyyjä sinua osaisi palvella. Kaupanteko kun vaatii vuorovaikutus taitoja sekä myyjältä, että asiakkaalta. Varsinkin tuollaisessa erikoisliikkeessä kuin kultasepänliike.

      • Ex myyjä

        Ei ole olemassa mitään erikoisliikkeitä vaan normaali liikkeitä. Jos myyjä ei tunne tuotteita tai osaa kertoa oma-alotteisesti mitään niin hän on huono myyjä. Asiakas ei suinkaan aina tiedä tarpeeksi ostamastaan tuotteesta, vaan myyjän on osattava kertoa hänelle selkeästi tuotteen perustiedot ja mieluummin vähän enemmänkin.

        Niin olen muuten valmistan itse nykysin kultakoruja ja myyn niitä myös itse.


    • Ex myyjä

      Harva myyjä oikeastaa tietää mitään myymistään sormuksista, muutakuin että se on kullasta ja siinä on timantti. Timanttien yhteinen caraatipaino on luettu esitteestä, mutta laadusta ei oikeasti osata sanoa mitään. Kiven yksittäispainoa ei tiedetä. Yksi isompi timantti maksaa kymmeniä kertoja enemmän kuin läjä pienempiä. Eli oikeasti kivien hinta ei ole kiinni yhteispainosta, vaan yksittäisten kivien painoista ja laaduista.

      Jos myyjä ei osaa sanoa mitä sormus esimerkiksi painaa, niin kannattaa vaihtaa liikettä. Paino on hyvä mittari laadulle sormuksessa. Jos sormuksella on painoa alle 4 grammaa niin voit olla melko varma että se ei kestä. Sormuksen pitäisi olla sellainen että aikuinen mies ei pysty painamaan sitä lyttyyn.

      www.timantit.com

    • ,.-.-ljöjhkökjh

      osata myydä.
      Jos haitte sormuksia, niin lähteä kysymyksestä:
      - kulta / hopea / valkokulta / palladium tai jokin muu
      - timantilla, timanteilla vai ilman

      no, tähän loppuu minun tietämykseni sormuksista. Myyjä varmaan tietää enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      13
      4357
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1649
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      264
      1478
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      73
      1465
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      237
      1351
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1130
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1080
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1079
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1024
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      993
    Aihe