Kuitusenkin kavio on nyt on sitten taas kisakunnossa, kertoo Hiihtoliiton sivut.
Virpi Kuitunen joutui jättämään viikonvaihteen SM-hiihdot Jämillä väliin tervehdyttääkseen Tour de Skin loppupäivinä ärtynyttä oikean kantapäänsä rasvapatjaa. Kantapää voi kuitenkin jo selvästi paremmin kuin Tour de Skin viime päivinä, vaikka oireileekin edelleen.
”Enää ei aamuisin ole tuskallisen vaikeaa nousta sängystä ja normaali kävely kantapäästä löysillä kengillä onnistuu lähes kivutta. Monon tai korkokengän jalkaan laittaminen aiheuttaa silti edelleen kipua. Olen lääkekuurilla vielä viikon ja yritän taiteilla kivun rajoissa jo tällä viikolla treenejä”, Kuitunen kertoi maanantaina.
Tour de Skiltä palattuaan Kuitunen ei tehnyt viime viikolla ”käytännössä mitään”.
”Ainakin urheilijana siltä tuntui. No, kävin uimassa ja pyöräilin kuntopyörällä sekä tein keskivartaloharjoitteita, mutta siinäpä ne. Palauttelin sitten lepäämällä ja tapaamalla ystäviä sekä sukulaisia”, hän kertoo.
Kuitunen on parhaillaan viikon Rovaniemellä toiveissaan tehdä hyvä harjoitusviikko lumella.
”Tänään takana ensimmäinen hiihtolenkki sitten maaliviivan ylityksen Alpe Cermisillä. Kantapää kipuili, mutta päälle teki hyvää päästä ulos liikkumaan”, Kuitunen sanoo iloisena siitä, että toipuminen menee oikeaan suuntaan.
Seuraavan kerran Kuitunen kilpailee maailmancupissa Otepäässä 24.-25. tammikuuta.
Justiinsa joo. Keksi taas yhden tekosyyn lintsata SM-kisat. Mitähän henkilökohtaiset sponsorit tykkää? Hyväksyy varmaan sinisilmäisinä selitykset "kantapäävammasta". Ja tietenkin rynnistää Otepäässä minuutin muita karkuun. Spintissä jos ei pärjääkään niin selitys on tietekin jo valmiina, ja sehän menee näin: "Oli jo aamulla tuntemuksia kantapäässä, ja verryttelyn ja kisan aikana ne vain pahenivat."
Parantui kuin taikaiskusta
11
1367
Vastaukset
- voisi auttaa
sinua pahassa olossasi.
- en osallistuisi
SM-kisoista ei makseta mitään!
- sulle
maksettaisi ettet osallistu!
- kanssasi.
yhtä iloinen näistä hyvistä uutisista, että maan
ykkös urheilija jälleen iskussa. Ei muuta kun jännityksellä odottaa Otepään kisoja. - Kuitusen puolesta
iloinen omista vastoinkäymisistä huolimatta.
- moni jättää
tämän palstan lukemisen väliin.Jaarittelija!
- kamalasti
Kyllä sillä Virpi Kuitusella pitääkin olla huono tuuri, varmaan häntä harmittaa kun ei päässyt hiihtään kotiyleisön edessä.
Mutta jos lääkäri kieltää jalan liian rasittamisen niin mikäs siinä auttaa.
Niin ja onhan se pakkolepo hyväksi sille selällekkin, eikös se tourilla pikkasen taas oireillut? - MaritFani
Juuri näin Zip1!! ;D Olet kyllä huippu tyyppi kun "uskallat" kirjoitella muiden päänmenoksi kaikkea mikä saa muut hiihdon ystävät pahalle päälle. Minulla ei olisi rohkeutta tuohon.
P.S harmi kun sinulta ei löydy meseä, olisi todella mukava jutella kanssasi. Olen nimittäin melko samoilla linjoilla kanssasi..- se että haluaa
saada oikeat hiihdon ystävät pahalle päälle
melkoinen p-paatti - ei pärjää
se että haluaa kirjoitti:
saada oikeat hiihdon ystävät pahalle päälle
melkoinen p-paattihaukkuu, solvaa ja syyttelee kilpakumppaneita. Käyttää herjaavia nimityksiä myös tämän
palstan kirjoittajista.
Pitkä on matka urheilijaksi, mutta uskotaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke432586- 1252000
- 851679
- 1621299
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?681260- 511127
- 691092
- 611066
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂671004Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t32967