Missä muussa ammattiryhmässä hyväksytään näin suuria virheitä työntekijöiltä ennen irtisanomista?
"Satoja ihmisiä pidetään vuosittain syyttä putkassa. Oikeuspoliittisen tutkimuslaitoksen mukaan valtio maksaa joka vuosi korvauksia noin 400:lle aiheetta vapautensa menettäneelle."
"Satoja ihmisiä pidetään vuosittain syyttä putkassa. Oikeuspoliittisen tutkimuslaitoksen mukaan valtio maksaa joka vuosi korvauksia noin 400:lle aiheetta vapautensa menettäneelle."
Vastaukset 5
Vanhimmat
perseennuolijat kun ette jos inise poliisin puolesta.
on kokoajan lisääntymässä ja raaistumassa.
Kukaan ei aseta mitään rajoja poliisin toiminnalle.
http://www.optula.om.fi/45527.htm
s. 93:
" Pidätysaikojen kurissa pitämiseksi onkin tärkeää, että kuulustelijoita on riittävästi työvuorossa, kun usean epäillyn juttu
tulee tutkittavaksi Pidätysaikojen kurissa pitämiseksi onkin tärkeää, että kuulustelijoita on riittävästi työvuorossa, kun usean epäillyn juttu tulee tutkittavaksi"
Olikohan Jyväskylässä valmiiksi puoli poliisilaitosta vuorossa, että tänä iltana se tapahtuu, me tiedetään se.
Buahhaaa
s.88:
"Tutkimusaineisto ei anna eväitä pidätyksen ”oikeellisuuden” arvioimiseen
siinä mielessä, että pidätystilanteesta olisi riittävästi tietoja päätöksenteon
perusteiden arvioimiseen"
kts. myös pakkokeinojen lukumääriä verrattuna korvauksia saaneiden määrään.
Poliisitoimen valtaoikeuksia lisätään jatkuvasti. Poliisin laitton voimankäyttö ja pakkokeinot ovat arkipäivää poliisitoimessa.