Ilman rokotuksia

matkaaja_*

Moi.. Oletteko käyneet reissuissa ilman a-b hepatiitti rokotuksia? Ja miten reissu meni??

Huomenna lähtö marokkoon agadiriin (viikko) ja ei kerennyt enää saada rokotussuojaa. Tiedän omamoka.. Ehkä tästä jotain oppii.. :)

2

1250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monestikin

      Olen kiertänyt läntistä, ja vähän itäistäkin, eurooppaa, käynyt pari kertaa Australiassa, HongKongissa ja Pekingissä ja vielä muutamalla etelän lomalla ilman hepatiittirokotuksia. Seuraavaksi lähden Etelä-Amerikkaan ja olen ottanut rokotukset, tai viimeisin vielä ottamatta mutta ehdin ottaa senkin ennen reissua. Flunssaa kummempaa tautia en ole saanut.

    • helposti..

      B-hepatiittihan ei tartu helposti. Sen saa joko suojaamattomista seksisuhteista, likaisista huumeruistuista tai verensiirroista ja vastaavista. Ei sitä "normaalisti" toimiva ihminen saa muuta kuin siinä tapauksessa, että jostain syystä joutuu hoitoon (esim. onnettomuus), eikä hoito ole hygieenisesti korkeatasoista eikä mahdollisesti annettava veri täysin testattua. B-hepatiittikorotus on siltä varalta, kun eihän sitä koskaan tiedä mitä sattuu. B-hepatiittiin ei ole parannuskeinoa, mutta lääkityksellä pysyy oireettomana.

      A-hepatiitin sen sijaan voi saada vaikka tavallisesta ruuasta. A-hepatiitti on kuitenkin parannettavissa oleva tauti, joten siinä mielessä vaarattomampi. A-hepattiitti-rokotus on kuitenkin hyvä jokaisen matkailijan ottaa. (Ja kun sen yhdistelmän A B saa melkein samalla hintaa kuin pelkän A:n, niin miksipä ei ottaisi molempia?)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      99
      2266
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      218
      1911
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1742
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1316
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1210
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1108
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      276
      813
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      681
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      645
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      50
      641
    Aihe