äidiksi mhaluava

olen yrittänyt tässä 3kuukkautta mieheni kanssa lasta ja ei ole vielä tärpännyt joten oisi kiva tietää millä saisimme lapsen me olemme terveitä tupakointikin lopetettiin ei olla käytetty ehkäsyä kummallakaan pitkiin aikoihin
ja kummalakin meistä on vauva kuume että haluan onnistuvan nimimerkil toivotonko
132232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Nyt kysyisin, että kuinka vanhoja olette? Miksi haluatte lapsen? Mahdatteko olla valmiita lapsen saantiin? Kolme kuukautta on vielä pieni aika...

Äänestä

joo no tosiaan toi 3kk on lyhyt aika me olemme yrittäneet jo 8kk ja taas oli toissa päivänä pettymys kun kuukautiset alkoi .alkaa olla jo aika epätoivosta tosiaan...ja kun me kummatkin niin haluaisimme lasta..mut jos joku on toivoton niin me...mut onnee teitin yritykselle kans=)

Äänestä
  • Voi, meil on reilu vuosi jo yritystä takana...
    Tsemppiä kaikille!!!

    Äänestä

Hei vaan!

Olen lueskellut asiaan liittyvää matskua, kun omaa vauvaa myös tekisi mieli. Ehkäisy jätettiin pois ihan vastikään ja vasta muutama yhdyntä ilman ehkäisyä takanapäin, joten meillä vasta odotellaan.

Olen kuitenkin lukenut, että vuoden verran yritystä ja sitten vasta aletaan tutkimaan, miksei onnistu. Joten toi 3 kk tosi lyhyt aika. Kannattaa siis sinnikkäästi yrittää.

Äänestä

meillä vasta yritys edessäpäin, mutta pelottaa ihan kamalasti että tärppääkö heti vai joutuuko odottamaan ja kuinka kauan.. mutta 3kk on niin lyhyt aika ja tärpätähän voi joka kuukausi, eiköhän se toi vuosi ole ennenkun tutkimuksiin pääsee.

Mutta oikein hyvää tärppionnea!!

Äänestä

Meillä meni n.1v5kk ennen kuin tärppäsi!!!

Äänestä

Liikaa yrittäkö,sillä se ei ainakaan tuo toivottua tulosta...kokemusta on.Vaan periaatteessa voitte unohtaa sen kokonaan,että olette lasta hankkimassa ja sen sijaan keskittyä toisiinne ja toisistanne nauttimiseen ja pian saatattekin jo odottaa perheen lisäystä...stressaaminen asiasta ei ole hyväksi...se kasaa vain ns.suorituspaineta.
Meillä kesti 10kk:ta ennenkö tulin raskaaksi ja nyt sitten odottelemme esikoistamme syntyväksi kesäkuun alussa.

Äänestä
  • Yritimme n.3vuotta, pari tosissamme,ja sitten olimme loppu. Yrityksiä oli hirveät määrät laskettiin päiviä ja muuta, emme poltelleet eikä juotu ku pari kertaa vuodessa. Tilasimme yksityiseltä lääkäriasemalta ajan, ja kohtu tutkittiin avovaimolla, oli siisti. Avovaimolla havaittiin että munasolu ei irtoa aina.Minulta tutkittiin sperma, ja havaittiin vähäinen siittiöiden määrä ja laiskuus siittiöissä. Johtui osaksi monivuotisesta lääkekuurista. Tohtori ehdotti mikrokeinohedelmöitystä ICSI koska meidän,avovaimon, olisi pitänyt tulla jo raskaaksi.Tilasimme ajan AVALLE saimme kerättyä ja kehitettyä pistoksilla, 15 munasolua jotka hedelmöitettiin, ja 8 jatkoi kehittymistä parin päivän päästä istutettiin vain 1.alkio, koska oli ollut hyperstimulaatio. Ei raskautta, ei kun taas kerätä ittensä, ja uusi yritys heti perään. Pakastetuista alkiosta siirsimme, 2. alkiota, ja taas jännitettiin. Raskautta näytti ja testi tehtiin vielä pari kertaa, oli suuri helpotus ja mielissä pyöri vaikka mitä. Matkan aikana ollut kaikenlaista. Kesä meni 10 viikkoa avovaimolta pahoinvoinnin merkeissä,6-16 rv. siten on helpottanut. Odotamme esikoista helmikuussa syntyväksi. Tohtori kertoi, että vuosi- puolitoista ja sitten tutkimaan värkkejä. Pelot vaivaa enään että kuinka käy, mutta usko alkaa meikäläiseenkin pikku hiljaa tulla, että meille on tosiaan tulossa pikku jäämies tai tyttö. operaatio vienyt koko alkuvuoden ajan ja kärsivällisyyttä rutkasti. Tää onni on tullut maksamaan n.3000 euroa kaikkineen, josta on jo vähennetty kelan tuet, jos jotakin vaivaa että paljonko maksaa. Siihen saa varautua. Me olimme ja pakkasessa olisi vielä 5.alkiota, jotkut sanoo että 5 vuotta säilyvät hyvin.

    Äänestä

  • samuli kirjoitti:

    Yritimme n.3vuotta, pari tosissamme,ja sitten olimme loppu. Yrityksiä oli hirveät määrät laskettiin päiviä ja muuta, emme poltelleet eikä juotu ku pari kertaa vuodessa. Tilasimme yksityiseltä lääkäriasemalta ajan, ja kohtu tutkittiin avovaimolla, oli siisti. Avovaimolla havaittiin että munasolu ei irtoa aina.Minulta tutkittiin sperma, ja havaittiin vähäinen siittiöiden määrä ja laiskuus siittiöissä. Johtui osaksi monivuotisesta lääkekuurista. Tohtori ehdotti mikrokeinohedelmöitystä ICSI koska meidän,avovaimon, olisi pitänyt tulla jo raskaaksi.Tilasimme ajan AVALLE saimme kerättyä ja kehitettyä pistoksilla, 15 munasolua jotka hedelmöitettiin, ja 8 jatkoi kehittymistä parin päivän päästä istutettiin vain 1.alkio, koska oli ollut hyperstimulaatio. Ei raskautta, ei kun taas kerätä ittensä, ja uusi yritys heti perään. Pakastetuista alkiosta siirsimme, 2. alkiota, ja taas jännitettiin. Raskautta näytti ja testi tehtiin vielä pari kertaa, oli suuri helpotus ja mielissä pyöri vaikka mitä. Matkan aikana ollut kaikenlaista. Kesä meni 10 viikkoa avovaimolta pahoinvoinnin merkeissä,6-16 rv. siten on helpottanut. Odotamme esikoista helmikuussa syntyväksi. Tohtori kertoi, että vuosi- puolitoista ja sitten tutkimaan värkkejä. Pelot vaivaa enään että kuinka käy, mutta usko alkaa meikäläiseenkin pikku hiljaa tulla, että meille on tosiaan tulossa pikku jäämies tai tyttö. operaatio vienyt koko alkuvuoden ajan ja kärsivällisyyttä rutkasti. Tää onni on tullut maksamaan n.3000 euroa kaikkineen, josta on jo vähennetty kelan tuet, jos jotakin vaivaa että paljonko maksaa. Siihen saa varautua. Me olimme ja pakkasessa olisi vielä 5.alkiota, jotkut sanoo että 5 vuotta säilyvät hyvin.

    olen ite22 ja mieheni 25 ja täs yritetty sitä muksua koskaan en ole käyttänyt pillereitä eikä tärpännyt voiko johtua vuoden ajoista tai miehen huonosta siittiö määrästä mut kova vauva kuume olemme asduneet yhdes 7vuotta ja molimmilla työ vakituinen joten nyt oisi aikaa vauvan tekoon.mutta yritämmekö aina kun menkat alkaa.

    Äänestä

  • äidiksi mhaluava kirjoitti:

    olen ite22 ja mieheni 25 ja täs yritetty sitä muksua koskaan en ole käyttänyt pillereitä eikä tärpännyt voiko johtua vuoden ajoista tai miehen huonosta siittiö määrästä mut kova vauva kuume olemme asduneet yhdes 7vuotta ja molimmilla työ vakituinen joten nyt oisi aikaa vauvan tekoon.mutta yritämmekö aina kun menkat alkaa.

    Menkää kirjastoon lainaan aiheeseen liittyvää kirjallisuutta. Sieltä löytyy esim. ihmisen ruumiin rakenne kirjasta, joka on lääkäreiksi opiskeleville tarkoitettu, siinä on anatomiaa naisista mm.parhaita päiviä hedelmöittymiseen kierron pituuksista jne. Terveyskeskuksesta tai paikkakunnan neuvoloista voi myös saada tietoa. Kuukautisten ekasta päivästä lasketaan 28 päivän kierrolla munasolun irtoamis ajan kohdaksi 12-16 päivää ja jos on pitempi kierto niin n.14-18 päivän kohralla. Luokkaa 14 päivää taaksepäin, ekasta vuotopäivästä, olisi ollut aika lähellä oikea aika lempiä. Joillakin tuntuu kipua silloin munasarjoissa tai on arat koskettaa kun irtoaa matkalle. Yrittakää olla rentona, hemmotelkaa toisianna, ettei mene kun työksi sit on leikistä maku pois.

    Äänestä

on kamalaa jos joutuu kuukausi toisensa jälkeen pettymään, kun ne menkat taas alkavatkin. Mutta toisaalta uskon näiden parien varmasti haluavan lapsen/lapsia ja olevan valmis vauvan tuloon, että asia ei ole mikään hetken mielijohde. Mitä tuntuu nykyään olevan ihan liian paljon...

Eipä sitä lasten tekoa kannata turhaan stressata, harjoitteluhan on mukavaa ja eiköhän jossain vaiheessa tärppää ;)

Tuo 3 kuukautta on vielä vähän, kun toisilla menee vuosia. Tuskin siis mitään on hätänä.

Onnea kaikille odottaville ja kuumeileville :)

Äänestä
  • ..luulin, että raskaaksi tuleminen olisi kohdallani jokseenkin mahdotona!!?
    Kun ei sitä kerran, neitsyyden menettämisen (

    Äänestä

  • Miskuli kirjoitti:

    ..luulin, että raskaaksi tuleminen olisi kohdallani jokseenkin mahdotona!!?
    Kun ei sitä kerran, neitsyyden menettämisen (

    sinulle ja pojallesi :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


toivoton kirjoitti:

olen yrittänyt tässä 3kuukkautta mieheni kanssa lasta ja ei ole vielä tärpännyt joten oisi kiva tietää millä saisimme lapsen me olemme terveitä tupakointikin lopetettiin ei olla käytetty ehkäsyä kummallakaan pitkiin aikoihin
ja kummalakin meistä on vauva kuume että haluan onnistuvan nimimerkil toivotonko

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu