Olen pyrkimässä oikeustieteelliseen ja jos aika ei riitä niin menen lyhyen kaavan mukaan ja valmistun oikeusnotaariksi.
Millaiset ovat tilanteet heillä, millainen palkka ja saako helposti vakituisen työn?
Millaiset ovat tilanteet heillä, millainen palkka ja saako helposti vakituisen työn?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Alemmat korkeakoulututkinnot ei oikeen kannata. Oikeusnotaarin on kohtuullisen hankala saada työpaikkaa esim. julkiselta sektorilta koska valmiit lakimiehet ja hallintotieteiden maisterit sekä julkihallinnon tradenomit kilpailevat samoista pakoista. Julkishallinnon tradenomit ovat myös päteviä duunipaikkoihin joihin oikeusnotaarin tutkinto kelpaa. Joten opiskeleppa ihan oikeustieteiden kandiksi asti. Alemmat korkeakoulututkinnot ei yksinkertaisesti kannata tänä päivänä.
Siitä olen samaa mieltä, etteikö kannattaisi jatkaa OTK:ksi asti, mutta tradenomin asteelle VN:ää ei nyt sentään kannata alentaa. Lisäksi julkishallinnon tradenomi ei kilpaile hallintotieteen maisterin kanssa. Jälkimmäinenhän on YLEMPI korkeakoulututkinto. Tradenomit työllistyvät muutenkin paremmin yksityisellä sektorilla.
Joo siis ehkä ilmaisin asiani väärin ja taisi tulla pari typoakin sekaan. Tradenomi tosiaan ei kilpaile HTM:n kanssa samoista pakoista, mutta esim. VN ei voi hakea samoja paikkoja HTM:n kanssa. Juu ja itseasiassa VN ja HTK kilpailevat samoista paikoista. Kauhean hankalaksi mennyt tämä koulutuspolitiikka :) Julkishallinnon tradenomit itseasiassa taitavat työllistyä aika hyvin. HN:t (nyk. HTK) ja VN:t jäävät paljon eläkkeelle ja OTK:ille ja HTM:lle ei matalapalkkaiset sihteerin hommat kelpaa, mikä onkin aika ymmärettävää.
Varanotaarin normaalin työpaikan tehtävät ovat suht. yksinkertaisia ja korvaukset työstä ovat sen mukaisia. Yleensä mm. sihteereitä asianajotoimistoissa tms.
Varanotaareja saattaa olla myös mm. avustavana ulosottomiehenä, jolla onkin tosin jo parempi palkka kun lisät otetaan huomioon.