Tuli ongelma nyt ulkomaille muutettuani. Puhelimeni, jonka 2 vuotta kestänyt kytkyaika on jo ollut ohi noin 4kk, ei suostu hyväksymään paikallista sim-korttia. Olisiko kytkyn "sim-kortilukitus" vielä voimassa enkä näin pysty käyttämään kuin määrättyä sim-korttia puhelimessani? Kuinka tästä pääsee eroon? Onko jollekin käynyt samoin? En tiedä näistä asioista juuri mtn. Ystävällisiä vastauksia kiitos! :)
SIM-kortti kytkyn loputtua
2
869
Vastaukset
- AutoComment
:Tuli ongelma nyt ulkomaille muutettuani.
:Puhelimeni, jonka 2 vuotta kestänyt kytkyaika on jo
:ollut ohi noin 4kk, ei suostu hyväksymään
:paikallista sim-korttia. Olisiko kytkyn
:"sim-kortilukitus" vielä voimassa enkä näin pysty
:käyttämään kuin määrättyä sim-korttia
:puhelimessani? Kuinka tästä pääsee eroon?
Pyydät kytkyoperaattoriasi lähettämään purkukoodit itsellesi nykyosoitteeteesi. Lukot ei purkaudu automaattisesti vaan tuolla koodilla, ei mikään ongelma kun aikakin on jo kulunut. Lue ohjeet ajatuksella läpi niin purku on helppoa.
Parhaimassa tapauksessa koodit voi löytyä
operaattorisi itsepalvelusivustolta.
Lukituksen purun jälkeen lähtee muut sim kortit pelaamaan.- purkua
Itselle kävi sillä tavalla Nokian 6630 kytkyn kanssa, että se jouduttiin lähettämään Elisan viralliselle huoltoliikkeeseen. Siihen oli softattu normiohjelma, joka esti jostain syystä purkukoodin käytön, vaikka se koodi oli tehty puhelimen sarjanumerosta. Siellä virallisessa huollossa kyllä saivat/saavat auki kytkypuhelimet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1166300Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766105Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695770Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3433939Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452335Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1151380- 121211
- 1821052
- 59857