Miksen pysty juomaan enää yhtä paljon kuin ennen?

Oolofi

Viime kesänä saatoin juoda esim. 12 pulloa keskaria ja pullon väkevämpää/päivä, mutta nykyään en pysty enää vetämään kun ehkä korkeintaan 4 kaljaa päivässä ja viinit yms. ei kans oikein toimi, kun kaikki tulee ulos. Ei uskalla oikein enää juoda kunnolla. Tämä on aika kova pala ryyppymiehelle. Mikään alkoholi ei myöskään enää maistu hyvältä. Esim. eilen kun ostin yhden lonkeron matkaevääksi kun kävin kaupoilla, niin join sitä lonkeroa varmaan 1.5 tuntia. Ennen olisin juonut siinä ajassa varmaan 3 lonkeroa.

Myöskään kahvia, teetä tai monia ruokia ei pysty enää syömään, kun tulee paha olo.

Mikä hitto mulla on?

9

1065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cdt.

      Kaikki kokeet eikä vaan hemoglobiinia.

    • Pitkälle

      kehittynyt alkoholismihan tuo on mutta onneksi siitä voi toipua jos on haluja...

    • 3344

      KUNTOSI ON HUONONTUNUT ET OLE ENÄÄN LITRAHUULI PIDÄ PARIN VIIKON TAUKO NIIN ASIA KORJAANTUU

    • Juomamaisteri.

      Seinä se tulee vastaan nuorelle kössillekin.
      Ei ihmisen elimistö mikään robotti tai juomakone ole.
      Itse kun aikoinaan join sitä kuravettä urakalla, niin ruokahalut katosivat tyystin, ja ei vaan pystynyt syömään. Aloin suorastaan nälkiintymään ja kuihtumaan koko äijä, mutta syödä ei voinut.

      Olet harvinaisen kovakalloinen tapaus, kun jaksat loputtomiin valittaa, ja mikään ei mene perille, vaikka herraa on yritetty valistaa ja neuvoa vaikka kuinka paljon.
      Miksi aina kyselet, kun vastaaminen on yhtä tuloksellista kuin seinälle puhuminen?

      • tosta Oolofin

        Ruikutuksesta! Oikea itsesäälissä rypevä,ilmeisesti niitä harvoja nk.mahdottomia tapauksia jotka pyörivät katkolla,putkessa,katkolla,putkessa,katkolla,putkessa...ja sitä rataa se jatkuu kunnes viikatemies korjaa mukaansa!


    • ahtautuja

      kysymyksessä on niin kurjalta kuin se kuulostaakin : maksa streijkkaa, eli ei jaksa tehdä tehtäväänsä kovan kuormituksen takia.
      Kun maksa ei jaksa tätä tehdä palvelut menee verisuonien kautta ja moni kolleegasi on ehkä kokenut tämän karmean kuoleman. Verensyöksy, mene lääkäriin jos et halua siirtyä ala, vaihtoehtoisesti yläkertaan kehottaa huolestunut.

    • jossa tosijuopot erotellaan naukkailijoista. Tämä kriisivaihe tulee jokaiselle juopolle. Silloin tosijuoppo karkaisee mielensä ja ajattelee, että saatana, siinä minun maksani, haimani ja vatsani kestävät kuin muidenkin juoppojen. Näin kriisinsä kilvoittelun kautta voittanut juopottelija panee kierrekorkit rutisemaan ja taas laulu raikuu.

      Lisätietoa: Veikko Huovinen: "Mikäpä tässä"-teoksesta osa "Pieni etyylialkoholisarja". Suosittelen.

    • benzomaani

      Olet käynyt läkärissä, ja lääkäri on määrännyt sinulle "rauhoittavia".

      Sekakäyttö aiheuttaa just tollaset oireet.

      • Oolofi

        mitään lääkitystä moneen viikkoon. Enkä pidä itseäni sekakäyttäjänä, jos otan silloin tällöin Risolidin krapulaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      109
      6586
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      88
      4221
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      45
      3549
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      7
      2931
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      625
      1541
    6. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      66
      958
    7. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      55
      933
    8. teemu samuli

      käykäähän lukemassa uusin alibi lehti 3/26 mitä tämä ihmissaasta satuilee..
      Suomussalmi
      9
      919
    9. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      193
      908
    10. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      47
      889
    Aihe