Haluan jättää asunnon lapsilleni

Varaton toinen puoliso on

Omistan velattoman asunnon, jonka aikanaan haluan jättää lapsilleni; millainen avioehdon pitää olla ettei uusi puoliso voi siitä vaatia osaana mahdollisen eron sattuessa?
Hänellä ei mitään omaisuutta.

8

1811

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nix nax

      "Me allekirjoittaneet kihlakumppanit sovimme keskenämme, että avioliiton solmittuamme meillä ei ole avio-oikeutta mihinkään toistemme omaisuuteen."

      Tai rajoitetummin:

      "...ettei minulla MM ole avio-oikeutta minun NN:n omistamiin Asunto Oy Y:n osakkeisiin nrot - tai niiden sijaan tulevaan omaisuuteen."

      Avioehdosta huolimatta miehelläsi, jos kuolet ennen häntä, on oikeus elinaikansa hallita jakamattomana yhteistä (sinun omistamaasi) kotianne ja asuntoirtaimistoa. Asunnon toki perivät omistusoikeudella lapsesi, mutta omistusoikeuden rasitteena on tuo miehesi hallintaoikeus.

      Tältä rasitteelta lapsesi voivat välttyä, jos jo eläessäsi lahjoitat heille kullekin murto-osuuden (esim. 1/10 osan per. lapsi) asunnosta. Lahjaan voit liittää itsellesi elinaikaisen hallintaoikeuden, mikä pienentää verotettavaa lahjaa. Jos lahjan arvo per. lapsi jää alle 4000 euron, lahjaveroa ei mene. Jos lapset ovat alaikäisiä, heitä tulee lahjan vastaanottamisessa edustaa määrätty edunvalvojan (sinun) sijainen.

      • mieleen,

        seuraava kysymys.
        Jos haluan jättää lapsilleni (2) jo elinaikanani mökkini jonka arvo on n. 40 000 E puoliksi, minkälainen pitää lahjakirjan olla, pitääkö se käyttää maistraatissa? Eli siis vahvistettavana?


      • eräs n
        mieleen, kirjoitti:

        seuraava kysymys.
        Jos haluan jättää lapsilleni (2) jo elinaikanani mökkini jonka arvo on n. 40 000 E puoliksi, minkälainen pitää lahjakirjan olla, pitääkö se käyttää maistraatissa? Eli siis vahvistettavana?

        Lahjavero? Ota siitä selvää ym.


      • nix nax

        Tältä rasitteelta lapsesi voivat välttyä, jos jo eläessäsi lahjoitat heille kullekin murto-osuuden (esim. 1/10 osan per. lapsi) asunnosta.

        Mahdolliset lahjat on syytä toteuttaa ennen uudelleen avioitumista. Avioliiton aikana (ja jälkeenkin ennen ositusta) nimittäin yhteisen asunnon/asunnon osan luovuttamiseen tarvitaan puolison suostumus.


    • pulliainen

      Avioliittohan on lopultakin vain taloudellinen sopimus. Jollet saa siitä hyötyä - miksi mennä naimisiin?

    • avioehto

      tee helvetin äkkiä tuomarin kanssa jonkinmoinen sopimus ettei sun lapsilta mene osaketta,katso netistä sieltä löytyy varmasti neuvoa miten paperi tehdään katso vaikka joitakin laki sivuja.

      • ^^^^ Sama

        Ei niiltä osake mene, en tee mitään ennen kuin kaikki asiat kunnossa.
        Enkä ymmärrä miten mahdollisella uudella puolisolla voi olla hallintaoikeus tms?
        Sehän on yksin minun osakkeeni.


      • on vahva
        ^^^^ Sama kirjoitti:

        Ei niiltä osake mene, en tee mitään ennen kuin kaikki asiat kunnossa.
        Enkä ymmärrä miten mahdollisella uudella puolisolla voi olla hallintaoikeus tms?
        Sehän on yksin minun osakkeeni.

        Lesken oikeus yhteiseen kotiin on yksi vahvimpia oikeuksia. Kannattaa tosissaan perehtyä noihin lakikuvioihin. Suosittelen asiantuntevaa lakimiestä koska osa papereistä pitää olla määrämuotoisia ja vahvistettuja.
        Jo se että teillä on täysin eri taloudelliset tilanteet kannattaa vakavasti suhtautua tilanteeseen koska sinulla on rintaperillisiä keille haluat perinnön jäävän.

        Tässä vähän lesken oikeudesta ensi luettavaa
        http://www.perunkirjoitus.fi/index.php?sivu=3


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      504
      4136
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      17
      3209
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      283
      2253
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      458
      2091
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      86
      1446
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1323
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1228
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      64
      1145
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      81
      1095
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1058
    Aihe