Ostimme asunnon taloyhtiöstä, johon kuuluu yksi paritalo sekä erillistalo. Keväällä tulossa kattoremontti, joka oli tiedossa ostohetkellä. Nyt kuitenkin saimme tietää, eetä erillistalon takan muuri on rapistunut ja siihen tulossa n. 5000 € remontti. Tästä ei ollut mainintaa isännöitsijän todistuksesta, eivätkä myyjätkään asiaa kertoneet.
Kysysmys kuuluu, onko meidän osallistuttava erillistalon remonttikustannuksiin vaikka tämän asukas ei osallistu meidän kattoremonttimme kustannuksiin?? Ja vaikka emme ole olleet asiasta päättämässä eikä kerrottu meille etukäteen? Ei kuullosta ihan tasapuoliselta minusta.
Kolmen asunnon paritaloyhtiö
2
657
Vastaukset
- selviää
Yleensä nuo tuollaiset taloyhtiöt ovat hallintaoikeuksiltaan hyvin hankalia.
Yhtiöjärjestyksestä asia pitäisi selvitä.
Itse pysyisin aika kaukana noista yhtiöistä.1. Yhtiöjärjestyksessä määritellään että rakennukset vastaavat omasta kunnossapidostaan -> teidän ei tarvitse maksaa erillistalon remontteja.
2. Yhtiöjärjestyksessä ei määritellä poikkeuksia AsOyL 78 §:ään -> te vastaatte omalta osaltanne erillistalon korjauskuluista, mutta erillistalon osakkeenomistajat joutuvat myös maksamaan teidän rakennuksen kunnossapitokuluja oman omistusosuutensa mukaisessa suhteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381309
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38849Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad29597- 14580
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26548Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24521
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17483Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16482