Hei!
Onko kenelläkään kokemusta mennä junalla Haan ( Mihin Raippa lentää) - Wien ? Mitä maksaa? Onko järkeä?
Kiitos vastauksista.
Haan - Wien
1
617
Vastaukset
Onko järkeä? On ja ei ole. Jos haluat lentää Saksaan ja jatkaa junalla, niin lähempänä rautatieasemaa on Bremenin kenttä (ratikalla 15 min.) Hahnista taas täytyy matkustaa toista tuntia bussilla joko Frankfurtiin, Mainziin tai Koblenziin. Ja matka-aika junalla Frankfurtista on sama kuin Bremenistä.
Tässä sinulle aikataulut:
Bremenissä ollaan klo 11:00 maissa (tai vähän ennenkin). Rautatieasemalla noin 11:30 (no problem).
Voit matkustaa heti klo 12 jälkeen:
Bremen Hbf 12:09 IC 2039 Intercity
Hannover Hbf 13:14
Hannover Hbf 13:26 ICE 789 Intercity-Express
Würzburg Hbf 15:26
Würzburg Hbf 15:34 ICE 29 Intercity-Express
Wien Westbahnhof 21:22
tai vähän myöhemmin:
Bremen Hbf 13:14 ICE 539 Intercity-Express
Würzburg Hbf 16:28
Würzburg Hbf 17:34 ICE 229 Intercity-Express
Wien Westbahnhof 23:22
Jos lähtöön on useita viikkoja (ei yli 3kk), netistä saa edulliset junaliput hintaan 39 euroa/ koko matka, lipun nimike on Europa-Spezial Österreich - niin kauan kuin paikkoja riittää, tarkista konkreettisen päivän tiedot (liput lähetetään Suomeenkin) osoitteesta http://www.bahn.de/international/view/en/index.shtml
Mutta...
Toinen vaihtoehto on lähteä laivalla Tukholmaan ja sieltä Ryanairilla lentää Bratislavaan (se on Wienin halpakenttä, josta bussiyhteys Wienin keskustaan).
Lentoaikataulut, esim. maaliskuulle (10.03.):
NO TAXES
Depart: Stockholm (Skavsta) 14:10
Arrive: Bratislava 16:10
1 x Adult10.00 SEK
Fare: 10.00 SEK
Taxes / Fees: 0.00 SEK
Total Price: 10.00 SEK
Kyllä, ymmärsit oikein. Lennon kokonaishinta 10 kruunua, eli siis 0,90 euroa, veroja ei tarvitse maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16121664Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant438410Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va556135SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1765752Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294786Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124467HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.764391Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm784177"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071603