mikä viskotuuletin?

on semmoinen, joka pyörii koko ajan ja pitää hirmu mekkalaa, niinkuin mun Sierrassa. Eikö sen pitäisi toimia vain silloin kun kone on kuuma, vai millä periaatteella se oikein ropottaa?
62726
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Aika tyypillistä Sierroissa. Olen sen kerran itekkin joutunut vaihtaan. Pyöri täpöt koko ajan. Muista että on visssiin vasurin jengalla kiinni, jos itte ropaat.

Äänestä

Kertokaa nyt mulle mikä tämmöinen viskotuuletin oikein on. Mun Sierrassa on oikein kaksin kappalein tuulettimia jäähdyttäjässä, onko niiden oikea nimi viskotuuletin?

Äänestä
  • Terve,
    Sinulle on joku asentanut sähkötuulettimet jos niitä on Sierrassa kaksi. Viskotuuletin kuulostaa hienolta mutta on yksinkertainen laite.
    Kyseessä on kaksi metallin kappeletta joiden välissä on nestettä. Tämä neste lämmitessään laajenee ja kappaleet ns. "leikkaa kiinni". Jolloin ulompaan kappaleeseen kiinnitetty tuuletuspotkuri alkaa pyöriä samaa vauhtia alemman kappaleen kanssa.

    Äänestä

  • Pepe kirjoitti:

    Terve,
    Sinulle on joku asentanut sähkötuulettimet jos niitä on Sierrassa kaksi. Viskotuuletin kuulostaa hienolta mutta on yksinkertainen laite.
    Kyseessä on kaksi metallin kappeletta joiden välissä on nestettä. Tämä neste lämmitessään laajenee ja kappaleet ns. "leikkaa kiinni". Jolloin ulompaan kappaleeseen kiinnitetty tuuletuspotkuri alkaa pyöriä samaa vauhtia alemman kappaleen kanssa.

    näiden metallipalojen ja niiden välissä olevan nesteen lämpeneminen. Ei kai vaan keskipalikan (samalla moottorin) kierrosnopeudesta?
    Silloinhan se aloittaa propelin pyörittämisen moottorin kierroksista johtuvasta oletetusta lämpötilan noususta, eikä esim. jäähdytysnesteestä, niin kuin oikeissa systeemeissä.
    Nythän voi olla -37 pakkasta ja kaveri huudattaa konetta, jolloin palikat ja nesteet niiden välissä pyörii vimmatusti ja propeli pyörii, mutta kone ei lämpene kuitenkaan.

    Äänestä

  • "Viskotuuletin" on melkoisen väärä nimitys, mutta menettelee huoltsikan baarissa tms., jos ei jaksa puhua jäähdyttimen puhaltimen viskokytkimestä ja kaikki tietää mistä menetelmästä on kyse. Tarkoituksena ei siis ole "viskon" tai "viskolla" tuulettaminen :)

    Bimetallic Visco® clutches

    The fan clutch is located at the engine. Attached to it is a plastic fan rotor that generates the airflow in response to cooling needs. If no flow of cooling air is required, the Visco® clutch disengages and continues running at low speed. As demand for cooling air rises, oil flows from the reservoir into the working chamber. In this, motive torque is transferred by fluid shear to the fan, whose speed adjusts steplessly to match operating conditions.
    With the conventional Visco® clutch, the flow of air from the radiator impinges on a bimetallic strip, whose thermal deformation acts on a rod and operating lever to open and close a valve. Depending on valve (lever) position, and therefore the fluid quantity in the working chamber, the transmissible torques and fan speeds are adjusted. Even with the working chamber completely filled, there remains a difference between the speed of the driving element and the fan, referred to as slip. The heat thereby generated is dissipated to the air via cooling fins.

    Äänestä

Kaverin bemarissa kävi niin että antoi ton tuulettimen vaan olla eikä korjannut (hinta).No tuuletin aikansa huudettuaan irtosi ja lensi syyläriin..kyllä tuli taas säästettyä siinäkin..;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


isin insinööri kirjoitti:

on semmoinen, joka pyörii koko ajan ja pitää hirmu mekkalaa, niinkuin mun Sierrassa. Eikö sen pitäisi toimia vain silloin kun kone on kuuma, vai millä periaatteella se oikein ropottaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu