Kvantitatiivista sisällönanalyysia

Kuinka?

Olen nyt ruvennut tekemään lopputyöhöni kvantitatiivista sisällönanalyysia. Olen aika pihalla...kun nuo tilastot eivät ole minulle oikein tuttuja. Eli olen nyt luokitellut asiat pääluokkiin, sitten sieltä vielä tarkennettuihin luokkiin. Mutta millä ohjelmalla saisin laskettua prosenttipisteet jne.? Eli mistä saan sellaisen ohjelman ja onko suht helppo käyttää, kvantitatiiviseen sisällönanalyysiin?
Tutkimuksen aineistona ovat sanomalehtien mielipidekirjoitukset, joista tosiaan olen nyt laatinut eri luokkia (analyysiyksikköjä?). Nyt vaan pitäisi saada ne taulukon malliin ja laskea prosentit: kun lukumäärät tiedetään niin kuinka monta prosenttia kaikkiaan sitä esiintyy...

Vastauksia, kiitos

4

1160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maisteri

      Kuulostaa kyllä siltä, että olet ihan pihalla. Oletko käynyt tutkimusmetodi kurssin, kumman kvantitatiivisen vai kvalitatiivisen? Molemmat pitäisi olla kyllä käytyinä. Näillä kursseilla saa lopputyössä vaadittavan tasoista opetusta. Kuulosti siltä, että et ole yliopisto-opiskelija?

      Mikä tilasto-ohjelma teillä on käytössä oppilaitoksessasi, onko SPSS, TIXEL? Jos teet yksinkertaista analyysiä exel on varmaan riittävä. Ongelmaksi tulee kyllä se, että sitä pitää osata käyttää. Mene nyt ihmeessä ohjaavan opettajan puheille ja pyydä ohjausta=apua.

      • (-V-)

        En ymmärtänyt yhtään mitään tilastotieteestä ja tein analyysit kun ohjaaja hiukan opasti ja opetti helpon ohjelman ja tehdä analyysit. Graduat tuli magna.

        Kukahan oikeasti ymmärtää niitä tilastotieteen kursseja yliopistossa? Ei niitä tarvitsekaan ymmärää kun ei niille ei ole elämässä mitään käyttöä, ellei ala jotain väikkäriä tyhmyyksissään vääntämään. Ja silloinkin voi kysyä joltain neuvoa. Joten älä viitsi masentaa muita.


    • (-V-)

      Minäkään en ymmärtänyt tilastotieteestä tuon taivaallista, saati niistä tilasto-ohjelmista, mutta teinpähän vain tilastoanalyysit kun ohjaaja hiukan opasti ja sain gradusta magnan. Joten kyllä se siitä. Kerro murheesi ohjaajalle.

      • zdqw

        Pillulla vai pyllylläkö selvisit? Helppoa tietysti, jos toinen tekee analyysit, ja vielä selittää. Typerää kehumista!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6314
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5378
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      60
      4255
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4112
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      66
      3880
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1167
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      54
      980
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      291
      956
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      30
      820
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      801
    Aihe