Marginaalikäyttöjärjestelmähippien puheista huolimatta juuri minun mielipidettä arvostetaan ja sanaani luetetaan. Sen miehen linkkiä klikataan joka ei paskaa jauha vaan pysyy asiassa. Minun avauksilla on lähes järjestään enemmän kävijöitä kuin muiden.
Minä tuon esiin vaiettuja totuuksia ja kerron puolueettomasti tietotekniikasta ja uhista. Valitettavasto Linuxista ja avoimesta koodista taikka Applesta ei juuri mitään hyvää sanottavaa löydy. Onhan linux pärjännyt hyvin sulautetuissa sovelluksissa esim. pullonpalautusautomaateissa (tosin usein jumiutuvat) mutta vaativimpiin ympäristöihin siitä ei ole kuin ei muistakaan muinaiseen ja alkeelliseen UNIXiin perustuvissa viritelmissä. Se, että tuon esiin totuuden rohkeasti lisää minun arvostustani palstalla. Kiitoksia luottamuksesta.
Minä tuon esiin vaiettuja totuuksia ja kerron puolueettomasti tietotekniikasta ja uhista. Valitettavasto Linuxista ja avoimesta koodista taikka Applesta ei juuri mitään hyvää sanottavaa löydy. Onhan linux pärjännyt hyvin sulautetuissa sovelluksissa esim. pullonpalautusautomaateissa (tosin usein jumiutuvat) mutta vaativimpiin ympäristöihin siitä ei ole kuin ei muistakaan muinaiseen ja alkeelliseen UNIXiin perustuvissa viritelmissä. Se, että tuon esiin totuuden rohkeasti lisää minun arvostustani palstalla. Kiitoksia luottamuksesta.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Päivän EHDOTTOMIN SAMMAKKO pullahti juuri Pentin suusta!!!
Pentti PENTTI parka, ihmiset tulevat äimistelemään HULLUUTTASI eikä suuruuttasi, siksi sinulla on paljon lukijoita.
Sinuun ei luota täällä kukaan, ei edes windowskäyttäjät senkin apina trolli HAHahhah!!
Tuossa on alempana keskustelu johon jo vastasin, miksi esim. huuto.net on hidas. Samoin Suomi24 on tunnettu hitaudesta ja vikaisuudesta.
Olen sanonut, että linux toimii jotenkin pullonpalautusautomaateissa mutta vaativimpiin tehtäviin ei muinaiseen UNIXiin perustuvasta tekeleestä ole. Ja olen puhunut vain sen mikä on totuus!
Todistan väitteeni oikeaksi, katsokaapa millä nämä pugiset ja hitaat sivustot pyörivät:
Huuto.net
http://toolbar.netcraft.com/site_report?url=http://www.huuto.net
suomi.24
http://toolbar.netcraft.com/site_report?url=http://www.suomi24.fi
Samoin perustein kysyn mitä voi päätellä sitten tästä?
http://uptime.netcraft.com/up/graph?site=www.sampopankki.fi
Puolet servereistä lienee alhaallakin hah!
pelkkä hakeminen tuntuu kestävän iäisyyden
Osasyynä linux- usereiden luottamuspulaan, ellen sanoisi jopa -kriisiin, ovat he itse.
...voi olla sangen erimieltä, sillä minusta ainakin jutut kallistuvat aika paljon tämän windowsin puolelle.
Ja eikä tästä windowsistakaan voi aina sanoa mitään hyvää sillä tietoturva on windowseissa aika alhaista, toisin kuin linuxeissa joissa ei edes tarvita palomuureja kun madot eivät vain pysty puremaan niin kovaan käyttäriin.
Mutta ei se linuxikaan mikään täydellinen käyttäri ole sillä kyllä windowsilla on enemmän niin sanottua "ajanvietettä" kun taas linuxissa pelkkä käynnistäminen on jo tarpeeksi ajanvietettä ja pakettien asentaminen (Itsekin tässä asentelin mp3 koodekkeja ja DVD:t ei pyöri vieläkään vaikka on tullut asennettua koodekkia toisen perään)
P.S Pentti, oletko koskaan miettinyt miksi windowseissa on kohta suunnilleen auton-moottori, vaikka linuxit pyörivät hyvin vähän vanhemillakin koneilla. Ja siitä pullonpalautus jutusta vielä että linuxi saattaa jumittaa koneen sisällä muttä wondows jumittaa ennen kuin se edes pääsee sinne koneeseen.
Tässä teille suunnilleen puolueetonta pälätystä T: Wind. Käyttäjä
ihan kelpo selitys, ei siinä mitään ;)
Olet palstan idiootti ja pelle. kukaan ei ota sinua tosissan, oletko huomammut sen.
Keskivero linukshippi on pelkkä housu Pentti Neloseen verrattuna.
itse vaihdoin ubuntuun ja yllätyin, kaikki laitteet toimisivat heti ilman ulkoisia ajureita, toisin kuin windowsissa. Rakastuin tähän heti! Nyt testiin menee Kubuntu ja saa nähdä jos se on vielä silmää mielyttävämpi.:P
t. Ex- Windows "matopurkki" XP:n käyttäjä ja nykyinen "linuxvasemmistohippi"