Mitä mieltä kuka, joku on välivuoden pitämisestä peruskoulun jälkeen?
Omasta kotikaupungista ei löydy minulle mielenkiintoista kouluttautumispaikkaa. Sinne minne haluaisin, on minun mahdollista mennä vasta vuoden 2010 syksystä eteenpäin.
Olen todella epätoivoinen ja kouluni Opostakaan ei ole mitään hyötyä. Voisiko joku AIKUINEN auttaa minua tässä ongelmassa. PLIIS! Mitä mä teen!?!
APUA!
7
3263
Vastaukset
- missä kotikaupunkisi?
Voisin kyllä auttaa asiassa,että jos löydän vaikka lähellä kaupungista mikäli haluaisit hakea alaa.
- elikkäs
Asun jyväskylän seudulla. Eläintenhoito-ala olisi paras mahdollinen. Mutta saarijärvelle en halua :(
- eläintenhoidon opiskelusta
elikkäs kirjoitti:
Asun jyväskylän seudulla. Eläintenhoito-ala olisi paras mahdollinen. Mutta saarijärvelle en halua :(
Löytyi vain tampereella,mutta loput aivan liian kaukana paikkoja kuin saarijärvestä ja tampereesta.Kannatta katsoa www.koulutusnetti.fi siellä löytyvät paikkoja sekä aloja.Toivottavasti apua sinulle:)
- välivuotta
Pyri mieluummin vaikka kymppiluokalle.
- Val0kiila
Mikäli päätät pitää välivuoden on tärkeää ettet passivoidu pelkästään kotiin tietokoneelle tms. Työ, pajatoiminta, kymppiluokka tai muut vastaavat ovat hyviä esimerkkejä toiminnasta, jotka ylläpitää arjen ja elämän rytmiä. Kyseisen rytmin jos kadottaa voi olla vaikeaa saada siitä uudelleen kiinni. Tämä taas tuo mukanaan ongelmia.
Ainahan voit myös lähteä opiskelemaan jotain muuta alaa mikä ei ihan niin paljoa kiinnostakkaan, josta kuitenkin koet että olisi sulle hyötyä. Sitten myöhemmin voit pyrkiä vaihtamaan haluamallesi alalle.
Tsemiä! - välivuotta
Älä missään nimessä pidä välivuotta vain sen takia ettet tiedä mihin mennä. Mene vaikka kymppyluokalle tai lukioon. Yleensä vuoden lukion jälkeen huomaa että pari alaa kiinostaa xD.
Itse tein tämän virheen ja vuosi venyi neljään. Nyt alaa etsimässä ja ei oikeen tiedä mistä aloittaa.- ei oo, ei keksi
Kiitos kaikille. Luulen että menen kymppiluokalle, ellei haluamani toinen kauempana oleva ammattikoulu käy. Katotaan miten yhteishaussa käy :/ :D
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä16911581- 298154
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586066Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1665007- 254781
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai404411Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1074303- 1063702
- 803290
- 481801