Krapula on tutkittu.

Nii-i.

"    
"Syö krapulaan kaksi ankeriasta"
30.12.2008 14:40

Ranskalaiset kutsuvat sitä nimellä puinen suu. Saksalaisille se on kollikissa, japanilaisille puolestaan "toisen päivän juomari". Se on itse hankittu sairaus nimeltä krapula.

Voimakkuus vaihtelee

- Krapula on alkoholin eli etanolin käytöstä johtuva vieroitusoire. Krapulan perussyynä on alkoholin hapettuminen asetaldehydiksi. Se puolestaan hapettuu kehossa edelleen etikkahapoksi.

- Sana krapula on peräisin latinasta, jossa termi crapula voi tarkoittaa sekä päihtymystä että kohmeloa. Sana kohmelo on puolestaan laina venäjän kielestä.

- Krapulan oireita voivat olla vapina, hikoilu, pahoinvointi, päänsärky, jano ja väsymys. Krapulatilassa tulee aina välttää raskaita fyysisiä suorituksia.

- Kohmelon voimakkuus ja oireet vaihtelevat yksilöittäin, johtuen esimerkiksi maksan kapasiteetista polttaa alkoholia. Fyysisen krapulan lisäksi saattaa potea juomisen jälkeen moraalista krapulaa, morkkista.

- Parannuskeinoa krapulaan ei tunneta. Sen parantaa vain aika.

On syytä katsahtaa, millä keinoin krapulaa on eri aikakausina yritetty lääkitä.

Rooman maailmanvallassa vannottiin krapulalääkkeenä raakojen pöllönmunien nimeen. Ehkä asiaan liittyi, että pöllö (Minerva) tunnettiin muinaisessa Roomassa viisauden jumalana.

Elisabetin Kultaisella aikakaudella, 1500-luvulla, Englannissa puolestaan vallitsi usko ankeriaiden tehoon. Kun söi kaksi viiniin hukutettua ankeriasta, krapulan oli määrä kadota.

Viiniin tukehtuneiden ankeriaiden nieleminen alas krapulaisesta kurkusta myönnettiin toki vaativaksi haasteeksi. Siksi moni suosi tuolloin vaihtoehtoa: ankeriaat voitiin korvata vihreillä sammakoilla.

1800-luvulla britit puolestaan tiesivät, että teelusikallinen maitoon sekoitettua nokea tuhoaa krapulan kuin sitä ei olisi koskaan hankittukaan.

Saarivaltion juomarit myös kehittivät jo kauan sitten käsitteen 'hair of the dog'. Se tarkoittaa, että kohmeloa voi nujertaa samalla aineella joka sen aiheutti, alkoholilla.

Suu kuin papukaijan häkin lattia

Tällä hetkellä ideointi krapulan torjuntakeinoissa on kokemassa uutta kukoistusta globaalilla foorumilla, internetissä.

Jos suu muistuttaa aamulla herätessä papukaijan häkin lattiaa, uhri hamuaa mitä tahansa parannuskeinoa. Tiedemiehet ovat kuitenkin taipuvaisia masentamaan itselääkinnän harrastajat: heidän mukaansa krapulahoitojen teho perustuu lähinnä vain uskoon.

- Internet-haulla löytyy - aina aspiriinin ja banaanin yhdistelmistä lähtien - loputon määrä ehdotuksia krapulan hoitoon tai ehkäisyyn. Mikään tieteellinen todistusaineisto ei kuitenkaan tue oletusta, että krapulaa voisi ehkäistä, yrmistelevät lääkärit Rachel Vreeman ja Aaron Carroll.

Ainoa mutta hieman iloton ehkäisy on heidän mukaansa se, että ei juo alkoholia.

Onko hoitoa edes syytä kehitellä?

Tiettävästi ainoa tähän asti tieteellisesti valvottu krapulahoitojen laaja testi järjestettiin Britanniassa ja Hollannissa vuonna 2005.

Testiin pääsi kahdeksan hoitokonstia. Niiden aineksina oli muiden muassa hedelmäsokeria, lääkkeistä esimerkiksi beetasalpaaja ja huimauslääke.

Tulosten mukaan purasruoho, hiiva sekä migreenihoidossa käytettävä tolfenaamihappo helpottivat "joidenkin koehenkilöiden joitakin oireita".

- Tuon ohella ei kuitenkaan löydetty mitään sitovaa todistetta, että mikään tutkituista aineista ehkäisee tai hoitaa krapulaa, tutkijat summasivat.

Voidaanko krapulaan siis koskaan löytää lääkettä - ja onko sellaista edes syytä etsiä?

- Jos meillä olisi idioottivarma hoito, joisimme alkoholia enemmän, varoittaa brittiläisen Exeterin yliopiston lääketieteen professori Edzard Ernst.

Kohmelo on monimutkainen ilmiö

Ernstin mukaan krapula on yksinkertainen sana, mutta se kuvaa monimutkaista ilmiötä.

- Krapulan oireet vaikuttavat kehon eri osiin. Lisäksi oireet vaihtelevat suuresti eri ihmisillä ja eri olosuhteissa. Kun nämä piirteet laskee yhteen, yhtä tehoavaa hoitoa tuskin löydetään. Krapula on siis jatkossakin kehosi tapa sanoa sinulle 'Älä rääkkää minua', professori sanoo.

Sen verran tiedemiehet sentään avustavat, että jos aikoo alkoholia käyttää, kannattaa juoda lisäksi vettä nestehukan estämiseksi. Alkoholihan on diureetti, se poistaa nestettä kehosta. Pullon ääressä on tutkimusten mukaan myös hyvä muistaa syödä.

STT-AFP"

http://www.iltalehti.fi/terveys/200812308844019_tr.shtml

2

963

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin mitenkäs se oli?

      Omien kokemusten pohjalta kyllä sanoisin, että nimenomaan krapula on se tekijä, mikä saa aikaan ryyppyputket, kun ei haluta ottaa krapulaa vastaan, tai pelätään sitä liikaa, silloin kun "mopo on karannut käsistä".
      Jos voisi ottaa kännit, ja olla seuraavana päivänä, niinkuin ei ikinä olisi alkoholiin koskenutkaan, ei olisi erityisiä paineita juoda.

    • hyvinkin..

      Krapulaa ei fysiologisesti voi poistaa mutta oireet saadaan kyllä tietyillä lääkkeillä varsin minimiin kunhan kyse on yhden illan kännistä. Lääkärit aina hokevat samaa hämäystä "krapulaan ei ole mitään parannuskeinoa".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      3110
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1809
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1764
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      1620
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      76
      1542
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      335
      1433
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      77
      1261
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1258
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1082
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1065
    Aihe