Missä oli arvokkuus vihkiparilta kun katsoin hääohjelmaa televisiosta torstaina 15.1. kello 21.00?
Vihittävä pari varsinkin morsian kikatti koko vihkimisen ajan. Avioliitto on vakava asia ja kirkko mitä oivallisin paikka sen aloittamiseen. En ole mikään uskovainen ja huuomorin pilke on mitä mainioin asia mutta eilisessä ohjelmassa olleella morsiamella meni kyllä överiksi.
vihmisen tärkeys ja arvokkuus
4
898
Vastaukset
- joo-oooo
Samaa katsojn minäkin! Muutenkin tuntuu, että monet vihkimiset on menneet markkinatouhuksi. Olenkohan vanhanaikainen (vaikka olenkin nuori..), mutta mielestäni vihkimisen tulisi olla arvokas tilaisuus ja sitten itse hääjuhlassa voi irrotella.
- jshfjksfh
aivan samaa mieltä olen minäkin... se kikatus sai kyllä koko vihkimisen tuntumaan joltain vitsiltä, ei tärkeänä tapahtumana. kyllä oli tilaisuuden "arvokkuus" kaukana... jos haluaa "hauskan vihkimisen" niin sen voi sitten järjestää jossain muualla kuin kirkossa...
- ei voi mitään
En muista katsoinko samaa ohjelmaa. Olen kuitenkin katsonut telkkarista satuhääohjelmia ym. Olen kiinnittänyt useassa ohjelmassa samaan asiaan huomiota.
Valitettavasti monesti kaasojakin seuratessa tapahtuu samaa. Ei osata käyttäytyä tilaisuuden vaatimalla tavalla. Hihitellään kovaan ääneen ja jopa jutellaan keskenään vihkitoimituksen aikana.
Tietysti ymmärrän, että joskus jännittäminen voi purkautua nauruna. Kuitenkin luulisi, että aikuset ihmiset pystyisi jotenkin käyttäytymään.
Tuntuu, että hääohjelmissa ei ole muutenkaan ollut vielä yhtään "laadukkaan" oloisia häitä. Sellaisia, missä on itse tottunut käymään. En tiedä eksyykö ohjelmiin jotenkin "erikoiset" tapauksset. Tai sitten itselläni on päässä jotain vikaa ja olen jokseenkin kaavoihin kangistunut:-). Voipi olla näinkin.
Milloin morsian seisoo ohjelmassa kokoajan röökillä, hääpari haluaa itse ohjelmanumeroksi samba-tanssijat ja juotua liikaa alkoa morsian suuttuu sulhaselle kun sulhanen katsookin esiintyjiä liikaa "sillä silmällä", viime jaksossa taisi anoppi loukkaantua ja murjottaa ohjelmassa.
Avioliitot ovat harvoin, jos koskaan molemmille pareille ensimmäisiä. Kai se on nykyaikaa, että on molempien omat ja vielä yhteiset lapset sen jälkeen aletaan leikkimään häitä.
Jossain jaksossa koko hääjuhla peruuntui sovitusta (Martina ja Esko) ja siirtyy toiselle päivälle. Mieletäni ohjelmat voisi monesti olla varoittavina esimerkkeinä tuleille hääpareille miten ei kuulu käyttäytyä. - Nimetön
Katsoin kyseisen ohjelman uusintana. Olin lukenut tämän aloituskommentin ennen sitä, joten seurasin sillä silmällä.
Mielestäni pappi ei pitänyt arvokasta puhetta. Hän pyrki kaiken aikaa hauskuuttamaan. Hän onnistui naurattamaan morsianta. Ei sitä voi sanoa morsiamen viaksi, että hän kuuntelee puhetta ja pitää sitä hauskana ja jännittävässä tilanteessa herkkänauruisella ihmisellä on naurussa pitelemistä.
Pappi olisi voinut kirkossa puhua asiaa jäykistelemättä, mutta jättää ne sukkeluudet hääpaikalle. Pappihan voidaan kutsua myös pitoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3472969Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841292- 1081291
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991275Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591225- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781037Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837