6-vuotias uros(kelpie) merkkailee sisälle. kaikki lattialla olevat kukat ja sohvannurkat tai yleensäkkin mikä nurkalta näyttää on koirankusessa. en ole nähnyt sen merkkaavan, imuroidessa ja siivotessa huomaan pieniä läntteja siellä täällä. mitä siis tehä?? viskata munat narikkaan? auttasko?? meillä nyt juoksussa oleva narttu, mutta se merkkasi jo ennen nartun juoksua. uros on ollut minulla nyt puolivuotta, aiemmin pidetty ulkokoirana ja on kotiutunut todella hyvin.
APUJA
tarviis ,.,.
3211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
yksinomaan nartusta ja kuseksimalla tämä hormoonihiiri (uros) pittää vaa kilipailiatloitolla.. enkä nää syytä miks ei ukkelia vois leikkauttaa nii helepottas sillä itelläki ku ei tarvis narttuaan vahtia ;)
voithan kokeilla sitä jotain uutta systeemiä missä laitetaan koiralle siis uros :) niskaan sellainen pieni olikos nimeltään joku implantin tyylinen mikä pitää äijät siis poikakoirat haluttomina.. :) kesto muistaakseni joku 2-6 kuukautta,testaat vaikka silleen ensin.. :)
Oliko hinta joku 65 euroa eläinlääkäri kulut.
Itsellänikin harkinnassa siis koiralle :) mutta eri syistä ei merkkaile mutta sekoaa ku joku ihana tyttö ollut kävelyllä... :) viikonloppuja kaikille :)
olemisesta. Yleensä nämä ulkokoirat ovat olleet tarhassa ja sinne ovat oppineet tekemään myös tarpeensa ja nyt sisällä ollessaan eivät ymmärrä miten käyttäytyä vaan merkkailevat "tarhaansa" edelleen. Ja koska et välttämättä huomaa mihin on pissinyt et saa koskaan hajuja niin hyvin pois ettei merkkailu jatkuisi. Kastraatio voisi vähentää hormoonitoimintaa joka voisi auttaa tai sitten lääkehoito. Kysyppä eläinlääkäriltä lähemmin.