Mitä eroja?
Kyseessä ihan suhteellisen tehokas kone, eli ei ole siitä kiinni. Lähinnä vaan haluaisin tietää kumpi kannattaa laittaa koneelle.
Plussat ja miinukset.
Kiitos etukäteen kaikille vastanneille!
Ubuntu vs. Xubuntu
7
498
Vastaukset
Jos Ubuntu vaan toimii niin laita se. Siihen se kehitysbudjetti enimmäkseen menee ja on paremmin suomennettu yms.
- nim. kokeiltu on
ubuntu on oikea "käyttis", mutta xubuntu on ihan perseestä.
Tietenkin jos haluaa keseneräisen distron, ei ole muuta tekemistä ja omaa kykyä sekä haluaa leikkiä rakentelua kai xubutustakin jokinlaisen kokoon saa. - nuo jotain
ruandalaisia?
- nimierkitön
on, ja nyt voit windowspelle luikkia vittuun täältä..
- Debian käyttäjä
Tuo Xubuntu on yhtä testipenkkiä Kubuntun kanssa ja kaikki kunnollinen kehitys tapahtuu Ubuntun ympärillä.
Jälkeen päin voit sitten kokeilla Xubuntua asentamalla XFCE työpöydän ja päättää kummasta pidät ja pitää sen mistä pidät.
Olipa uupee toi loppu :) - XFCE-käyttäjä
Ubuntun oletustyöpöytä on Gnome. Gnomeen kuuluu osin tietyt ohjelmakokonaisuudet -työpöytätyökalut.
Mielestäni pieni on kaunista, joten käytän XFCE4 eli Xubuntua, jossa on oletuksena taas hieman toiset työpöytätyökalut kuin Gnomessa.
Sekä Ubuntu että Xubuntu (sekä Kubuntu) pyörii siis aivan saman kernelin ja käyttöjärjestelmän päällä. - Jargon Suuri
Ubuntussa on gnome-niminen työpöytä, xubuntussa hieman kevyempi xfce. Kokeilin näiden käytännön eroja eikä niitä ollut. Jokin renderöintitesti sujui alle 0,5% nopeammin xubuntussa. Xubuntu on ongelmallisempi siinä mielessä, että esimerkiksi työpöydän palkit ja työpöytäkuvakkeet ovat kadonneet ja sitten on joutunut vaivalla netistä etsimään ohjeita asian kuntoon saattamiseksi.
Xubuntussa on järkeä vain, jos kone ei pystyisi pyörittämään ubuntua kelvollisesti. Nehän kyllä sinänsä ovat samaa buntua, että voit synapticin avulla laittaa koneellesi molemmat työpöytäratkaisut. Käynnistysvalikosta sitten vain valitaan kumpaa/mitä työpöytää haluaa kulloinkin/oletuksena käyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 773174
- 492400
- 322107
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa4812102- 1371869
- 311735
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313291691Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne91536Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi51240Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani61234