Meillä on pieni sekarotuinen koira, säkä n. 30 cm.
Pidän koiraa vapaana läheisessä metsässä, koska se on hyvin energinen ja vaatii joskus ns. vapaata liikuntaa.
Koirapuistossa olemme yrittäneet käydä, mutta luovuin siitä koska koiramme pelkää isoja, päällekäyviä koiria, jotka jo leikkiessään saattavat satuttaa pientä kovastikin.
Vaikka pidän koiraani irti, en osaa nähdä itseäni suurena rikollisena, pitäisikö?
Koirani saisi hengen pois lähinnä rotalta tai hiireltä, ihmisiltä ei taatusti.
Eikä mene hyppimään ihmisiä vasten, haukkua saattaa.
Missä pitäisin koiraa vapaana ellen metsässä??
Pidän koiraa vapaana läheisessä metsässä, koska se on hyvin energinen ja vaatii joskus ns. vapaata liikuntaa.
Koirapuistossa olemme yrittäneet käydä, mutta luovuin siitä koska koiramme pelkää isoja, päällekäyviä koiria, jotka jo leikkiessään saattavat satuttaa pientä kovastikin.
Vaikka pidän koiraani irti, en osaa nähdä itseäni suurena rikollisena, pitäisikö?
Koirani saisi hengen pois lähinnä rotalta tai hiireltä, ihmisiltä ei taatusti.
Eikä mene hyppimään ihmisiä vasten, haukkua saattaa.
Missä pitäisin koiraa vapaana ellen metsässä??
Vastaukset 18
Vanhimmat
Koirasi ei varmaankaan aiheuta mitään ongelmia. Mutta jos siellä sattuu olemaan irrallaan iso koira, joita kuummemma pitää pitää irrallaan pihoissa, metsissä ja yleisillä teilläkin, koska muutoin niiden psyyke kärsii! Koirasi henki olisi silloin todellla vaarassa.
näe siinä mitään haittaa. Koirani tottelee ja mukavampi näin lenkkeillä. Tästä on tehty turhan suuri asia täällä sääntöjen viidakossa.
Ennen koiranpito oli vapaampaa ja silloin dalmiksemme teki lenkin ilman minua ja tuli kun oli valmis ja se oli enemmän kyseenalaista kuin nykyään vapaa koira josta huolehtii vierellä sen isäntä. Ja olen joskus jopa saanut kehujakin kävelijöiltä että meneepä se hyvin kun olen tehnyt harkat sen ollessa vapaana.. onneksi kaikki ei ole niin nuivia :)
kiinniolevat koirat ovat vihaisia ja koirasi menee lähelle,on vaara.Itsekkin pidän irti mutta joskus joillakin on vaikeuksia pitää isoja,vihaisia koiria hallinnassa ja luoksetulon pitää siis olla 100 % varmaa.
on perusedellytys sekä se ettei koira ole äkäinen toisille koirille eikä ihmisille :)
haittaa pitää koiraa irti jossakin missä ei ole suurta mahdollisuutta, että vastaan tulee ihminen, joka pelkää oikeasti sitä pientä ja kilttiäkin koiraa tai toisia koiria. Lisäksi tunnen monia koiria, jotka kokevat uhkaavana irrallaan kulkevan koiran kun itse on hihnassa. Että se siitä mukavasta lenkistä toisille ihmisille ja koirille, mutta pääasiahan on se, että saa kehuja kun oma koira tottelee ja muiden ei..
Mulla on narttukoira ja pistää kyllä vihaiseksi kun juoksujen aikaan joudutaan käymään nopeilla lenkeillä päivisin ja yöaikaan sitten pidemmät. Viime juoksuistakin neljä eri koiraa yrittivät astua väkisin. Tottelevaisinkaan koira ei varmasti pysy isäntänsä/emäntänsä vierellä kun on mahdollisuus sukua jatkaa.
Ja siksi toisekseen en ymmärrä miksi pitää koiraa vapaana siellä missä on kävelijöitä? Jotku ihan oikeasti pelkäävät koiria. Ja jos koirasi kerran tottelee niin hyvin, niin mikä siinä on vaikeaa pitää koiraa vaikkapa pitkässä hihnassa? Eihän siitä pitäisi olla mitään vaivaa, jos koira ei kerran vedä eikä välitä muista koirista, kulkee siinä sivussa lenkin ajan? Musta se on ainaki paljon vaikuttavamman näköstä kun kaduilla tulee koiria vastaan, jotka on opetettu nätisti kulkemaan vetämättä vierellä, kuin koira joka on vapaana aiheuttamassa hämminkiä koiria pelkääville ihmisille ja kiinni oleville muille koirille.
Eli siis mielipiteeni on, että taajama-alueilla koirat kiinni. Autolla tai julkisilla voit kulkea sitten kauemmas pelloille tai ei ulkoilijoiden suosimiin metsiin kuluttamaan koirasi energiaa. Kuka on sanonut, että koiran kanssa eläminen on helppoa?
Kun ollaan läheisellä kentällä, pidän narttuani kiinni juoksunarussa. Koirani rakastaa koulutustuokioita ja näkee silloin vain minut, eikä välitä kentän ohitse kulkevista. Haluan kuitenkin antaa itsestäni vastuuntuntoisen koiranomistajan kuvan, parantaa meidän koiraihmisten mainetta. Ja saan kehuja kyllä kuinka koirani tottelee ja myös siitä, että on mukavaa kun pidän koiran kiinni ja kerään sen jätökset, mutta en minä kehujen takia tälläistä vaivaa näe.
koirani menee metsälenkin minuun kuitenkin kontaktin pitäen. Pitkällä narulla tuo ei onnistu. koiran jätökset kerään jos jää polulle tai muuten huonoon paikkaan. :)
Ennemminkin se olisi rikollista, jos ei koskaan päästäisi koiraansa kirmailemaan vapaana vaan aina kuljettaisiin hihnassa.
Järkeä, tilanteentajua ja oman koiransa tuntemusta pitää vaan löytyä sen verran, että tietää missä ja milloin voi koiraansa häitiöttä pitää vapaana. Ei siinä silloin mitään väärää ole.
pieniä ja isompaakin koiraa voi pitää irti omalla aidatulla pihalla, jos ei ole omaa pihaa niin sitten mennään koirapuistoon silloin ku siellä ei ole muita, tai mennään vain pienten koirien puistoon.
KOIRAN KANSSA ON NÄHTÄVÄ VAIVAA, SE EI OLE KORSITE!
on vain harvoissa kaupungeissa.Pidän kahta pientä koiraani aina metsissä irti.Tottelevat kutsusta,nauttivat kun laukkaavat kilpaa sydämensä pohjasta.Rodun valitsin nimenomaan sillä kriteerillä että voin pitää irti.Narttukoiraa en ottaisikaan juuri juoksujen takia,en pärjäisi irti olevalle uros-rotikalle.Koira voi olla irti jos se ei mene ihmisten tai muiden koirien luokse.
että uskot tuntevasi koirasi noin hyvin. koirat eivät ole ihmisiä, emmekä voi ikinä käsittää mitä niiden päässä liikkuu. tää tuntuu koiranomistajilla olevan se suurin kompastuskivi, luulee tuntevansa koiran ja tietävän sen seuraavat liikkeet. tosiasassa et voi ikinä luottaa 100% koiraasi, etkä siihen miten se käyttäytyy esimerkiksi uudessa tilanteessa. viisas koiranomistaja tietää ja hyväksyy tämän.
pieni koira ei ole mikään puolustus pitää irti alueella missä liikkuu muitakin.
koirat häiritsevät luonnoneläinten pesintää ja voivat tehdä korvaamatonta vahinkoa lintukannoille. ei niitä sääntöjä huvin vuoksi tai meitä koiranomistajia kiusataksemme ole laadittu.
tuhoavat lintuja. Ne voisi pesinnän ajaksi pitää kiinni.
erikseen,koirani eivät lähde edes rusakkojen perään tai kissojen.Niin eläinrakas olen minäkin etten ikinä,koskaan,pitäisi irti koiraa joka voisi tehdä toiselle eläimelle pahaa.En siis koskaan ottaisi esim.vinttikoiraa itselleni.
ihmeellisen rodun löytänyt, kun ei tunnu olevan koirien perusominaisuuksiakaan enää jäljellä. mahtaakohan sellainen olla koira enää ollenkaan!?
siellä ne kytee koirallakin alkukantaiset halut metsästää ja tappaa saalista.
pidä vain metsässä vapaana missä muita ei liiku ja koirasi antavat metsän eläinten olla rauhassa. pääasiassa, että ihmiset jotka eivät koirista pidä saavat myös ulkoilla pelkäämättä luonnossa.
ettei joku innostu jos luulee ettei kouluttaa tarvi ollenkaan.Joo,koira on seurakoiraksi jalostettu,todellakaan ei ole kovin koiramainen,kissankin kun näkee menee luokse ja nostaa pepun pystyyn leikkiinkutsuun.Nämä nyt vain ovat tämmöisiä tossukoita.Peruskoiraksi ei voi kyllä kutsua.Omat ongelmansa sitten näilläkin,ihmisriippuvuutta ym.
Muutaman kerran on lenkillä tullut vaaratilanne, kun joku pikkunen fifi tullut vapaana räksyttämään omalle (vähemmän sosiaaliselle) hihnassa olevalle koiralleni.. Mutta itsehän olen ulkona sillä asenteella, että ongelma ei ole minun jos toinen koira saa turpaansa kun vapaana juoksee syliin tai provosoi siinä metrin päässä.
Meillä koira on vapaana myöhään illalla/yöllä metsässä, missä ei 100% varmasti tule muita vastaan (vaikka koira tuleekin kutsusta luo) tai sitten ollaan koirapuistossa heittelemässä keppiä kun siellä ei ole muita.
metsähän on oiva paikka ja aitaukset. Mutta isojen koirien omistajat ja varsinkin uros. Pitääkää ne oikeasti kiinni. vaikka koirasi olisi ystävällinen tanskandoggi niin kaikki koirat eivät silti pidä toisista koirista. yleisilä autoteiden varsilla ja pihoilla. pitäkää ne koiranne kytkettyinä! talutus hihna on koirasi ainoa henki vakuutus!
kesken lenkin ja saan kiittää hyvää koiran koulutustani ja vapaanaharjoittelua ettei mennyt auton alle. Uskoi käskyn paikalla heti..eli sanon kyllä harjoitelkaa koiranne kanssa myös vapaanaoloa että sosiaalista kanssakäymistä. Se on vieläkin parempi henkivakuutus.
itsekin koiraani vapaana sellaisilla paikoilla, missä lain mukaan ei saisi (taajamassa)... Esim. läheisellä pellolla/metsässä koirani on vapaana, mutta jos pellolla on paljon ihmisiä/koiria, koirani hihnassa. Myös jos näen jo kaukaa, että ihmisiä/koiria on tulossa, koirani on hihnassa.
Koirani jahtaa jonkin verran hiiriä/rottia, mutta kuulo on tallella. Vapaana ei välitä toisista koirista tai ihmisistä, tosin narttujen hajut saattavat olla erittäin mielenkiintoisia, mutta koiran käytöksestä huomaa nopeasti, onko liikkeellä juoksuaikaisia narttuja, jolloin koira pysyy hihnassa.