Kertokaas että kun on virtalukko paskana ja uudet osat pelkästää maksais jo 170e ja lisäksi katteet ovat suht heikossa hapessa..etä korvaako vakuutus nämä vaikka on viritetty kun itselläni on tehoputki kiinni että korvaako/lunastaako vakuutusyhtil silti??
Kysymys
Juke
3324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
vaik mul oli tehoputki ne lunasti. mul oli sellain baotian kiinan paska nii olisin saanu siitä suunillee 300 euroo jos olisin myyny sen. mut sit vakuutusyhtiö anto 500 euroo kun sanoin et tää mopo on paskaan.
Mihin perustat, että vakuutusyhtiöllä on velvoite lunastaa moposi? Onko kyseessä varkaus/ilkivalta, liikennevahinko jossa kaaduttu/mukana toinen osapuoli vaiko itseksesi olet ajellut kaatunut katteet rikki?
Sitten vastaus: Jos moposi varkaan jäljiltä on tuossa kunnossa ja omaat siihen varkausvakuutuksen->korvataan virtalukko. Katteiden kunnostahan ei voi näyttää toteen että missä vaiheessa ovat rikki menneet. Sen sijaan jos moposi on tuhoutunut liikennekäytössä->ei korvata. Tehoputki tulkitaan moottoritehon nostoksi, jolloin kyseessä ei ole vakuutusehtojen mukaisesti mopo. Tällöin lähdetään siitä että kyseessä on rekisteröimätön/vakuuttamaton kevytmoottoripyörä. Tällöin mopollesi määrätään vero omistajalle kuskille sakot. Näin tapahtuu siis jos voidaan todentaa että mopo on ollut liikennekäytössä ennen "tuhoutumistaan"
Käytännössä kaskosta varkausvakuutuksesta on hyötyä vain uudessa tai max 2-vuotiaassa mopossa. Omavastuun takia mahdollinen hyöty asiakkaalle jää nolliin vahinkotilanteissa.