Henkilön kuoleman jälkee jättämä omaisuus tulisi mennä Suomen valtiolle ja kotikunnalle, jotta ei tulisi ainaisia ja loputtomia perintöriitoja omaisten kesken.
Perintöasioista tulee aina riitaa ja sanomista. Jos vainaja ei jätä mitään, omaiset tappelevat siitä kuka maksaa hautauskulut ja miten.
Ihmiset ovat ahneita ja raadollisia perintöasioissa.
Perintöasioista tulee aina riitaa ja sanomista. Jos vainaja ei jätä mitään, omaiset tappelevat siitä kuka maksaa hautauskulut ja miten.
Ihmiset ovat ahneita ja raadollisia perintöasioissa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Markkinatalouden vapaan kilpailun ideana on palkita juuri niitä, jotka tekevät yhteiskunnan kannalta tuottoisinta työtä,
ei niinkään heidän jälkikasvuaan, joka ei ole omalla työllään aikanaan perimäänsä omaisuutta ansainnut.
Itse asiassa perintöoikeus on juuri se, mikä kasaa rikkaudet vääriin käsiin, pois kansalta ja pois yhteistä hyvää kartuttamasta.
Jos valtiolla olisi nämä rahat ja se takaisi niidenkin avulla vapaan kilpailun edellytykset: ilmaisen koulutuksen kullekin
haluamalleen alalle ja perussosiaalisturvan, niin edesmenneiden säästöt kartuttaisivat tehokkaasti valtiomme elintasoa,
sulassa sovussa demokratian kanssa.
Miten jälkikasvu ei ole ansainnut perintöä?
Monessa yrittäjä perheessä vauvasta vaariin on osallistunut omaisuuden kartuttamiseen vaikka ei ole edes saanut palkkaa töistänsä!!
Monessa tapauksessa tai voisi sanoa kaikissa perinnöissä kaikki osakkaat tekee hulluna töitä että saa maksettua suuret perintöverot. Muussahan tapauksessa osakkaat ei edes viittisi mennä töihinkään kun muutenkin sossusta saailmaista rahaa ja lapsille maksataan jopa virkistys loma matkoja.
Miten perintö voisi kartuttaa yhteiskuntaa ja meitä veron maksajia???
Valta osa kiinteestä omaisuudesta on asunto jota peritään.Potkaistaan vain mukulat valtion sosiaali asuntoihin kun isi ja äiti on kuollut!!!!
esim. mikäli perintönä olisi metsää josta ei saisi edes hellapuita ,,,miten se veronmaksaja siittä hyötyy??kun ei edes perillinenkään edes hyödy.
Kannattaisi miettiä asiat loppuun.
Ainoa oikea ratkaisu olisi perintöverosta kokonaan luopuminen 1. luokassa. Ruotsista mallia.
Jäisi turha kikkailu pois.
Olen eri mieltä.
Minusta leskelle pitäisi saada 100% perintö jos lapset ovat jo aikuisia - hehän eivät tarvitse enää silloin kuin TESTAMENTILLA vanhemman heille erikseen määräämän omaisuuden.
Poikkeus: alaikäiset lapset ja leski jakavat perinnön.
Siis: pois aikuisilta lapsilta, ansiaton perintöautomaatti. Käyttöön testementti niille jotka haluavat lapsilleen kuitenkin omaisuuden siirtää...
Minulla on kolme lasta joista yksi alaikäinen, he perivät pappansa.
Sinun lokiigan mukaan täysikäisillä pojillani ei ole rahantarvetta, hehän vain opiskelevat ja perustavat perhettä joten heillä ei voi olla rahan tarvetta.
Mitä tulee sitten leskeen hänen 200000€ varoihin sopisi oikein hyvin lisää tuo 200000€ että voisi loppuelämän tuhlata ja viettää yleellistä elämää.
Kyllä se niin on että perheen perustaneet asuntolainojen kanssa painiskelevat nuoret aikuiset tarvitsevat enemmän perintöä kuin jo kaiken saanut leski jolla ei ole mitää taloudellista hätää.
Tämä tilanne on tulossa yhä enemmän vastaan kun lapsia tehdään yhä vanhemmalla iällä.
Niin ja tällä hetkellä voi puolet omaisuudesta siirtää testamentilla leskelle jos haluaa.
Jaa-a.
Mitköhän se poika on tehnyt niiden rahojen eteen verrattuna leskeen??? Poika saa ilmaista rahaa mutta leski, joka on rahan ansaintaan osaltaan osallistunut menettää omaisuutta? Ei hyvä. Ei oikein.
JOS taas tuota poikaa halutaan suosia, niin silloinhan testamentilla sen voi tehdä.
Mitä tuo narsistinen juopotteleva leski on tehnyt yhteisen omaisuuden eteen?
Kyllä kuule niitä leskiäkin on jotka eivät ole todellakaan mitään tehneet yhteisen hyvän eteen, tällaisilta tapauksilta pitäisi viedä se tasinko-oikeuskin, sehän on justiinsa se korvaus yhteisen eteen tekemistä.
Ja mitäkö poika on tehnyt? no paljonkin äidin vielä eläessä, no mitä äiti sitten teki että oli oikeutettu perintöön? siivosi kerrostalon käytäviä ja saunoja ja kantoi rahat kotiinsa joilla sitten rakennettiin vaurautta.
Aivan tasan yhtälailla on niitä lapsia ja lapsenlapsia joilla on moraalinenkin oikeus saada perintö kuin leskiä joille samalla syyllä pitäisi antaa kaikki ja myös toisinpäin.
Ei perintöasioista aina tule riitaa. Siinä vaan kilpistyy mahdolliset lapsesta asti koetut vääryydet. Joissain perheissä rakkautta riittää kaikille lapsille. Silloin ei riidellä.
jos sulla on kokemuksia perinteriidoista, ei tarkoita sitä että läheskään aina näin olisi.
Pikkulapselta asunto alta pois jos isi tai äiti kuolee?