Neidonhiuspuu-uute (Ginkgo biloba) ei ehkäise dementiaa. Tämä selvitettiin Yhdysvalloissa tehdyssä tutkimuksessa. Tutkimukseen osallistui yli 3000 henkilöä. Tutkimus oli lumekontrolloitu ja kesti kuusi vuotta. Tutkimuksessa oli viitteitä siitä, että neidonhiuspuu-uute jopa lisäsi Alzheimerin taudin riskiä, jos uutetta annettiin sydän- ja verisuonitaudeista kärsivälle henkilölle.
"Conclusions In this study, G biloba at 120 mg twice a day was not effective in reducing either the overall incidence rate of dementia or AD incidence in elderly individuals with normal cognition or those with MCI."
http://jama.ama-assn.org/cgi/content/full/300/19/2253
Neidonhiuspuusta ei apua dementiaan
Tutkimus kertoo
1
448
Vastaukset
- Anonyymi
Itse ostin Neidonhiuspuu-uute tta kokeilen sitä vaikuttaako päänahan verenkiertoon kun kärsin hiusten lähtemisestä ja ohenemisesta. On paljon hyviä vaikutuksia kuten muistiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392457
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381343- 841313
- 631201
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40949Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.123832- 31761
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23616Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58596Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d6820529