Pikku kakkoselle nimi

Elikkä nyt olisi Jo- alkuisia tytön nimiä hakusessa. Isoveljen nimi on Jonne joten olisi kiva antaa samalla tavalla alkava nimi tytölle. Toiset nimet valitaan suvusta mutta etunimiä on jotenkin vaikea löytää... joten auttakaa jooko... =)
331085
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

lapsi voisi saada ihan omaa nimeä, vaan sen on jotenkin soinnuttava veljen nimeen? Tyhmää ja täysin mielikuvituksetonta. Lapset ovat omia persooniaan, eikä mitään sointuvia nimirimpsuja joulukortissa.

Sitä paitsi sisarusten tie eroaa jo viimeistään koulussa ja on ihan sama sointuuko Jonnen sisaren nimi häneen nimeensä. Ketä se kiinnostaa edes?

Miettikää kaunis nimi oma tytölle. Kun jättää rajoituksen "Jo" pois, eiköhän niitä ala loytyä. Hän on tytär ja ihminen, eikä vain Jonnen sisko.

Äänestä
  • Kumma juttu että täältä ei ikinä asiallista vastausta saa! Kysymykseni ei ollut annanko saman sointuisen nimen lapselle vai en, vaan tietääkö kukaan jo- alkuisia tytön nimiä. Mutta mukava että kannat huolta jo tässä vaiheessa tytön minä kuvan ja persoonallisuuden kehityksestä, hän arvostaa sitä varmasti kovasti!

    Äänestä

  • Järkevästi kirjoitat, hienoa!

    Äänestä

Johanna

Äänestä
  • Joanna
    Johanna
    Josefiina
    Jolanda

    Tiedän ettei sovi kriteereihinne, mutta mun mielestä Jonnen pikkusiskoksi sopisi Juulia.

    Äänestä

  • -kirsikka- kirjoitti:

    Joanna
    Johanna
    Josefiina
    Jolanda

    Tiedän ettei sovi kriteereihinne, mutta mun mielestä Jonnen pikkusiskoksi sopisi Juulia.

    Juulia nimi on muuten kiva, mutta se on kaverini nimi. Joanna ja Jolanda on kivoja. olen myös miettinyt Joannea mutta se ei jotenkin kuulosta yhtään suomalaiselta. vai oletteko muut samaa mieltä...?

    Äänestä

  • Jonnen äiti kirjoitti:

    Juulia nimi on muuten kiva, mutta se on kaverini nimi. Joanna ja Jolanda on kivoja. olen myös miettinyt Joannea mutta se ei jotenkin kuulosta yhtään suomalaiselta. vai oletteko muut samaa mieltä...?

    Et kai tosissasi mielti JOANNEA?! Ei mitään järkeä, kylläkän lapsilla pitää olla omat nimet, kuten joku tuossa sanoi. JONNE JA JOANNE, eihän niissä ole kuin kirjaimen ero!

    Äänestä

Joanna
Joella
Johanna
Jonna
Josefiina

Äänestä
  • JOANNA-->

    Äänestä

ei tosin suomalaisia:

Jo
Joan
Jocelyn
Jodi
Josette
Joyce

Onhan mahdollista keksiä itse jo-alkuinen nimi lisäämällä jo jonkin tutun nimen eteen. Esim. Joelina, Joellen, Joleena, Jonella, Josanna etc.

Äänestä
  • Pelleilyä toi.

    Äänestä

  • Ämiiaa kirjoitti:

    Pelleilyä toi.

    sanat sinullekin! Mutta sinä aloitit.

    Äänestä

aika vaikeeta, toi josefiina tuli mullekin mieleen(mut ehkä liian mahtipontinen mielestäni) ja tietty jonna, mut jonna on vaan niin samanlainen ku jonne. mutta sitten jos Jenni kävis niin minusta se sopisi jonnen kanssa hyvin? ja täs samalla tuli mieleen myös työkaverini Jilla, aika harvinainen nimi..tosin sekään ei jo-alkuinen..

ja toi eka vastaus sai mutkin kiehumaan..=/

Äänestä
  • Täytyy kyllä luopua tuosta jo- alusta, kun ei vaan löydy sopivaa nimeä. ja etsiä joku kiva j- alkuinen. tunnen jo yhden josefiinan, joten en sitä haluaisi antaa. ja jonna on kyllä liian samanlainen kuin jonne. tunnen myös aika monta jenniä... ja esim. jenny ei jotenkin sovi... Jilla on todella hyvä nimi, mietin vaan että onko oman nimeni kanssa liian samanlainen. Nämä nimi asiat kuitenkin sellaisia että todella tarkkaan haluan pohtia ja olla nimestä aivan 100 varma!

    Äänestä

  • Jonnen Äiti kirjoitti:

    Täytyy kyllä luopua tuosta jo- alusta, kun ei vaan löydy sopivaa nimeä. ja etsiä joku kiva j- alkuinen. tunnen jo yhden josefiinan, joten en sitä haluaisi antaa. ja jonna on kyllä liian samanlainen kuin jonne. tunnen myös aika monta jenniä... ja esim. jenny ei jotenkin sovi... Jilla on todella hyvä nimi, mietin vaan että onko oman nimeni kanssa liian samanlainen. Nämä nimi asiat kuitenkin sellaisia että todella tarkkaan haluan pohtia ja olla nimestä aivan 100 varma!

    Hmm. Minulle tuli ensimmäisenä mieleen Julia, mutta tunnet jo sen nimisen. Entä jos olisi kaksiosainen nimi Julia-Maria? Josefina, Janina, Jatta,Janika,Janica, Jannica. Leiki kirjaimilla :)

    Äänestä

Joella.

Äänestä
  • Älä anna ainakaan Joellaa nimeksi, voi luoja!

    Äänestä

  • Ämiiaa kirjoitti:

    Älä anna ainakaan Joellaa nimeksi, voi luoja!

    Siis painovirhepaholainen iski kyntensä elikkä Joella on ihananimi.Ei joka mimmin nimenä ole!

    Äänestä

  • Ämiia kirjoitti:

    Siis painovirhepaholainen iski kyntensä elikkä Joella on ihananimi.Ei joka mimmin nimenä ole!

    Murrrrr.

    Äänestä

  • Ämiia kirjoitti:

    Siis painovirhepaholainen iski kyntensä elikkä Joella on ihananimi.Ei joka mimmin nimenä ole!

    Vale-Miaa sä ET ESITÄ! Joella on ruma, Anilla kaunis

    Äänestä

  • Ämiiaa kirjoitti:

    Vale-Miaa sä ET ESITÄ! Joella on ruma, Anilla kaunis

    Ai jaa,mitenkähän estät...

    Äänestä

ja Jonna-niminen voi sekasi Jonnen kaa.
Vaikee keksiä. :/

Äänestä
  • OOn kyllä samaa mieltä... Pojille löytyisi kyllä montakin hyvää nimeä. Ja esim. Johanna nimisiä tunnen montakin, niin en vaan halua sitä antaa. on itsellä liikaa mielikuvia sen nimisistä. Joannaa olen pyöritellyt mutta se ei mielestäni oikein sovi sukunimen kanssa. Ja Joella on jotenkin teennäinen. Mutta nyt ainakin tiedän jo-alkuiset nimet ja kun ei sopivaa löytynyt niin peräännyn ja mietin jotain muuta. Sillä ei sen nimen todellakaan tarvitse alkaa jo, halusin vain tietää onko kellään mitään hyviä nimiä tiedossa. Kiitos kaikille avuliaille hyvistä nimi ehdotuksista joita laitoitte! =)

    Äänestä

  • Jonnen Äiti kirjoitti:

    OOn kyllä samaa mieltä... Pojille löytyisi kyllä montakin hyvää nimeä. Ja esim. Johanna nimisiä tunnen montakin, niin en vaan halua sitä antaa. on itsellä liikaa mielikuvia sen nimisistä. Joannaa olen pyöritellyt mutta se ei mielestäni oikein sovi sukunimen kanssa. Ja Joella on jotenkin teennäinen. Mutta nyt ainakin tiedän jo-alkuiset nimet ja kun ei sopivaa löytynyt niin peräännyn ja mietin jotain muuta. Sillä ei sen nimen todellakaan tarvitse alkaa jo, halusin vain tietää onko kellään mitään hyviä nimiä tiedossa. Kiitos kaikille avuliaille hyvistä nimi ehdotuksista joita laitoitte! =)

    Jinna.

    Äänestä

Minusta jo aiemmin ehdotettu Joanna sopisi Jonnen pariksi. Jonne ja Jessi ?

Jonne ja Janna
Jonne ja Jade

ei ala Jo- mutta ehdotin silti :)

Äänestä

Judit ja Jonne.

Äänestä

Kiinnostaisi kyllä tietää miksi kutsut lastasi rektumiksi, mutta antaa sen asian nyt olla ja keskitytään keksimään lapselle joku kunnollinen nimi. Miten olisi:
-Joeliina
-Joanna
-Jolanda

kaikki varmaan ehdotettu. Tuo Jo-alku on niin vaikea.

Äänestä

Josefiina on minusta todella nätti nimi eikä ihan kauhean yleinen :)

Muita:

Jonna
Jonita
Johanna...

Äänestä

Mielestäni Jonne ja Jutta sopisi ihanasti.

Äänestä

1. joanna
2. jonna
3. johanna

Äänestä

kun jonnen sisko kastetaan niin ilmoittele mihin nimeen päädyit :) itse olen jonne ja jatta/janna kannalla :)

Äänestä

Jitta
Jessi (tää olis paras)
Jade
Jane
Jeanne

Äänestä

Janette

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jonnen äiti kirjoitti:

Elikkä nyt olisi Jo- alkuisia tytön nimiä hakusessa. Isoveljen nimi on Jonne joten olisi kiva antaa samalla tavalla alkava nimi tytölle. Toiset nimet valitaan suvusta mutta etunimiä on jotenkin vaikea löytää... joten auttakaa jooko... =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu