Tarkoitus olisi laittaa '94 1.6 16V STW Escorttiin sisäpistoke ... mielessä olisi jostakin akun lähettyviltä löytää tuolle reitti, mutta kun kojelaudan taakse on jotakuinkin vaikea päästä, mitä tuolla sisäpuolella on vastassa? Hirveän alhaalta en viitsisi tuota porata läpi, joten tuo kaukalo olisi sinänsä hyvä paikka. Millaisia reittejä olette tuolle itse löytäneet?
Escort '94 sisäpistokkeen johdon reitti
4
767
Vastaukset
- kokemusta on
Minä tein Escorttiin vm.1993 joitakin vuosia sitten reijän rintapeltiin vänkärinpuolen jalkatilaan.Katso konehuoneen puolelta sopiva kohta ja tee ensin pieni reikä.Kannattaa tehdä mahdollisimman ylös ettei näy rumasti sisältä sitten.Tarviit sellaisen askelporan eli terän maksaa jotain 50€ linkki.http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://www.vemu.fi/kuva102vest1.jpg&imgrefurl=http://www.vemu.fi/102 vemustep.htm&usg=__vsiFbCna0r3mUZ34qRz5DlrqSAQ=&h=220&w=258&sz=8&hl=fi&start=5&um=1&tbnid=5hjjkrQY0dZhRM:&tbnh=96&tbnw=112&prev=/images?q=askelpora&um=1&hl=fi&sa=N
Kiitos tästä neuvosta. "Käpyterä" toki löytyy jo, ei ilman sitä olis hommaan alettukaan :) Vielä jos joku tietäisi sen, että jos tuolta akkukaukalon kautta mennään, mitä on sisäpuolella vastassa? Jos sinne vaan porata uskaltaa, saan kyllä vetojousella tuotua kaapelin sitten alas joten se ei ole ongelma. Sattuu vaan tuo käytettävissä olevien kaapelien pituus tuomaan jakokappaleen sellaiseen kohtaan, että parhaan asennuksen saisi juuri tuo kaukalon kautta. En vaan viitsisi irroittaa koko kojelautaa että näkisin mitä on vastassa, käsikään tuonne ei tunnu mistään menevän.
Yksi vaihtoehto joka tuli mieleen on tuon oikean lokasuojan kauttaa jossa on olemassa jo valmis kaapelireitti ruiskun eculle ... pääsisikö tuonne sisälokasuojan irroituksella vai meneekö koko etulokasuojan irroitukseksi?
- poraus
Bensa malli on ilmeisesti? Jatkojohtoa saa kyllä kaupasta,en ymmärrä miksi akkukotelon läpi pitäis porata.Merkki liikkeessä ottivat 50€ kun teetätin Ford Pumaan kyseisen reijän.
Bensamallihan se. Kun avaa Escortin konepellin, ymmärtää miksi ;) Jotakuinkin ainoa reitti jossa pääsee hyvin moottoritilan puolella työskentelemään menemättä auton alle.
Ja toiseksi ... noilla kaapeleilla jotka autossa oli, ja tuon pistokkeen mukaan tuli haalittua, yhdyskappale osuu jotakuinkin jarrutehostimen viereen. Siitä on helppo toteuttaa reitti suoraan tuohon tuulilasin edessä olevaan kaukaloon, jossa kulkee jo valmiiks johtosarja. Siihen tuo kaapeli on helppo niputtaa mukaan, sen sijaan että tekisi kiinitykset sille rintapeltiin koko matkalle puolella toiselle ja valmiiksi ahtaassa tilassa - tai toinen vaihtoehto olisi reitittää nuo kaikki autossa jo olleet lämmittimen kaapelit uudelleen, ei hyvä sekään. Varsinkin koska tolppa on parkkipaikalla kuskin puolella, joten pistokekin on tarkoitus siellä säilyttää.
Kolmanneksi, haluan tuon läpiviennin mahdollisimman ylös ja suojaan turhalta vedeltä. TET-kumillahan tuon tiivistää aion, joten tiiviimpi siitä jokatapauksessa tulee kuin alkuperäisellä tiivisteellä, mutta siitä huolimatta turha tuota kovin kuraiseen paikkaan on alkaa sovittaa. Ja riittävän ylhäältä tullessa välttyy myös lattiaverhoilun tuhoamiselta.
Merkkilikkeelle tai millekään korjaamolle en periaatteessa moisesta maksa, niinkuin en mistään muustakaan. Varsinkin kun noita on itsekin tullut joskus työkseen laiteltua. Saahan tuonkin itse selvitettyä kunhan tarpeeksi purkaa, kunhan ajattelin että joku varmasti tietää, onko tuolla alueella esim johtosarjoja sisäpuolella ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1373142EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402981- 1081398
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1371111Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621067Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661057- 60987
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373969- 41797
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22773
