Escort '94 sisäpistokkeen johdon reitti

Tarkoitus olisi laittaa '94 1.6 16V STW Escorttiin sisäpistoke ... mielessä olisi jostakin akun lähettyviltä löytää tuolle reitti, mutta kun kojelaudan taakse on jotakuinkin vaikea päästä, mitä tuolla sisäpuolella on vastassa? Hirveän alhaalta en viitsisi tuota porata läpi, joten tuo kaukalo olisi sinänsä hyvä paikka. Millaisia reittejä olette tuolle itse löytäneet?

4

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusta on

      Minä tein Escorttiin vm.1993 joitakin vuosia sitten reijän rintapeltiin vänkärinpuolen jalkatilaan.Katso konehuoneen puolelta sopiva kohta ja tee ensin pieni reikä.Kannattaa tehdä mahdollisimman ylös ettei näy rumasti sisältä sitten.Tarviit sellaisen askelporan eli terän maksaa jotain 50€ linkki.http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://www.vemu.fi/kuva102vest1.jpg&imgrefurl=http://www.vemu.fi/102 vemustep.htm&usg=__vsiFbCna0r3mUZ34qRz5DlrqSAQ=&h=220&w=258&sz=8&hl=fi&start=5&um=1&tbnid=5hjjkrQY0dZhRM:&tbnh=96&tbnw=112&prev=/images?q=askelpora&um=1&hl=fi&sa=N

      • Kiitos tästä neuvosta. "Käpyterä" toki löytyy jo, ei ilman sitä olis hommaan alettukaan :) Vielä jos joku tietäisi sen, että jos tuolta akkukaukalon kautta mennään, mitä on sisäpuolella vastassa? Jos sinne vaan porata uskaltaa, saan kyllä vetojousella tuotua kaapelin sitten alas joten se ei ole ongelma. Sattuu vaan tuo käytettävissä olevien kaapelien pituus tuomaan jakokappaleen sellaiseen kohtaan, että parhaan asennuksen saisi juuri tuo kaukalon kautta. En vaan viitsisi irroittaa koko kojelautaa että näkisin mitä on vastassa, käsikään tuonne ei tunnu mistään menevän.

        Yksi vaihtoehto joka tuli mieleen on tuon oikean lokasuojan kauttaa jossa on olemassa jo valmis kaapelireitti ruiskun eculle ... pääsisikö tuonne sisälokasuojan irroituksella vai meneekö koko etulokasuojan irroitukseksi?


    • poraus

      Bensa malli on ilmeisesti? Jatkojohtoa saa kyllä kaupasta,en ymmärrä miksi akkukotelon läpi pitäis porata.Merkki liikkeessä ottivat 50€ kun teetätin Ford Pumaan kyseisen reijän.

      • Bensamallihan se. Kun avaa Escortin konepellin, ymmärtää miksi ;) Jotakuinkin ainoa reitti jossa pääsee hyvin moottoritilan puolella työskentelemään menemättä auton alle.

        Ja toiseksi ... noilla kaapeleilla jotka autossa oli, ja tuon pistokkeen mukaan tuli haalittua, yhdyskappale osuu jotakuinkin jarrutehostimen viereen. Siitä on helppo toteuttaa reitti suoraan tuohon tuulilasin edessä olevaan kaukaloon, jossa kulkee jo valmiiks johtosarja. Siihen tuo kaapeli on helppo niputtaa mukaan, sen sijaan että tekisi kiinitykset sille rintapeltiin koko matkalle puolella toiselle ja valmiiksi ahtaassa tilassa - tai toinen vaihtoehto olisi reitittää nuo kaikki autossa jo olleet lämmittimen kaapelit uudelleen, ei hyvä sekään. Varsinkin koska tolppa on parkkipaikalla kuskin puolella, joten pistokekin on tarkoitus siellä säilyttää.

        Kolmanneksi, haluan tuon läpiviennin mahdollisimman ylös ja suojaan turhalta vedeltä. TET-kumillahan tuon tiivistää aion, joten tiiviimpi siitä jokatapauksessa tulee kuin alkuperäisellä tiivisteellä, mutta siitä huolimatta turha tuota kovin kuraiseen paikkaan on alkaa sovittaa. Ja riittävän ylhäältä tullessa välttyy myös lattiaverhoilun tuhoamiselta.

        Merkkilikkeelle tai millekään korjaamolle en periaatteessa moisesta maksa, niinkuin en mistään muustakaan. Varsinkin kun noita on itsekin tullut joskus työkseen laiteltua. Saahan tuonkin itse selvitettyä kunhan tarpeeksi purkaa, kunhan ajattelin että joku varmasti tietää, onko tuolla alueella esim johtosarjoja sisäpuolella ...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3814
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2041
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      229
      1365
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      135
      1266
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      112
      1158
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      112
      1138
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      70
      1050
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      1005
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      984
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      906
    Aihe