Pennun

lonkat lonksuvat?!

4kk ikäisen pennun lonkat lonksuvat, onko se normaalia? kun kättä pitää takalonkkien päällä saattaa tuntea tuon lonksaduksen kun pentu kävelee, voiko lonkat olla niin löysät vai pitääkö huolestua!!!

7

821

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • !!!!!!!!!

      Onko ihan mahdoton kertoa heti, että mikä rotu on kyseessä niin osais jotain neuvoakin.

      • ompi

        berninpaimenkoira, eli isoksi kasvaa...


    • kyseessä

      oikea koira vai lelukoira. Joidenkin lelukoirien lonkat lonksuvat.

    • asia on valitettavasti niin, että jos tuon ikäisellä lonkat paukkuvat, niin on syytä huoleen. Yhteys eläinlääkäriin ja lonkkakuvaus

      • kihveli3

        käytä kuvauksissa. Sieltä saat ainakin varmuuden, että onko kaikki ok vai löytyykö vikaa. En tunne rotua lainkaan, onko niillä perinnöllistä lonkkaviat. Jos on niin ota yhteyttä myös kasvattajaan.
        Toivotaan parasta!!!


      • kihveli3 kirjoitti:

        käytä kuvauksissa. Sieltä saat ainakin varmuuden, että onko kaikki ok vai löytyykö vikaa. En tunne rotua lainkaan, onko niillä perinnöllistä lonkkaviat. Jos on niin ota yhteyttä myös kasvattajaan.
        Toivotaan parasta!!!

        Varsinkin isoilla roduilla olen huomannut että lonkat saattaa jopa tuntuvasti loksua pentuna ja nuorena,siitä(kään) syystä ei jättejä kuvatakkaan kuin aikaisintaan 18kk iässä,sillä lonkkien löysyys antaa usein väärän tuloksen lonkista,eli huonomman kuin ovatkaan.Kaverini tässä kävi koirani veljen kuvaamassa juuri 12kk kun saa(keskikoinen rotu chow chow) ja tulos oli C/D,runsaasti löysyyttä,omani kuvasin n 24kk iässä tulos A/B,nyt veli kävi uusintakuvilla ja tulos B/C,ei löysyyttä..Narttu jonka kuvasin 1,5 vuotiaana on C/C ja löysyyttä oli vielä,olisi ehkä puolikin vuotta kantsinut odotella,eihän ne aina "kiristy"mutta usein kylläkin.


    • tyypillistä on

      että lonkat muljahtelevat.. mutta jos tahdot leikkii tärkeetä,kutan nuo alapuolella olevat järkyttyneet vastaajat,niin soita ihmnees ja varaa lonkkakuviin aika.aina kannattaa antaa rahat eläinlääkärille. kasvuvaiheessa lonkat tuntuvat olevan liian isot maljoihinsa..siksi ne näyttävät niin irtonaisilta..isoilla koirilla hyvin tyypillinen ..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      39
      2912
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      28
      2723
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      47
      2383
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1951
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      41
      1926
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      57
      1709
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      39
      1597
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      36
      1486
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1403
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1261
    Aihe