Meille syntyi tyttö 31.12 ja ristiäiset olisi tarkoitus pitää maaliskuun alussa. Yritän etsiä sopivia lauluja/virsiä ristiäisiin. Olisiko teillä ehdotuksia?
Virsiä/lauluja ristiäisiin
Anniina
45267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ystävä sä lapsien ja maan korvessa kulkevi lapsosen tie. Vaik tää jälkimmäinen ei oo virsikirjassa, on se silti sopiva ristiäisvirreksi, täytyy vaan itse etsiä sanat jostakin, kun sitä ei siinä virsikirjassa valmiiks oo.
Hyvä päivä muuten tuo synttäripäivä, meidän tyttö syntyi kans samana päivänä, tosin vuonna 2006. :)
lapsosen tie...suojelusenkelikö sen laulun nimi on?!
Olen kaksi kertaa järjestänyt ristiäisiä ja kummallakin kerralla selailin virsikirjasta lastenvirsiä (alkaa muistaakseni jostain 490. virrestä tai jotain sinne päin..). Lueskelin virsien sanoja ja sen mukaan valitsin, mikä tuntui hyvältä. Esikoisen ristiäisissä laulettiin virsi 499 (Jumalan kämmenellä) ja 496 (alkaa: oi jeesus, ota syliisi nyt..). Kaksospoikien ristiäisissä myöskin "jumalan kämmenellä" ja 500 (Käyn jeesus kasvois etehen, sä kuule pyyntö pienoisen..). Poikien ristiäisissä siskontytöt lauloivat myös lastenlaulun "Ihme ja kumma".
Meillä lauletaan tulevissa ristiäisissä virsi 808. Todella kauniit sanat ( säkeet 1-2 ) ja sävel on ystävä sä lapsien joten kaikki varmasti osaa sen laulaa. Virsi on suht uusi otettu virsikirjaan vasta 2002 joten sitä ei osaa kovin moni vielä valita. Suosittelen! Tässä sanat:
Herra olet luojani tunnet minut tarkasti.Sinulta sain elämäni,suojelit jo syntymäni.Olen ihme tiedän sen sinulle tuon kiitoksen.
Loit jo äidin kohdussa silmiltämme piilossa minut ainutlaatuiseksi muovasit jo ihmiseksi.Sinä tiedät parhaiten miksi olen tällainen.
Kolmas säe menee näin (meillä ei tätä lauleta)
Silmät kaikkinäkevät aikani myös tietävät. Olin vielä idullani kun jo tunsit elämäni kirjoitithan kirjaasi kaikki elin päiväni.