http://www.mbnet.fi/mblabra/blogit/labra.nyt/juttu.aspx?id=2850
7-versio on jopa "köykäisempi",kuin Visva Vista!.
7-versio on jopa "köykäisempi",kuin Visva Vista!.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
...Laitevaatimukset ovat käytännössä samat,kuin Vistan.Microsoftin historiassa Windows 7 lienee ensimmäinen käyttöjärjestelmän uusi versio,joka ei vaadi laitteistolta edeltäjäänsä enemmän!.
No kyllähän tuo nyt kieltämättä vaikuttaa hyvältä, kai se sitten on asennettava ihan kovalevylle asti.
Onhan siinä enemmän ohjelmia kuin windows seiskassa. Todennäköisesti myös vähemmän bugeja kuin seiskassa ja vaatii koneelta vähemmän :)
Mihin Windowsia tarvitsee, harmia vain kun joutuu virustorjunnat yms. laittamaan. Ubuntun kaveriksi voi laittaa jonkin muun linuxjakelun. Itselläni on mielenkiinnosta pari ei Debianin sukupuusta olevaa jakelua, yksi KDE työpöydällä oleva Debian pohjainen ja itse "äiti" Debiankin löytyy.
Joskus kaverit pyytelee katsomaan Winukkakoneitaan ja aina silloin aattelee, että en kyllä tämmösiä omalle koneelle laittais. Linuxkenttä on mielenkiintoinen, Windows tylsä, sitä ei voi "säätää", vaikka en mikään tietokonenörtti olekaan niin minunkin taidoilla saan tuunattua Ubuntun varsin oman näköisekseni. Windows on mikä on eikä sitä voi "viritellä". En keksi ainoatakaan syytä Windowsin hankkimiseen.
Lähinnä kiinnostaisi hankkia Mac läppäri jos kaupallista ja suljettua mielii, se kun kuuluu enemmän samaan kenttään linuxien kanssa. Minulle Linux ja Mac edustavat nykyaikaa ja tulevaisuutta, Windows taasen menneisyyttä.
"...ei voi säätää..." voi elämän kevät, hah. Huomaa ettet ole windowsia käyttänyt aikoihin...kyllä voi tweakata aika lailla oman makuiseksi, xp:tä vaikka n-liteä apuna käyttäen, vistaa en koneelle ottanut ja seiska on vielä betatestauksen alla kolmoskäyttiksenä eikä mitään syytä alkaa 'säätämään', ubuntu hyvänä kakkosena, ja ubuntua nimenomaan saa säätää jotta yleensä kuvaa ruudulle saa asennuksen jälkeen.