HEI!
Kesäretki Puolaan suunnitteilla. 4-5 päivää, keski-ikäinen pariskunta. Mitä kaupunkia suosittelette, mitä eroja. Gdanskissa voisi ilmeisesti viettää muutaman päivän rannallakin, mite muualla...ei taidemuseoita eikä pelkkää arkkitehtuuria, vaan kivaa aitoa elämää..
Vinkkejä ja suosituksia!
varsova, krakova vai gdansk
7
2208
Vastaukset 7
- Käynnyt
Menee sit pari seuraavaakin kesää.
Viidessä päivässä? Ainakin matka Krakovaan ja Gdanskiin samalla reissulla onnistuisi. Tässä aikataulut, jopa hinnat, esimerkkina.
Tiistai-iltana laivalla Turusta Tukholmaan.
Keskiviikkona klo 11:00 lento Tukholma Skavstasta Krakovaan. Saapuminen Krakovaan klo 15:15. Lentolippu veroineen maksaa esim. kesäkuulle n. 250 kruunua, eli 23 euroa (Ryanair).
Keskiviikko-iltapäivä, torstai ja perjantai Krakovassa
Perjantai-iltana yöjunan makuuvaunussa Gdanskiin.
Lähtö Krakovasta klo 22:44, saapuminen Gdanskiin klo 9:36. Makuuvaunuissa on joko perustason 4-6 hengen hyttejä, tai paljon paremmat 1-3 hengen osastoja. Matkalippu ja paikka kahden hengen osastossa (Double) maksaa yht. 194 zlotya, eli 45 euroa/ hlö.
Viikonloppu Gdanskissa, maanantaina lento Gdanskista Suomen Turkuun (Wizzair).
Gdansk - lähtö 15:50, Turku - tulo: 18:15. Kesäkun lennot saa tällä hetkellä n. 35 eurolla, sis. verot.- ja Torun?
pee1 kirjoitti:
Viidessä päivässä? Ainakin matka Krakovaan ja Gdanskiin samalla reissulla onnistuisi. Tässä aikataulut, jopa hinnat, esimerkkina.
Tiistai-iltana laivalla Turusta Tukholmaan.
Keskiviikkona klo 11:00 lento Tukholma Skavstasta Krakovaan. Saapuminen Krakovaan klo 15:15. Lentolippu veroineen maksaa esim. kesäkuulle n. 250 kruunua, eli 23 euroa (Ryanair).
Keskiviikko-iltapäivä, torstai ja perjantai Krakovassa
Perjantai-iltana yöjunan makuuvaunussa Gdanskiin.
Lähtö Krakovasta klo 22:44, saapuminen Gdanskiin klo 9:36. Makuuvaunuissa on joko perustason 4-6 hengen hyttejä, tai paljon paremmat 1-3 hengen osastoja. Matkalippu ja paikka kahden hengen osastossa (Double) maksaa yht. 194 zlotya, eli 45 euroa/ hlö.
Viikonloppu Gdanskissa, maanantaina lento Gdanskista Suomen Turkuun (Wizzair).
Gdansk - lähtö 15:50, Turku - tulo: 18:15. Kesäkun lennot saa tällä hetkellä n. 35 eurolla, sis. verot.Eräs vaihtoehto olisi lentää Gdanskiin ja käydä vielä jossain sen ulkopuolella. Helin niemimaalla (rannat), Leban kansallispuistossa (mahtavat hiekkaduunit), Kaszuby järvimaisemia katsomassa tai sitten kokopäiväretkelle esim. Toruniin (vähemmän tuttu, keskiaikainen kaupunki on UNESCOn maailmanperintökohteiden listalla, katso http://en.wikipedia.org/wiki/Torun ).
- ja Malbork!
ja Torun? kirjoitti:
Eräs vaihtoehto olisi lentää Gdanskiin ja käydä vielä jossain sen ulkopuolella. Helin niemimaalla (rannat), Leban kansallispuistossa (mahtavat hiekkaduunit), Kaszuby järvimaisemia katsomassa tai sitten kokopäiväretkelle esim. Toruniin (vähemmän tuttu, keskiaikainen kaupunki on UNESCOn maailmanperintökohteiden listalla, katso http://en.wikipedia.org/wiki/Torun ).
Ja tietysti Malborkin mahtavassa ritarilinnassa pitää käydä!
Jos Krakovassa, niin vielä Wieliczka, Auschwitz ja Zakopane.
- ll09
Vielä haluaisin tarkentaa että myös shoppailumahdollisuuksia saisi olla. Ei mitään lukususmerkkitavaraa mutta esim käsitöitä ja ihan tavallista arkirääsää, kenkiä yms.
- *** *** ***
Gdansk ja koko kolmoiskaupunkiketjut (Gdansk, Sopot ja Gdynia) kyllä tarjoaa tekemistä tuoksi ajaksi. Kesäaikana ihana Itämeren ranta on plussaa. Ostosmahdollisuuksia löytyy, hyvää ruokaa samoin, ja hienosti korjattu vanha kaupunki.
Sekään ei tietysti haittaa, että Turusta pääsee lentämään suoraan Gdanskiin halpalennolla (Wizz). Paikan päällä liikkuminen on helppoa junalla.- Varsovaa.
Varsova oli oikein mukava paikka ainakin viime kesänä. Finskillä on suorat lennot (2h) sinne, hinta ehkä vähän kalliimpi kuin Gdanskiin. Vanha kaupunki oli kaunis ja ruoka oli hyvää ja suht edullista. Majoituksen hintataso oli myös paikallaan. Vanhan kaupungin ulkopuolella huomasi kyllä vanhan neuvostolaisuuden, mutta se ei välttämättä ollut huono asia. Juutalaiskorttelit olivat näkemisen arvoiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t861023Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää228830Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️72806- 51679
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien62627Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞35581Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh28538- 47529
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30525- 37520