Enää ei toimi

Latasin yksi päivä windows updatesta päivityksiä Windows ME:hen.Kaikki 16 mitä ilmoitti puuttuvan.Sen jälkeen kone on tökkinyt ja pätkinyt eikä sammu kunnolla.Ja mistä johtuu että en pysty pelaamaan enää esim.kiss fm sivuilta löytyviä pelejä.Ennen toimi ihan hyvin.
6585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

mato koneessa...:(

Äänestä
  • Kyllä olet naurettava ?
    Vastailet vaikka et tiedä asiasta mitään.

    Äänestä

Tarkista, että päiväys koneessasi on oikein!

Itselläni tuli tuo ongelma, kun päiväys oli
jostain syystä muuttunut...

ME:stä sitä, että itselläni se on ollut pari vuotta ahkerassa käytössä ja oli pakko palauttaa tehdasasetustilaan. Sekosi ja kaatui lopulta koko järjestelmä...temppuili ennen sitä vaikka
miten.

Maahantuoja kertoi, että yleensä vuosi ja sitten
pitäisi palauttaa. Vähän hommia oli asentaa kaikki takaisin, mutta nyt toimii upeasti ja kolisee tyhjyyttää. Ei töki enää mikään.

Näin vaan itselleni kävi. Onkos sinulla ollut muuta kuin tuon UpDaten tökkiminen?

Äänestä
  • Miten asensit sen tehdasasetustilaan. Tää mun kone on täysin seko. Tähän oli esiasennettu tää käyttöjärjestelmä, joten mitäs nyt teen.????

    Äänestä

Sorry, varmaan merkkikohtainen, sellainen
Recovery -ohjelma, jolla koneen sai
palauttaa alkuperäiseen tilaan. Sillä sai asennettua ohjelmat alkuperäisiä laiteasetuksia
käyttäen vastaamaan tietokoneen toimitushetkeä.
Pitää olla sellainen Recovery Disk -levyke.

Näin minulla oli. Kone Packard Bell ja käyttis ME. Hyvin vaan onnistui se palautus, tässä tapauksessani oli pakko se tehdä ja helpoin tapa, ja oli hyvä että tuli tehtyä :=) Se siitä.

Äänestä

Katso koneesi käyttöopas ja mitä apua sieltä
löytyy. Ei se UpDate tähän varmaan liity.

Mutta olin itse hämmästynyt, kun laitteeni maahantuojan mukaan ME-käyttiksenä vaatii
tämän toimenpiteen...noin vuoden välein.

Minulla oli koneen mukainen sellainen disketti, joka ohjeiden mukaisesti tehtynä tyhjensi pois kaiken, paitsi sen, mitä koneessa oli, kun ostin sen. Mutta ne varmuuskopiot...kaikki oma nimittäin hävisi sen jälkeen.

Tuntui hassulta, miten paljon tilaa koneen levylle tuli ja vaikka olen ladannut tarpeelliset tilalle, tilaa on edelleenkin!

Auttoi vaan moneen murheeseen tapauksessani.
Toivottavasti en sotke tätä alkuperäiskysymystä,
kokemuksena vaan halusin kertoa..ja ns.aloittelijana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


WindowsUpdate kirjoitti:

Latasin yksi päivä windows updatesta päivityksiä Windows ME:hen.Kaikki 16 mitä ilmoitti puuttuvan.Sen jälkeen kone on tökkinyt ja pätkinyt eikä sammu kunnolla.Ja mistä johtuu että en pysty pelaamaan enää esim.kiss fm sivuilta löytyviä pelejä.Ennen toimi ihan hyvin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu