Onko kukaan ostanut retkeä paikallisilta järjestäjiltä? Oliko retki ok?
Oringo/Delta 2 päivän retki
2
760
Vastaukset
- warao
Kävimme Orinoco - Canaima -retkellä joulun aikaan. Hankimme reissun Tjäreborgilta, joka taas näyttää ostavan matkat paikallisilta operaattoreilta.
Mukana oli varsin kirjava kansainvälinen seurue, josta osa oli hankkinut matkan kadun pinnasta, osa hotellistaan matkatoimistolta. Matkan laatu ja sisältö on siis molemmissa hankintatavoissa samat. Käytetyt lentokoneet, majoitus ja opastus riippuvat siitä kenen paikallisen järjestäjän kiintiössä on sillä hetkellä sopivasti lentopaikkoja ja majoitustilaa.
Meillä oli huonoa onnea. Opas oli varsin vaisu, piti tietonsa itsellään ja info piti pumpata hänestä lähes väkisin kyselemällä itse mieleen tulevia seikkoja. Opas oli selvästi kiinnostuneempi keskustelemaan maansa presidentin Hugo Chavesin politiikasta, jenkkien pahuudesta ja suomalaisesta heavy metal
-musiikista kuin florasta, faunasta, geologiasta, historiasta ja intiaaneista; aiheista joita varten me olimme lähteneet matkaan. Hinta on halvempi kadun varren paikallistoimistoista ostettuna.
Playa el Aquassa, pääkadulla, lähempänä käsityömarkkinaa on saksalainen Rudin matkatoimisto. Heppu tuntui osaavalta ja luotettavalta. Se on kenties yksi mahdollisuus selvitä halvemmalla. Me emme päässeet testaamaan, koska joulun aikaan kaikilla toimijoilla oli niin paljon kysyntää, että yksinkertaisesti uuvuimme kysellessämme isolle seurueelle vapaita paikkoja.
Kaikkiaan, en näin jälkikäteen pidä kys. reissua aivan välttämättömänä, jos matkustaa pienellä budjetilla tai suuren lapsikatraan kanssa. Massaturismin maku lyö ikävästi läpi. Opas paimentaa kovalla kiireellä joukkoa paikasta toiseen ja osa esitessä luvatusta ohjelmasta jäi toteuttamatta.
Oppaat ovat siis kiireisiä, kalseita ja kyynisiä. Mutta toivon tietenkin muille parempaa onnea. Meitä ennen ollut suomalainen pariskunta kehui omaa johdattajaansa aivan estoitta ja he olivat matkastaan aivan haltioissaan.- tinatsu
juu olen samaa mieltä kirjoittajan kanssa. olimme samalla reissulla joulun aikaan. toivottavasti teille sattuu parempi ja mielenkiintoisempi opas.
reissu on tosi kallis isolle perheelle, laatuun nähden.
sen verran voi kehua, että kyllä reissu nämä pakkaset ja lumentulon voitti :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs531625- 1741356
- 101335
- 761274
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli2901238- 171170
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti98935Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä61928Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää33913- 347815