Onko kukaan ostanut retkeä paikallisilta järjestäjiltä? Oliko retki ok?
Oringo/Delta 2 päivän retki
2
767
Vastaukset
- warao
Kävimme Orinoco - Canaima -retkellä joulun aikaan. Hankimme reissun Tjäreborgilta, joka taas näyttää ostavan matkat paikallisilta operaattoreilta.
Mukana oli varsin kirjava kansainvälinen seurue, josta osa oli hankkinut matkan kadun pinnasta, osa hotellistaan matkatoimistolta. Matkan laatu ja sisältö on siis molemmissa hankintatavoissa samat. Käytetyt lentokoneet, majoitus ja opastus riippuvat siitä kenen paikallisen järjestäjän kiintiössä on sillä hetkellä sopivasti lentopaikkoja ja majoitustilaa.
Meillä oli huonoa onnea. Opas oli varsin vaisu, piti tietonsa itsellään ja info piti pumpata hänestä lähes väkisin kyselemällä itse mieleen tulevia seikkoja. Opas oli selvästi kiinnostuneempi keskustelemaan maansa presidentin Hugo Chavesin politiikasta, jenkkien pahuudesta ja suomalaisesta heavy metal
-musiikista kuin florasta, faunasta, geologiasta, historiasta ja intiaaneista; aiheista joita varten me olimme lähteneet matkaan. Hinta on halvempi kadun varren paikallistoimistoista ostettuna.
Playa el Aquassa, pääkadulla, lähempänä käsityömarkkinaa on saksalainen Rudin matkatoimisto. Heppu tuntui osaavalta ja luotettavalta. Se on kenties yksi mahdollisuus selvitä halvemmalla. Me emme päässeet testaamaan, koska joulun aikaan kaikilla toimijoilla oli niin paljon kysyntää, että yksinkertaisesti uuvuimme kysellessämme isolle seurueelle vapaita paikkoja.
Kaikkiaan, en näin jälkikäteen pidä kys. reissua aivan välttämättömänä, jos matkustaa pienellä budjetilla tai suuren lapsikatraan kanssa. Massaturismin maku lyö ikävästi läpi. Opas paimentaa kovalla kiireellä joukkoa paikasta toiseen ja osa esitessä luvatusta ohjelmasta jäi toteuttamatta.
Oppaat ovat siis kiireisiä, kalseita ja kyynisiä. Mutta toivon tietenkin muille parempaa onnea. Meitä ennen ollut suomalainen pariskunta kehui omaa johdattajaansa aivan estoitta ja he olivat matkastaan aivan haltioissaan.- tinatsu
juu olen samaa mieltä kirjoittajan kanssa. olimme samalla reissulla joulun aikaan. toivottavasti teille sattuu parempi ja mielenkiintoisempi opas.
reissu on tosi kallis isolle perheelle, laatuun nähden.
sen verran voi kehua, että kyllä reissu nämä pakkaset ja lumentulon voitti :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t665842Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset384810Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo1243760Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut143601Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel633540Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693423Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1002774SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862660IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k282587Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi892020