Oringo/Delta 2 päivän retki

vielä kerran!

Onko kukaan ostanut retkeä paikallisilta järjestäjiltä? Oliko retki ok?

2

795

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • warao

      Kävimme Orinoco - Canaima -retkellä joulun aikaan. Hankimme reissun Tjäreborgilta, joka taas näyttää ostavan matkat paikallisilta operaattoreilta.

      Mukana oli varsin kirjava kansainvälinen seurue, josta osa oli hankkinut matkan kadun pinnasta, osa hotellistaan matkatoimistolta. Matkan laatu ja sisältö on siis molemmissa hankintatavoissa samat. Käytetyt lentokoneet, majoitus ja opastus riippuvat siitä kenen paikallisen järjestäjän kiintiössä on sillä hetkellä sopivasti lentopaikkoja ja majoitustilaa.

      Meillä oli huonoa onnea. Opas oli varsin vaisu, piti tietonsa itsellään ja info piti pumpata hänestä lähes väkisin kyselemällä itse mieleen tulevia seikkoja. Opas oli selvästi kiinnostuneempi keskustelemaan maansa presidentin Hugo Chavesin politiikasta, jenkkien pahuudesta ja suomalaisesta heavy metal
      -musiikista kuin florasta, faunasta, geologiasta, historiasta ja intiaaneista; aiheista joita varten me olimme lähteneet matkaan. Hinta on halvempi kadun varren paikallistoimistoista ostettuna.

      Playa el Aquassa, pääkadulla, lähempänä käsityömarkkinaa on saksalainen Rudin matkatoimisto. Heppu tuntui osaavalta ja luotettavalta. Se on kenties yksi mahdollisuus selvitä halvemmalla. Me emme päässeet testaamaan, koska joulun aikaan kaikilla toimijoilla oli niin paljon kysyntää, että yksinkertaisesti uuvuimme kysellessämme isolle seurueelle vapaita paikkoja.

      Kaikkiaan, en näin jälkikäteen pidä kys. reissua aivan välttämättömänä, jos matkustaa pienellä budjetilla tai suuren lapsikatraan kanssa. Massaturismin maku lyö ikävästi läpi. Opas paimentaa kovalla kiireellä joukkoa paikasta toiseen ja osa esitessä luvatusta ohjelmasta jäi toteuttamatta.

      Oppaat ovat siis kiireisiä, kalseita ja kyynisiä. Mutta toivon tietenkin muille parempaa onnea. Meitä ennen ollut suomalainen pariskunta kehui omaa johdattajaansa aivan estoitta ja he olivat matkastaan aivan haltioissaan.

      • tinatsu

        juu olen samaa mieltä kirjoittajan kanssa. olimme samalla reissulla joulun aikaan. toivottavasti teille sattuu parempi ja mielenkiintoisempi opas.
        reissu on tosi kallis isolle perheelle, laatuun nähden.
        sen verran voi kehua, että kyllä reissu nämä pakkaset ja lumentulon voitti :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1348
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      717
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      630
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      79
      604
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      568
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      50
      563
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      190
      541
    Aihe