työnhakija. muistakaan hyvät ihmiset että ette enään ole sairaslomalla kun olette sairausloman aikana työnhakijoina työkkärissä. olette silloin työnhakijoita.
HUOMIO
työvoiman ulkopuolella oleva
111747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
teillä on tullut 300 sairauspäivää täyteen ja eläke on hylätty. eli vakuutusyhtiöiden ja kelan mukaan olette täysin työkykyisiä niin kauan kun olette työmarkkinatuella vaikka olisittekin koko ajan "sairaslomalla" sen vuoden minkä joutuu olemaan välissä ilman sairaspäivärahaa. Anteeksi jos on sekaista tekstiä mut koittakaa saada selko
ollaan VAJAAKUNTOISENA työnhakijana
Niin tarkoitatko että ei pitäis olla työkkärin kirjoilla?
Ja että pitäis tuon sairauspäivärahan (300pv.) jälkeen olla ilman mitään tuloja?
Se kun on vaan niin, että jostain on elanto saatava ja kun homma vaan menee niin, että vajaakuntoisena työnhakijana pitää olla työkkärissä, niin hullulta kun se tuntuukin!
Minulla lukee lääkärintodistuksessa työkyvytön toistaiseksi.Olen silti työkkärissä työkyvytön työtön työnhakija? Ilmeisesti pidän jotain tilastoprosenttia omalla osuudellani tässä tilastojen luvatussa maassa.
Työkkärissä käydään, "saikkua" on jo kuusi vuotta täyttynyt. Olisikohan mahdollista saada, ehkä ja kenties sairauspäivärahaa? 300 päivää on "lusittu" jo ajat sitten. Lääkärinlausunnossani lukee myös-toistaiseksi. Sekä vielä -kuntoutuksiin ei ole aihetta/tarvetta, ei lääkinnälliseen, eikä ammatilliseen.
Siis minullakin lukee myös tyäkyvyttömyyden lisäksi että ei katsota aiheelliseksi enää kuntoutusta eikä uudelleenkoulutusta.Mutta aiheeseen. Mentyäni jälleen kerran Kelalle sanoi virkailija että minulla on taas oikeus 300 päivän sairasrahaan,kun olen ollut edellisen sairasrahan jälkeen vuoden työkkärin kirjoilla.
Vaikka olen ollut työkyvytön,hain ja sain nyt toisen kerran tuon 300 päivää.Itse en tiennyt tälläisesta mahdollisuudesta ollenkaan,tuli siis täytenä yllätyksenä.Viides vuosi menossa työttömänä työkyvyttömänä työnhakijana.
Täytyypä laittaa mahdollisimman pian hakemus. Olen monet kerrat käynyt Kelalta kyselemässä, enkö mistään saa mitään. Kukaan ei ole tuollaisesta edes maininnut. Eivät tosin informoineet työmarkkinatuestakaan, jota sitten hain ja sain. Ei kukaan siellä kertonut , että minulla on sellaiseen mahdollisuus. Aika omituista touhua, miksi pimittävät tietoja? (Tosin siitä on aikaa, kolmisen vuotta. Tiedon sain "puskaradiosta".
että pienituloiset eläkeläiset yms. saavat alennuksia, esim. matkalippuihin ja moniin muihin. Itse pitkäaikaissairaana, täysin tulottomana, en saa yhtikäs mitään, ei mistään. Ei tipu alennuksia, eikä muitakaan etuja. On tämä ihme hommaa.
olen 2v ollut täysin s-lomalla,sitä ennen paljonkin,mut välillä yritin töihin,olen osatyökyvyttömyys-eläkkeellä...nyt menossa liiton rahat kesään asti,minulla on työpaikka vielä ,vaikka en ole 2vuoteen käynyt töissä,,niimpä kysyisin,että onko minulla oikeus myös tohon sairaspäivärahaan,sit kun liiton rahat loppuu,olen myös työkkärissä kirjoilla,vaikka onkin työpaikka.
ansiosidonnaisen päivärahan jälkeen, tuota työmarkkinatukea, jota maksettiin 180 päivää. Tämän jälkeen tuki loppui, puolison tulot otettiin huomioon ja jouduin nollatuloille.
Ansiosidonnaisen jälkeen tulot putosivat puoleen entisestä, työmarkkinatuki on suht`olematon summa,(tosin parempi sekin, kuin oma tilanteeni) kunnes "ehtyivät" kokonaan. Joskus aikoinaan laitoin tänne kommenttia Suomen laista:-Jokaisella pitkäaikaissairaalla(kin) on oikeus perustoimeentuloon. Valhetta tuntuu olevan.
Itse olen ollut sairaslomalla yli neljä vuotta,ensin sairaspäivärahat 300pv,sitten työkkärin kirjoille ja jonkin ajan kuluttua liiton rahat 500pv,jonka jälkeen vuoden kuluttua sairaspäiväraha 300pv koko ajan olen ollut firman kirjoilla,josta tulee kerran kuussa tyhjä tilinauha,tosin olen osatyökyvyttömyyseläkkeellä joka ei ole paljon mutta ylittää jonkun rajan että en saa edes sitä peruspäivärahaa,mutta kahdesti neljään vuoteen olen ne 300pv. sairaspäivärat saanut.En itsekään tiedä kuuluisiko minulle jotain tukia KELAlta kun ei ne sieltä pahemmin anna neuvoja mitä voisi hakea.