Miten teillä "kasvatetaan" lapsia?

Kun noita "tiukkoja" kasvattajia kuuntelee sääntöineen ja sääntöjen sääntöineen niin tulee mieleen, että mahtaa olla melkoista huutoa ja hammasten kiristelyä se perhe-elämä, tai sitten lapset on opetettu lammasmaisiksi tottelijoiksi, joilla ei saa vanhempien nähden olla omaa tahtoa ollenkaan. Meillä on vain yksi lapsi ja olen tottakai opettanut perusasiat, kuten, ettei ketään saa lyödä eikä kiusata, ei saa ottaa mitään luvatta, läksyt on tehtävä, miten liikenteessä kuljetaan, miten kylässä käyttäydytään ym. Siinä ne säännöt sitten onkin. Meillä keskustellaan kaikista asioista, hassutellaan ja eletään. Meillä ei ole niin nuukaa, syödäänkö ruokapöydässä vai telkkarin ääressä, tehdäänkö läksyt heti koulusta tultua vai vähän myöhemmin. Kiukutellakin saa, hitto vie, lapsetkin ovat ihmisiä kaikenlaisine tunteineen. Missäs niitä saa näyttää ellei kotona? Ehkä menee pieleen tai sitten ei,meillä eletään näin, miten tuntuu hyvältä.

6

777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mutta mitään e tarvitse tehdä

      taivaan ja maan välistä ja mennään maan uumeniin välillä ja pitkälle avaruuteen.kerrotaan eri roduista.eri ruuista miksi on erilaisia ruokia ja kulttuureja käydään läpi kaikki sotilashistoriallinen materiaali opetellaan miten kaikki toimii nanokoosta lähtien.Opetellaan siis kaikki mitä ei tarvita ja tarvitaan.

      • yh-äippä1979

        minä olen mielestäni melko tiukka sovittujen asioiden suhteen ( kotiintulo, läksyt, ruokailu,käytös yms perusasiat) mutta me poikani kanssa hassutellaan, nauretaan ja telmitään paljon :) olen pojastani opettanut suvaitsevaisen ns "vähemmistöjä" kohtaan kun minulla kuitenkin on homo/lesbo ystäviä. olen opettanut että rakkautta on monenlaista. poikani on tosi iloinen ja reipas ja hyväksyy ihmiset sellaisenaan. puolustaa josjoku haukkuu homoja,vammaisia yms. poikani isä taas on selkäsaunan yms kannalla kasvatuksessa minä en! no onneksi olenkin pojan ainoa kasvattaja ja huoltaja.


    • mummun iässä

      Kun lapseni olivat pieniä, niin korostin aina, että koti on meidän kaikkien. Kaikilla pitää olla hyvä olo. Sen vuoksi noudatetaan näitä ja näitä ohjeita, koska muuten kodin rauha särkyy. Tällaiset ohjeet ovat tietenkin siitä keljuja, että aikuisetkin joutuvat niitä noudattamaan. Eipä voikaan sanoa, että minä saan tehdä näin, kun olen äiti/isä, vaan ohjeet ovat koko perheen ohjeita.

      Huutaminen ja riitely oli myös ohjeellistettu. Jos tosipaikka tuli, saattoi joku kimpaantuneena nostaa äänensä, mutta lasten keskinäistä tappelua kynistä ja nallekarhuista ei kuunneltu montakaan minuuttia.

      Eri asia sitten ne uhmapotkuraivarit, joita jokaiselle pienelle tulee kehitysvaiheittensa myötä. Ne hoideltiin rauhallisella puhumisella ja yritettiin pitää sylissä tai jutella muista asioista tms. tilanteen mukaan. Monta kertaa toisetkin lapset olivat apuna lohduttamassa hepulin saanutta.

      Onneksi ei koskaan tarvinnut kestää moista kaupan lattioilla. En mene sanoman, kuinka olisin selvinyt. Olisinko heittäytynyt viereen? Joku on sen tehnyt.

      Lasten kanssa on kyllä monessa mukana. Jälkeen päin voi vain sanoa, että se oli niin lyhyt aika, että ei huomaakaan, kun lapsuus onkin ohi, eikä äitin sanaa enää kuunnella!

    • Niinpä niin

      Kysyjäkin asettaa kasvatuksen lainausmerkkeihin.
      Niinhän se nykyisin on.
      Lapset joutuvat elämään elämänsä ilman ohjausta, ja vanhemmat mukamas kasvattavat. Kiroilu, nimittely, huutaminen ja auktoriteettien halveksiminen on aivan normaalia käytöstä.
      Vapaus ja vastuu jäävät sisäistämättä.

    • mutsi vaan

      Meilläkin keskusteltiin ja pidettiin aika löysää ja leppoisaa meininkiä, silloin kun lapsia oli se tasan yksi, ja hänkin sellainen kilttiluonteinen, sopuisa tyttölapsi. Nyt kun lapsia on neljä ja joukossa varsinainen vaahteramäen eemeli, kuri on tiukentunut huomattavasti ja rajat selkeät, olosuhteiden pakosta.

      • pauli pääkkönen

        Ken sähköpantaa säästää se lastansa vihaa...!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      140
      6318
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      70
      5247
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3685
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3280
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      117
      2457
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2286
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2028
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1313
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1198
    Aihe