Taustamusiikki ja TV.

Iso-äiti

Olen kertakaikkiaan väsynyt taustamusikkiin. Soi kovalla ja puhetta ei kuule. On suomalaisia sarjoja joissa puhua sopotetaan ja musiikki pauhaa samanaikaisesti. Etenkin heikkokuuloselle se on vaikeaa. Olen lopettanut katselun monesti juuri tämän takia.

11

1467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -tekstitys..

      siksi onkin hyvä että useissa ohjelmissa on kuulovammaistekstitys. sitä tarvitsee aika usein normaalikuuloinenkin.

      rasittavinta on discoveryn dubatut ohjelmat, joissa suomenkielinen selostus on aivan liian pienellä. ja sitä osuutta ei ole tekstitetty lainkaan. sitten alkuperäiskieliset tekstitetyt osuudet on isolla äänenvoimakkuudella.
      ihan on ikävä norjan discoveryn aikoja kun ohjelmat oli kokonaisuudessaan tekstitetty.

    • apua

      Ilmeisesti kuuloalueellasi on "kuoppa" juuri puhealueen kohdalla. Tätä voisi kompensoida televisiolla, jossa on säädettävä taajuuskorjain, kuten paremmissa taulutelevisioissa nykyään. Omassa telkussani esim. kuuloalue on jaettu moneen kaistaan, joista jokaisen vaimennusta/vahvistusta voidaan säätää erikseen.

      • köyhä.

        pahin kuoppa on lompakossa jos joka asialle joutuu ostamaan oman nappulan...aika moni valittaa samasta taustameteli asiasta...jonkun varmaan täytyis lähettää nämä äänivastaavat jatkokoulutukseen..


    • Eltek

      Tuli seurattua mm. tuota kotimaista "Morsian"-sarjaa. Siinä jos missään oli äänitys todella poskellaan - taustamusiikiksi tarkoitettu musiikki oli äänitetty niin kovaa, että samanaikaisesta puheesta ei tahtonut saada mitään selvää.
      Ilmeisesti ääntiteknikot ovat vain tuijottaneet mittareita, jotka ovat näyttäneet keskimäärin samaa tasoa, mutta todellisuudessa puheen taso paljon sykkivämpänä on paljon alempi kuin tasaisemmin soivan musiikin taso. Ei pitäisi vain tuijottaa mittareihin, vaan kuunnella omin korvin.

    • Anonyymi

      Mistä johtuu,että tuo helvetillinen pimputus jatkuu vuodesta toiseen. Tarkoitan Ylen asiaohjelmia. Mielestäni ohjelmassa pitäisi sanoma kuulua selkeästi, eikä niin että taustalla pauhaa joku älytön pim pam pom jne. Tuo saattaa kuulostaa studiossa ihan ok, mutta kun nää maksavat asiakkaat katsovat noita ohjelmia kotonaan kerrostaloissa ja monesti myös öisin. Kaikki katsojat eivät voi olla kuulovammaisia,joten siihen on turha vedota.

      • Anonyymi

        Mitähän pimputusta tarkoitat, en ainakaan Ylen Aamussa huomaa mitään.

        Nykyään on todella vähän ohjelmia missä ei olisi taustamusiikkia tai tehosteääniä esim luonto-ohjelmissa. En kyllä ymmärrä mitä järkeä, luonto-ohjelmissa pitäisi kuulua vain luonnon omat äänet ja selostus. Keskusteluohjelmat ei tarvitse mitään taustaääniä.

        Samoin elokuvat täynnä tehosteääniä, kumma perinne jäänyt mykkäelokuvista. Eniten tulee esille kun on soundbar ja erillinen bassokaiutin, pakko laittaa bassot mahdolismman alas ja puhekorostus päälle. Vaikka olisi pelkkä soundbar, niin sekin korostaa bassoja, pelkkä TV taas kumisee aivan hirveästi.

        Nyt on melko luonnollinen ääni, mutta vieläkin jotkin tehosteet ärsyttää. Radio taustalla aina päällä hiljaisella, mutta oikea musiikki ei häiritse ja kaiuttimetkin kauempana TV:stä..


    • Anonyymi

      minulla myös on "taustaäänet" kuuluu hyvin, mutta puhe ja mitä pitäisi kuulla on hiljaisella. vaikka kuinka säätää asetuksia nuo on noin päin..

      kuulemma nyky televisioit on stereo vekotimia ja ääni mitä pitäisi toistaa on pakotettu 5.1 laatua... harmi vain että pää ääni on tuo "takakaijutin" -ääni. yle ainakin on laitanut äänen tulon päin vittua... pitää olla kunnon äänen toisto laitteet kotona...

      • Anonyymi

        Yleensä TV:ssä itsessäänkin paljon äänisäätöjä jos sitä kuminaa jaksaa kuunnella, soundbarissa on myös paljon säätöjä ja saa puheen korostettua, mutta ei noita tehosteääniä ja taustamusiikkia tarvitsisi joka tapauksessa olla. Mainokset paljon kovemmalla, mutta onneksi nekin saa vaimennettua melko hyvin.


    • Anonyymi

      Samaa mieltä taustat pauhaa ettei puheesta selvää saa. Mihin on hävinneet äänitarkkailijat vai hävinnyt ammattitaito, ehkä molemmat.
      Mainosteeveen ymmätää että mainokset pauhaa, että kuuluu jääkaapille asti, mutta yle . Kanava vaihtuu!

    • Anonyymi

      Olen lähettänyt asiasta myös sähköpostia niin maikkarille kuin ylelle mutta eivät ” raukat ” vaivaudu edes vastaamaan

      • Anonyymi

        Luonto-ohjelmissa ja tekstitetyissä ohjelmissa äänen voi kokonaan mykistää, ei tarvitse kuunnella pauhaavaa musiikkia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      358
      7057
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      77
      6013
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      197
      5504
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      84
      4270
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      56
      3486
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      69
      3427
    7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3393
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      60
      3358
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      58
      3154
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      37
      3084
    Aihe