äippäpakkaus

Vuoden 2008 pakkaukseen olin melko tyytymätön. Kaikessa näköjään yritetään päästä mahdollisemman halvalla. Säästölinja kun jatkuu niin luulen rahan ottamisen määrien kasvavan.

Toppahanskat ovat niin tiukat että vaikea saada pienen käsiin siten että pysyisi kädessä. Vaatteiden koot eivät pidä paikkansa ja kankaat vaatteissa ovat todella ohuita eli menevät nopeasti nuhjuisiksi. Samoiten puvun huppu on valtava talvipuvussa ja kokona talvivauvalle aivan liian iso.
Syyshanskat ja sukat nuhjuuntuivat heti ja jopa kutistuivat,sisus sellainen että jää helposti kynsiin kiinni.
Kestavaippoja käyttävänä kestot olivat turhia ja näköjään siirtyvät muutenkin kokonaan kestoihin.

Talvihatussa myöskin se vika, että saumat painavat lapsen päätä makuuasennossa joten jäi käyttämättä kokonaan.

Kun laskeskelee mitä hyödykket maksavat tässä paketissa. Olisi ne saanut tuolla rahasummalla ostettua helposti.

Nämä olivat mielestäni käteviä: makuupussi, rasvat, harsot, bodyt, vanupuku, peitto ja lakanat, kypärämyssy, sakset ja harja.

Mitä havaintoja te muut olette tehneet?
6597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Meillä oli vuoden 2007 pakkaus ja siihen olin kyllä ihan tyytyväinen. Tosin yksi body ja unihaalari (oisko olleet kinderin, sellaiset valkoiset klovnien tms.kuvalla) menivät pesussa aivan muodottomiksi ja jäivät käyttämättä. No joo, tutan bodysta irtosi kyllä myös neppari, mutta tutta lähetti uuden tilalle, kun lähetin risan sinne.

En huomannut, että pakkauksen vaatteet olisivat mitenkään erityisesti kuluneet muihin verrattuina, tosin meillä oli paljon muitakin vaatteita kierrossa, että käyttö jäi ehkä suht vähälle.

2007 pakkauksessa oli muistaakseni yksi kestovaippa. Sitä käytettiin muutaman kerran ja kuorta kyllä paljon enemmänkin. Ihan hyvä lisä mielestäni.

Turhimmat kapistus pakkauksessa taisi meillä olla naisten kondomi :)

Eniten käytetyt varmaan kynsisakset, harja, huppupyyhe, peitto, makuupussi...moni muukin asia. Laatikostakin tein ensipedin vaikka pinniskin meillä oli alusta asti.

Toppahaalari jäi meillä aika olemattomalle käytölle, kun oli toinenkin, mutta ohuena kakkoshaalarina se on ihan jees. Vastasyntyneellehän se on tosi iso, mutta voihan sitä käyttää ikäänkuin makuupussina vaunuissa, jos ei ole muuta. Ei ihan pieni sinänsä lahkeilla ja hihoilla mitään tee. Pakko kyllä lisätä, että ne muutamat kerrat kun meidän muksu pukuun puettiin, oli se kyllä jo ihan puvun kokoinen.

Ottaisin kyllä äp:n uudestaankin ja jos kakkonen tulee, niin otan luultavasti sillekin, jos pakkauksia vielä saa.

Äänestä
  • en ottanut kummallekkaan. Voisihan sen toki laittaa hyväntekeväisyyteen , mutta laitan lasteni kalliit merkkivaatteet sinne:)

    Äänestä

Me saatiin vuoden 2006 pakkaus pojalle.
Siinä paketissä oli mielestäni hirveästi sinisen sävyjä eli varmasti osa tyttövauvan saaneista oli tyytymättömiä.
Mielestäni pakkaus oli ekalle lapselle tosi hyvä, seuraavalle en varmaan enää pakkausta ota kun on esikoiselta niin paljon kaikkea säästössä.

Aluslakana on minusta huono kun se on tavallisen kokoiseen pinnasänkyyn liian pieni. Voisivat siitä vähän isomman tehdä.

Parhaita minusta: peitto, pussilakana, makuupussi, huppupyyhe, harja, kynsisakset, vauvakirja, reilu puolet vaatteista.

Äänestä

Nyt kun luin viestisi niin muistan että muutamissa vaatteissa kokomerkinnät olivat hiukan outoja. Yhdet puolipotkarit oli 60 cm ja ovat todella isot. Samoin yksi potkari. Muuten olen ihan tyytyväinen pakkaukseen.

Äänestä

Itse en aio kitistä vaikka sieltä nyt joku potkari kutistuu tai venähtää. Sen osaa jo arvata etukäteen ettei ne mitään huippulaatukamaa siinä paketissa voi olla. Eikä mielestäni tarvitsekaan olla.

Se on tarkoitettu yhden lapsen kulutettavaksi, eikä jälleenmyytäväksi. Eikä koko lapsuusajan paketiksi vaan se on tukipaketti/aloituspaketti. Eikä sekään nypi että vaatekokomerkntä on jotain muuta kuin todellinen. Sopii silmäillä niitä mikä milloinkin on muksulle sopiva. En ostetuissakaan vaatteissa tuijota niskalappua vaan vaatteen kokoa suhteessa vauvaan.

Itseä ei ole rieponut paketissa mikään, ´08 väritkin oli hyvät. Ottanen seuraavallekin paketin. Ostan sitten mieluista vaatetta ja tarviketta itse lisää, on ne kaupatkin pullollaan pikkuvauvan vaatetta joka kestää yhden pesun ja venähtää kutistuu tai nepparit irtoaa. Laadun oppii pian katsomaan ostotilanteessa ja merkistä tietää mikä kestää mikä ei.

Moni ulkomainen olisi varmaan kiitollinen jos olisi vastaava järjestelmä käytössä kun suomessa.

Äänestä
  • Jälleen myyntiin en pakkausta ole ajatellutkaan. Esikoisella oli paketti vuonna 2005 ja täytyy sanoa että tähän 2008:n pakettiin verrattuna nuo vaattet olivat paksumpaa kangasta ja koot pitivät paikkansa. Eli kestivät myös tälle toiselle lapselle.

    Ulkomaalaiset varmasti haluaisivat paketin sitä en kiellä mutta kun aletaan puhua laadusta ja rahasta niin tällä hetkellä paketti alkaa olla sen oloinen että tuosta rahasta on enemmän hyötyä.
    Se että paketti on tarkoitettu vain ydelle lapselle ei oikein pidä kutinsa siihen että pakettiin suunnitellaan tulevaisuudessa pelkästään kestovaippoja. ELi vaattet saavat kestää vain yhdellä lapsella mutta vaippoja pitää käyttää moneen otteeseen
    ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jimpsu kirjoitti:

Vuoden 2008 pakkaukseen olin melko tyytymätön. Kaikessa näköjään yritetään päästä mahdollisemman halvalla. Säästölinja kun jatkuu niin luulen rahan ottamisen määrien kasvavan.

Toppahanskat ovat niin tiukat että vaikea saada pienen käsiin siten että pysyisi kädessä. Vaatteiden koot eivät pidä paikkansa ja kankaat vaatteissa ovat todella ohuita eli menevät nopeasti nuhjuisiksi. Samoiten puvun huppu on valtava talvipuvussa ja kokona talvivauvalle aivan liian iso.
Syyshanskat ja sukat nuhjuuntuivat heti ja jopa kutistuivat,sisus sellainen että jää helposti kynsiin kiinni.
Kestavaippoja käyttävänä kestot olivat turhia ja näköjään siirtyvät muutenkin kokonaan kestoihin.

Talvihatussa myöskin se vika, että saumat painavat lapsen päätä makuuasennossa joten jäi käyttämättä kokonaan.

Kun laskeskelee mitä hyödykket maksavat tässä paketissa. Olisi ne saanut tuolla rahasummalla ostettua helposti.

Nämä olivat mielestäni käteviä: makuupussi, rasvat, harsot, bodyt, vanupuku, peitto ja lakanat, kypärämyssy, sakset ja harja.

Mitä havaintoja te muut olette tehneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu