Millaisia ovat Jetta-talot?

rakentajaaaaa

Millaisia ovat Jetta-talot? Onko kenelläkään kokemusta?

Entäs millainen on tuo easy-paketti, mitä se EI sisällä eli mitä ostajan pitää talossa vielä tehdä itse? noin pääpiirteittäin..

7

4463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jetasta myös

      Etenkin Annala 2 kiinnostaisi kovasti....

    • erot kovin pieniä

      Ihan yhtä hyvä tai huono kuin mikä tahansa muukin Suomalainen talopaketti. Suunnilleen ihan sama mistä talopaketista rakentaa, älyttömän paljon tärkeämpää on se, että miten hyvin se tullut paketti kasataan, kuinka hyvin tehdään perustukset, maatyöt yms. Talopaketin rakenteet on kuin pieru Saharassa tähän kaikkeen muuhun verrattuna.

      Tokihan jokainen talopakettivalmistaja on kehittänyt jotain erilaista millä erottaa omansa muista tehtaista. Tätä sitten käytetään myyntiargumenttina oman puolesta ja muita vastaan. Totuus on kuitenkin se, että ei niissä rakentajan kannalta ole kuin ihan merkityksettömiä eroja. Jos Jetta on tehnyt niin monimutkaisen nurkkarakenteen ettei edes myyjät osaa näyttää miten se menee, niin ei se tee siitä paketista yhtään sen lämpimämpää/parempaa =)

    • kommenttia...

      Seinärakenne on Jetalla keskivertoa selvästi parempi (=taloudellisempi) lisäksi joustavat hyvin omien toiveiden suhteen. Muuten on makuasia minkä talotehtaan valitsee. Itse olen ollut Jettaan tyytyväinen kahden talon kokemuksella.

      Niin - meinasi unohtua, Jetta on kyllä laadukkaampi kuin esim Kannustalo, jos katsotaan materiaaleja. Talomallit ovat sitten makuasioita.

    • nupaha

      Ei mitään moittimista. Puutavara oli laadukasta ja tarvikkeita oli riittävästi.
      Jetta toteutti meidän suunnittelemamme pohjan mukisematta.
      Tarjoukset meillä oli Teri-taloilta, Simons, Vaajatalot, Puutalot ja Sami-talot Jetan lisäksi. Viimeisinä oli Simons ja Jetta. Simons ei ollut paljoa Jettaa halvempi, mutta Jetta voitti lähinnä paremman U-arvon takia ja Simons oli yksirunkorakenne eli ei ole koolattu ristiin.
      Eihän sitä voi sanoa, muuta kuin että Jetan kanssa homma pelas, mutta ihan yhtä hyvin tai jopa paremminkinhan (ei enää kuitenkaan paljoa) se olisi voinut toimia Simons, Terin tai jonkin muunkin kanssa.
      Kuulehan ja tiedänkin näitä painajaisia talopaketeista, mutta loppu viimein se on vähän onnnestakin kiinni kuinka hyvät timpurit saa jne.
      Yksi tärkeä kriteeri meillä oli se, että pystyttäjät oli tehtaan omilla kirjoilla, jottei tarvi tapella ongelma tilanteissa monen tahon kanssa.
      Tutulla oli aikamoinen vääntö, kun talopaketintoimittaja oli eri kuin taas asennusporukka, niin siinä sai tapella kahden eri tahon kanssa, kuka hoitaa korjaukset ja kenen piikkiin. Tuli useamman kuukauden venähdys projektiin.

      • karvonen

        Ihan mukava talo tuo on, edullinen pystyttää ym. kunhan muistaa sen että asutaan puutalossa eikä missään kivitalossa. eli narinaa saattaa kuulua sieltä- täältä ja se ei ole vaimo :)


    • avannut

      Ainakin ennen oli eristeet tumpattu vähä sinnepäin.
      Mutta kait ne oppii, kun joutuu korjaan.

      Eikö tämän easyn selvittäis helpoiten myyjältä.

      • näen onpi

        ei myyjältä uskalla mitään kysyä kun se ei negatiivisia muista mainita ollenkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      42
      2247
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      52
      1816
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      133
      1749
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1366
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1100
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      969
    8. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      20
      916
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      847
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      831
    Aihe