Jos asunnon hankkii ensisijaisesti asumiseen, on muun elintason kannalta parempi mitä vähemmän rahaa siinä on kiinni.
**** Selväkielinnys toistaitoisille tuulipuvuille:
Elintaso = asumisen jälkeen käteen jäävät nettorahat
Elintasoa ei ole automaattisesti isot neliöt, takka tai xo-konjakki
Elintasoa ei ole iso asuntovelka, eli se iso velkainen asuntosi ei ole elintasoasi
Elintasoa on esim. 2000 - 4000 eur/kk harrastuksiin ja muuhun käyttöön/sijoittamiseen jäävät rahat
**** Selväkielinnys toistaitoisille tuulipuvuille:
Elintaso = asumisen jälkeen käteen jäävät nettorahat
Elintasoa ei ole automaattisesti isot neliöt, takka tai xo-konjakki
Elintasoa ei ole iso asuntovelka, eli se iso velkainen asuntosi ei ole elintasoasi
Elintasoa on esim. 2000 - 4000 eur/kk harrastuksiin ja muuhun käyttöön/sijoittamiseen jäävät rahat
Vastaukset 15
Vanhimmat
eivät asu vuokramurjuyksiössä kontulassa, joka olisi mahdollisimman halpa ja huono. Jolloin jäisi enemmän rahaa harrastaa. Tuo on persaukisen ihmisen motto, eikä kenenkään muun.
Miksi hyvätuloiset eivät velkaantuisi kohtuudella, jolloin nettotuloja jää mukavasti muuhun käyttöön? Ovatko hyvätuloisia esim. 3500 eur netto ja siitä ylöspäin ryhmä? Mielestäni eivät. Hyvätuloisia ovat 5000 eur netto talouden yhteistulot ja siitä ylöspäin. Ovatko he velkaantuneet maltillisesti? Sitä en valitettavasti tiedä, mutta sen tiedän: On typerää pistää kaikki munat samaan koriin. On paljon mukavampi pitää "vapaata" rahaa, kuin sitoa ne kiinni kuolleisiin seiniin. IMHO
Että edustaa erittäin persaukista ajattelutapaa, että jos oman ostaessa ns. velkarahalla jää jostain paitsi. Kertonee kaiken kirjoittajan omasta tilanteesta. Hän on siis niin persaukinen että jos hän ostaisi oman niin häneltä jäisi harrastukset väliin. Kenties sitten on hyvä että kirjoittaja ei ota velkaa että pääsee edes vähän harrastamaan.
Kyse on valitettavasti suuremmista asioista. Jos sinä ymmärrät vain "persaukisuuden" tai luulet niin. Kyse on myös riskien hallinnasta. Kaikki eivät ole varmoissa, kunnan tai valtion hommissa. Jotkut tienaavat todella hyvin, mutta asuvat kuitenkin maltillisesti, maltillisesti velkaantuneina. Etkö pysty ymmärtämään sitä?
HE ovat varakkaita ja harrastavat, mutta eivät syystä tai toisesta halua laittaa suuria summia kiinni asumiseen. He esim. säästävät tuhansia sijoituksiin tms. He ovatkin fiksuja, toisin kuin tämä kuplaporukka viime vuosina.
Lainaus:
"HE ovat varakkaita ja harrastavat"
Kautta aikain on asia ollut niin että tekemällä työtä ei rikastu ei vaikka netto 10k€/kk.
Todella vauras olet vasta silloin kun sinulla on talot eri puolilla maailmaa, niissä omat palvelusväet ym. ja kaiken kustannat itse omilla taskurahoillasi ja polttelet itse sikareita omalta plantaasilta ja litkit XO konjakkia omalta tehtaaltasi suoraan tammitynnyristä tai juot Ranskan tilasi viiniä.
Elämä on helppoa näillä, ja niitä on. mutta ei montaa suomessa, ja niiden nimet tulee historiankirjoihin.
Kuinka moni 10k€/kk "palkkatyöläinen" pääsee historiankirjoihin? tai edes GOOGLE sivuille?
EI YHTÄKÄÄN!
Maksatteko ollenkaan veroja vai pimeenäkö huseeraatte kun olette noin isotuloisia? Arkadianmäen valehtelijoiden klubin jäsenet tienaavat tuon verran lisät päälle! Sitäpaitsi noilla tuloilla ei yksikään asu Kontulassa eikä Kontulan takana missää somalislummissa, se on varma.
Elintaso ja sen määrittely on jokaisen henkilökohtinen asia.
Kaiken kaikkiaan voidaan todeta että kodin merkitys on viime vuosina kasvanut merkittävästi, eikä ihme, sillä kotonahan sitä vietetään aikaa ylivoimaisesti eniiten. Seuraavana tulee työ ja sen jälkeen ehkä liikkuminen, kaupat ja harrastukset.
Asunnon eteen rankkaisin vain perheen/parisuhteen, sillä on suurin merkitys elämisen laatuun.
Mutta kyllä asunto on ihan kärkiasioita, mutta asumisen kustannus ei ole ykkönen, edelle menee asumisvarmuus ja tilojen sopivuus sekä esteettisesti että käytöllisesti ja nämä seikat puoltaa omistusasumista.
auto, joka kuitenkin nostaa elämisen laatua. Näin ainakin tuhnuuttajan omasta suusta kuultua. Tarina ei kerro kuuluko tähän auton omistamiseen myös karjala-lippis sekä amisviikset.
..bensan kerskakulutus (kumitus valoissa), päivittäiset munkkipossukahvit shellillä, 50:n tuuman skriini viidentoista neliön koppiolohuoneessa, projektori joka on ruuvattu keskelle koppiolohuonetta...
busted, proooot!!!!
Ihmiset haluavat sisustaa ja panostaa asumiseen. On uuden talouden aika. Mikään paha ei uhkaa, vaikka velkaa olisi kuinka paljon. Sen voi jättää sitten perikunnan hoidettavaksi... Vai onko näin ?? ööö, näinhän ne sanoivat 1999 ennen kuin romahti. Kuulostaa tutulta ja samalla pahalta...
Ai mikä romahti 1999?
Mutta 1999 oltiin toiveikkaita ja julistettiin "yritysten arvo ei laske, on uusi talous jne" Tuttua. Nyt julistetaan "hinnat ei voi millään laskea, on EU ja kaikkea... Uusi aika euriborit".
Jotain yhteistä?
Tämä oli ehkä yksi kaikkien aikojen epätoivoisimmasta ja ahdistuneimmista avauksista! Voi kurja, kun tuska on kova siellä teidän vuokrakämpässä! Eli jos maksaa pientä vuokraa pienestä haisevasta luukusta, niin silloin on elintasonsa huipulla. Jäähän siten se pari tonnia johonkin upeisiin "harrastuksiin" kuten joku fucking muoti-jooga! Voi pyhä sylvi näitä teidän juttuja!
Sinäkin varmaan kyllä opit sitten joskus kun kasvat isoksi!
Eli sinun tuhnulogiikallasi seuraava ei ole millään tavalla "elintasoa": uudehko omakotitalo, isot neliöt, tilaa, rauhaa, ei vittumaisia naapureita, varaava takka, hyvät viinit, sopiva velka, 2000-3000 e/kuussa ylimääräistä harrastuksiin ja muuhun käyttöön/sijoittamiseen? (näin siis meillä)
Vai tämä: 2000-4000 e/kk ylimääräistä, pieni vuokra, pieni luukku, haisevat rappukäytävät, kanahäkkejä, yleisiä saunavuoroja, deekuja käytävissä, kusta ja ihmispaskaa käytävissä, jatkuva melu ja valittavat naapurit, suomi-iskelmä soi yötä päivää, amikset ja yh:t röökaavat rapussa ja parvekkeillaan, koirat haukkuu ylä- ja alakerrassa yötäpäivää jne. Tätä listaa voisi jatkaa vaikka kuinka kauan, mutta alkaa ahdistaa pelkkä ajatus kerrostalolääväelämästä... (näin siis teillä)
Sori nyt meni mullakin angeriksi. Mutta se johtuu vain ja ainoastaan tuhnujen idioottimaisista elämänkatsomuksista!
on hyvälaatuinen asuminen.
Jotkut tykkää asua vanhoissa rotteloissa ja panna rahansa autonromuihin, stereoihin yms. rihkamaan, mutta kyllä sitä oikeaa elintasoa on komea uusi omakotitalo hyvällä paikalla.