hei

kismyy

moi, mitä tehdä kun 5kk cavalier pentu ei anna leikata kynsiä alkaa vikisemään ku leikkaa kynsiä ja rimpuile??

kiitos jo etu kätee

3

357

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...mutta...

      ...nyt ei tule vain antaa koiranne päästä pälkähästä, sillä sen on opittava, ettei aina saa kaikkea haluamaansa. Se ei pidä siitä, että sen kynsiä leikataan, joten se ansaitsee jonkin palkkion kynsien leikkaamisen jälkeen. Kunnon koirantikku tai jokin muu namupala koiralle, kun on saatu kynnet lyhyiksi. Jos koiraa ei saada mitenkään pysymään paikoillaan kynsien leikkauksen ajan, siitä on pidettävä kiinni, kuten eläinlääkäreissä usein joudutaan tekemään. Joten leikkaamiseen tarvitaan useampi kuin yksi ihminen.

      • kannattanut

        opettaa pennulle kynsien leikkaus ensimmäisestä päivästä asti leikkaukseen.Silloin säästyisi paljolta.
        Niin itse tein.Pentusi on jo aika vanha,mutta voithan yrittää vielä opettaa.Koskettele tassuja muutenkin paljon ,että se on normaalia että niihin kosketaan,ota eka päivänä vain ensiksi vaikka vain yksi kynsi,seuraavana toinen jne.

        Tein myös itse sen kun pentu oli lattialla vaikka rauhassa syömässä leluaan tai kun se alkaa väsähtää ni ennen unia.Tein sen aina kun se puuhasteli jotain pientä.Tavallaan huomaamatta ja nyt 8kk ikäisenä se on aivan normaalia.


      • Daimie
        kannattanut kirjoitti:

        opettaa pennulle kynsien leikkaus ensimmäisestä päivästä asti leikkaukseen.Silloin säästyisi paljolta.
        Niin itse tein.Pentusi on jo aika vanha,mutta voithan yrittää vielä opettaa.Koskettele tassuja muutenkin paljon ,että se on normaalia että niihin kosketaan,ota eka päivänä vain ensiksi vaikka vain yksi kynsi,seuraavana toinen jne.

        Tein myös itse sen kun pentu oli lattialla vaikka rauhassa syömässä leluaan tai kun se alkaa väsähtää ni ennen unia.Tein sen aina kun se puuhasteli jotain pientä.Tavallaan huomaamatta ja nyt 8kk ikäisenä se on aivan normaalia.

        meidän kohdalla kävi juuri tälläinen pieni kommellus että leikkasimme aluksi liian kynnen juuresta ja koira ulahti. sen jälkeen kysyimme eläinläääriltä miten kynnet saisi leikattua ilman koiran ulisemista. hän kertoi että leikkasimme liian ylhäältä ja tosissani säikähdin. koita leikata kynsiä vaikkapa kerran viikossa niin ei tarvitse nipsaista kuin kynnen pää pois. meidän koiramme kaivelee maata niin paljon ettei tarvitse enää leikata kynsiä ollenkaan. hyvä merkki on, jos koiran kynnet rapisevat paljaalla lattialla, sitten pitää leikata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      177
      3283
    2. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      27
      2227
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      56
      2080
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2029
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      198
      1920
    6. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      310
      1422
    7. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      196
      1329
    8. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      86
      1325
    9. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      101
      1309
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      25
      1277
    Aihe